تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » بیماری های زنان » هر آنچه که باید درباره آندومتریوز بدانیم
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

هر آنچه که باید درباره آندومتریوز بدانیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

در یک تعریف ساده باید بگوییم آندومتریوز به معنی رشد بافت درون رحمی در محیطی خارج از رحم است. شایع ترین محل برای بروز این عارضه لگن است. البته بافت رحمی می تواند در تمام نقاط بدن به جز طحال تشکیل شود. با این حال، عمده ترین بافتی که درگیر این عارضه می شود، تخمدان است. علیرغم تغییر محل بافت در این عارضه، بافت همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد. هر دوره قاعدگی می تواند سبب افزایش ضخامت لایه آندومتر شود. این عارضه به بافت های اطراف خود آسیب وارد می کند. در نتیجه موجب زخمی شدن بافت رحم و ایجاد چسبندگی می شود. در برخی موارد، ابتلا به این عارضه می تواند سبب نازایی بانوان شود. در ادامه هر آنچه که باید درباره آندومتریوز بدانیم را بیان خواهیم کرد.

آندومتریوز

علائم آندومتریوز

 • احساس درد در ناحیه لگن مخصوصا در دوران قاعدگی
 • دردناک شدن قاعدگی
 • احساس درد در حین مقاربت با همسر
 • درد در حین دفع مدفوع و ادرار
 • افزایش شدت خونریزی در دوران قاعدگی
 • خستگی
 • اسهال
 • یبوست
 • نفخ
 • حالت تهوع در دوران قاعدگی

علائم-آندومتریوز

عوامل خطر ساز آندومتریوز

 • اگر فردی پس از ازدواج، علیرغم برقراری مکرر و منظم رابطه جنسی با همسر، باردار نشود احتمال وجود آندومتر ضخیم در این فرد افزایش خواهد یافت.
 • وجود سابقه ابتلا اقوام درجه یک (مادر، خواهر، خاله، و عمه) به این عارضه می تواند فرد را مستعد ابتلا به این بیماری کند.
 • هر گونه انسداد رحمی که مانع از خروج خون در دوران قاعدگی شود، احتمال بروز این عارضه را افزایش می دهد.
 • اگر فردی سابقه ابتلا به عفونت در ناحیه لگن داشته باشد نیز در معرض خطر ابتلا به این عارضه خواهد بود.
 • بررسی ها نشان داده اند، احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی با بلوغ زود هنگام و یائسگی دیرتر از موعد افزایش خواهد یافت.
 • افرادی با اختلال قاعدگی یا سیکل نامنظم پریود (افرادی که مدت زمان بین دو دوره قاعدگی آنها بیشتر یا کمتر از 27 روز است) در دسته گروه های پر خطر برای ابتلا به این عارضه قرار می گیرند.
 • مصرف مشروبات الکلی و کاهش وزن شدید نیز می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را در فرد افزایش دهد.

البته به یاد داشته باشید، داشتن این شرایط به معنی احتمال ابتلای حتمی فرد به آندومتریوز نیست. بلکه این موارد، فرد را مستعد ابتلا می کند. به عبارت ساده خطر افزایش ضخامت لایه آندومتر در این دسته از افراد بیش تر خواهد بود.

علت ایجاد آندومتریوز

دلایل مختلفی برای بروز این عارضه وجود دارد. ما در ادامه مهمترین دلایل را بیان خواهیم کرد:

 • عقب گرد در دوران قاعدگی: خون دوران قاعدگی حاوی آندومتر است. در چنین حالتی به جای خروج این خون از بدن، خون از طریق لوله رحم به سمت لگن حرکت می کند. این امر سبب اتصال آندومتر به دیواره رحم، رشد و افزایش ضخامت آن و در نهایت خونریزی می شود.
 • رشد سلول های جنین: ممکن است سلول های ایجاد کننده آندومتریوز ناشی از رشد سلول های جنینی باشد.
 • جراحی: ممکن است این عارضه در اثر برخی عمل های جراحی مانند: زایمان سزارین یا خارج کردن رحم (هیسترکتومی) ایجاد شود.
 • انتقال سلول های آندومتر: همانطور که گفتیم این عارضه در اثر انتقال و جابجایی سلول های آندومتر ایجاد می شود. رگ های خونی و مایع لنف می توانند سلول های آندومتر را به نقطه ای دیگر منتقل کنند. رشد و توسعه این سلول ها سبب بروز این عارضه می شود.
 • بروز اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن: در برخی موارد، اختلال و نقص در عملکرد سیستم دفاعی بدن سبب می شود که بدن فرد قادر به تشخیص بافت های خارج از رحم نباشد. در نتیجه نمی تواند این بافت ها را شناسایی کرده و از بین ببرد. این امر منجر به بروز عارضه آندومتریوز خواهد شد.

علت-اندومتریوز

عوارض آندومتریوز

افزایش ضخامت لایه آندومتر می تواند زمینه ابتلا به برخی بیماری ها را در بانوان افزایش دهد. از این رو، نازایی و ابتلا به سرطان تخمدان در افراد مبتلا به این بیماری افزایش خواهد یافت.

نازایی

برای بارداری، تخمک های آزاد شده در تخمدان باید از طریق لوله فالوپ به سمت رحم حرکت کرده و در این مسیر با اسپرم ترکیب و بارور شوند. پس از بارور شدن تخمک، باید امکان اتصال آن به دیواره رحم فراهم شود تا زمینه برای رشد تخم و تشکیل جنین فراهم گردد. اما ابتلا به آندومتریوز سبب انسداد لوله فالوپ و عدم ارتباط بین تخمک و اسپرم می شود. علاوه بر این، بررسی های مختلف نشان داده اند که این عارضه می تواند از طریق آسیب رسانی به تخمک و اسپرم مانع از لقاح و تشکیل جنین شود. به یاد داشته باشید اگر زنی به این عارضه مبتلا باشد، به تعویق انداختن بارداری، سبب وخامت بیشتر این عارضه و نازایی مطلق این فرد خواهد شد.

سرطان تخمدان

یکی دیگر از بیماری هایی که در اثر تغییر محل بافت های رحمی ایجاد می شود، سرطان تخمدان است. تحقیقات انجام شده نشان داده اند افزایش ضخامت لایه آندومتر در زنان سبب می شود احتمال ابتلای این افراد به سرطان تخمدان 30 درصد افزایش یابد.

تشخیص آندومتریوز

بررسی لگن و اندام تناسلی

برای اطمینان از وجود یا عدم وجود کیست در رحم یا سایر نقاط اندام تناسلی

سونوگرافی

برای بررسی احتمال ارتباط بین کیست و رشد غیرعادی سلول های آندومتریک

لاپاراسکوپی

برای تعیین محل، اندازه وسعت سلول های اندومتریک

روش-های-تشخیصی-آندومتریوز

درمان آندومتریوز

آندومتریوز عارضه ای است که با درد همراه است. در نتیجه، پس از تشخیص این عارضه در گام اول برای درمان از داروهای مسکن استفاده خواهد شد. نوع این داروها و دوز مصرفی با توجه به ضخامت لایه و شدت درد، در بیماران مختلف متفاوت است.

باید به این مورد اشاره کنیم که برهم خوردن تعادل هورمونی در دوران قاعدگی (کاهش یا افزایش ترشح هورمون) در افزایش ضخامت لایه اندومتر موثر خواهند بود. در نتیجه هورمون درمانی می تواند در کاهش درد این عارضه تاثیر بسزایی داشته باشد. علاوه بر این، هورمون درمانی خونریزی ناشی از این عارضه را نیز کاهش می دهد.

اگر با استفاده از هورمون درمانی، آندومتر از بین نرود، به منظور بارداری باید اقدامات لازم برای خروج این لایه انجام شود. در نتیجه در این موارد جراحی اجتناب ناپذیر خواهد بود. در برخی زنان، شدت این عارضه بسیار زیاد است. به همین دلیل، در این بیماران باید از روش هیسترکتومی یا خارج کردن رحم استفاده کرد. اما استفاده از این روش سبب می شود بیمار برای همیشه شانس بارداری و مادر شدن را از دست بدهد.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =