تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » بیماری های زنان » از علل تا درمان اختلالات قاعدگی
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

از علل تا درمان اختلالات قاعدگی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 12 دقیقه

اختلالات قاعدگی

فهرست محتوا
 1. 1 اختلالات قاعدگی
  1. 1.1 خونریزی های طبیعی عادت ماهانه به چه صورت است؟
  2. 1.2 خونریزی های غیر طبیعی عادت ماهانه به چه صورت است؟
  3. 1.3 انواع خونریزی های غیرطبیعی
  4. 1.4 چه عللی منجر به اختلالات قاعدگی می شود؟
   1. 1.4.1 مشکللات هورمونی
   2. 1.4.2 مشکلات آناتومیکال
   3. 1.4.3 سایر بیماری ها
  5. 1.5 تشخیص اختلال قاعدگی
   1. 1.5.1 شرح حال
   2. 1.5.2 معاینه
   3. 1.5.3 آزمایش خون
   4. 1.5.4 سونوگرافی
  6. 1.6 درمان اختلالات قاعدگی
  7. 1.7 سوالات رایج اختلالات قاعدگی
   1. 1.7.1 در صورتی که پس از چند سال تعداد روزهای قاعدگی کاهش یابد، این تغییر می تواند نشان دهنده ی بیماری باشد؟
   2. 1.7.2 در صورتی که پس از چند سال فواصل دوره سیکل قاعدگی تغییر کند، این تغییر می تواند نشان دهنده ی بیماری باشد؟
   3. 1.7.3 آیا مصرف قرص آهن باعث افزایش خونریزی قاعدگی می شود؟
   4. 1.7.4 چه دلایلی باعث می شود تا قاعدگی زودتر از زمان مقرر اتفاق افتد؟
   5. 1.7.5 علل عقب افتادن قاعدگی چیست؟
   6. 1.7.6 سیکل های قاعدگی پس از بستن لوله های رحمی به چه صورت خواهد بود؟
   7. 1.7.7 رژیم غذایی مناسب در دوران سیکل قاعدگی به چه صورت است؟

یکی از موضوعات مهمی که اکثریت زنان با آن مواجه شده اند و این امر موجب نگرانی و تشویش آن ها شده است، خونریزی های عادت ماهانه یا سیکل قاعدگی می باشد. عادت های ماهانه برای هر خانمی موضوع بسیار مهمی است. به دلیل آنکه این موضوع بسیار گسترده است، لذا در این نوشتار قصد داریم به آن بپردازیم.

خونریزی های دوره قاعدگی در صورتی که کم یا زیاد باشد، همچنین اگر زودتر یا دیرتر اتفاق افتد یا طولانی و کوتاه تر باشد و هر تغییری که در آن اتفاق افتد، بانوان را نگران می کند و ممکن است تصور کنند که یک مورد غیر طبیعی است.

خیلی اوقات ممکن است فرد مطلع نباشد اتفاقی که رخ داده، طبیعی یا غیرطبیعی است. برای اینکه بدانیم چه موقع به یک خونریزی عادت ماهانه خونریزی غیر طبیعی گفته می شود، ابتدا بایستی بدانیم که خونریزی عادت ماهانه طبیعی به چه شکل است.

از علل تا درمان اختلالات قاعدگی

از علل تا درمان اختلالات قاعدگی

خونریزی های طبیعی عادت ماهانه به چه صورت است؟

در حقیقت عادت های ماهانه بین بیست و یک روز یکبار تا حداکثر چهل روز یکبار اتفاق می افتد. حجم خونریزی بین سی و پنج و حتی کمتر تا هشتاد سی سی نرمال است. همچنین روزهای خونریزی بین دو تا سه روز و حداکثر تا ده روز طبیعی می باشد. جالب است بدانید، در صورتی که سیکل قاعدگی سه تا چهار روز دیرتر یا زودتر اتفاق افتد، مشکلی نخواهد داشت.

خونریزی های غیر طبیعی عادت ماهانه به چه صورت است؟

هر گونه تغییر در سیکل قاعدگی در صورتی که مطابق آنچه بیان شد اتفاق افتد می تواند غیر عادی و طبیعی تلقی شود. حال این تغییرات می تواند به صورت زمان های زودتر یا دیرتر، حجم های خونریزی بسیار و یا طولانی تر شدن دوره قاعدگی باشد.

گاهی اوقات لکه بینی هایی در بین دو سیکل عادت ماهانه اتفاق می افتد، لکه بینی و خونریزی در سنین یائسگی و هر گونه خونریزی در دوران قاعدگی هم غیرعادی به شمار می آید.

یکی از باورهای غلط قدیمی این بود که برخی از افراد تصور می کردند که زنان در دوران بارداری خونریزی قاعدگی خواهند داشت که این یک باور غلط است و هر خونریزی در دوران بارداری غیر طبیعی به شمار می آید. ممکن است بارداری همراه با خونریزی باشد و به سرانجام برسد ولی به هر حال آن خونریزی عادی و نرمالی به حساب نخواهد آمد.

انواع خونریزی های غیرطبیعی

در صورتی که حجم خونریزی زیاد باشد بنام هایپر منوره (Hypermenorrhea) نامیده می شود.

بی نظمی های خونریزی بنام متروراژی (metrorrhagia) شناخته می شود.

خونریزی های با حجم زیاد و بی نظم با نام منومتروراژی شناخته می شوند.

انواع اختلالات قاعدگی

انواع اختلالات قاعدگی

در صورتی که خونریزی دیر به دیر اتفاق افتد به نام اولیگومنوره (Oligomenorrhea) است.

همچنین در صورتی که خونریزی زودتر از زمان معین اتفاق افتد به نام پلی منوره نامیده می شود.

خونریزی های بین عادت ماهانه به نام اسپاتینگ و یک نوع دیگر از خونریزی ها، خونریزی پس از برقراری تماس جنسی است، که تمامی این موارد بایستی ارزیابی شوند.

یک مورد دیگر از انواع خونریزی آمنوره می باشد که آمنوره یا قطع سیکل های قاعدگی در زمانی اتفاق می افتد که دختری تا سن 16 سالگی هنوز عادت ماهانه نشده باشد که به آن آمنوره اولیه گفته می شود و زمانی که فرد خونریزی های منظم و غیر منظمی داشته و پس از آن به مدت شش ماه عادت ماهانه آن قطع شده باشد به آن آمنوره ثانویه می گویند.

افرادی که در دوره شیردهی و بارداری قرار دارند، دچار آمنوره می شوند که این ها آمنوره های طبیعی هستند و هیچ مشکلی ندارند که فرد دچار عادت ماهانه نشود و جالب است بدانید در همین دوران که ممکن است فرد عادت ماهانه نشود، احتمال وجود تخمک گذاری وجود خواهد داشت و از نظر جلوگیری از بارداری فرد بایستی هوشیار باشد.

چه عللی منجر به اختلالات قاعدگی می شود؟

عللی که منجر به اختلالات قاعدگی می شود به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند، که عبارت است از:

علت اختلالات قاعدگی

علت اختلالات قاعدگی

مشکللات هورمونی

هر گونه اختلالی که در سیکل هورمونی بدن به وجود آید، در هر قسمت از سیکل هورمونی که از تخمدان، هیپوفیز، هیپوتالاموس، غدد فوق کلیوی و هر قسمتی از این سیکل های هورمونی اختلالی ایجاد شود، ممکن است باعث مشکلاتی در خونریزی قاعدگی شود.

به طور مثال: اختلالات هورمون تیروئید که از غده هیپوفیز ترشح می شود این هورمون در صورتی کم ترشح شود یا زیاد تفاوتی ندارد باعث اختلالات در خونریزی های قاعدگی می شود و اختلال تیروئید هر مشکلی را می تواند به وجود آورد.

از دیگر مشکلات هورمونی تنبلی تخمدان است که این عارضه  از خود تخمدان است و تخمدان ها هورمون مناسب ترشح نمی کنند. همچنین کیست های تخمدانی ممکن است باعث لکه بینی بین عادت های ماهانه و دیرتر شدن سیکل قاعدگی شود.

مشکلات آناتومیکال

آناتومی در حقیقت به معنای ساختار بدن است، هر قسمتی از بدن که در خونریزی عادت ماهانه نقش دارد مانند: آندومتر و دیگر بخش ها می تواند باعث مشکلات قاعدگی شود. به طور مثال: پولیپ های موجود در آندومتر و فیبروم های رحمی تمامی این موارد می تواند مشکلاتی در خونریزی ایجاد نمایید و سبب لکه بینی، بالا رفتن حجم خونریزی و خونریزی های نامنظم شود. همچنین می تواند موجب دردهای موقع نزدیکی و موقع سیکل قاعدگی شوند.

به طور مثال: ناهنجاری های که به صورت ارثی و ژنتیکی در سیستم تناسلی وجود داشته باشند، می تواند موجب بروز این مشکل شوند. همچنین سپتوم های عرضی و طولی می توانند جلوی خونریزی های رحمی را بگیرند.

مشکلات نادری دیگری وجود دارد که یکی از آن ها نداشتن رحم می باشد، که این مورد هم باعث می شود تا خونریزی ماهانه صورت نگیرد.

زمانی که تخمدان ها به صورت زودرس از کار بیفتند، در چنین مواقعی یائسگی زودرس اتفاق می افتد که این مورد هم نوعی آمنوره می باشد.

سایر بیماری ها

به طور معمول این نوع موارد نادرتر خواهند بود. به طور مثال: دیابت، بیماری های مزمن کلیوی و کبدی، چاقی و اضافه وزن های بسیار شدید، فعالیت های ورزشی سنگین که بیشتر از طریق اختلالاتی که روی هیپوتالاموس و هیپوفیز ایجاد می کند، باعث اختلالات قاعدگی می شوند. همچنین رژیم های بسیار سخت می تواند اختلالات بر روی هورمون ها ایجاد کنند که در نهایت موجب اختلال قاعدگی شود.

اختلالات انعقادی یکی دیگر از عللی است که می تواند منجر به اختلال قاعدگی شود. افرادی که مجبور هستند به دلیل مشکلات دیابت از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنند، تمامی این ها مواردی است که می تواند منجر به اختلال قاعدگی شود.

راه های ارتباطی با دکتر سیده سعیده اسدی: صفحه اینستاگرام: drsaeidehasadi
شماره های تماس: 09031707457 –
 02176700518

تشخیص اختلال قاعدگی

تشخیص بیماری ها به چند طریق میسر می باشد که در ادامه به شرح هر کدام از آن ها می پردازیم.

شرح حال

تشخیص این عارضه همانند هر مشکل دیگری در ابتدا دانستن شرح حال است که این امر می تواند کمک کننده باشد، بهتر است قبل از مراجعه به متخصص زنان و زایمان از شش ماه قبل تاریخ سیکل های قاعدگی خود را یادداشت کرده باشید که بدانید به چه صورت بوده است و همین طور شرح حالی از سایر بیماری ها و موارد دیگر بدن بهتر است به پزشک داده شود.

معاینه

معاینه توسط پزشک می تواند به تشخیص عفونت ها، پولیپ های خارجی و هر مشکل دیگری می تواند کمک کننده باشد.

آزمایش خون

قدم بعدی تشخیص بیماری، انجام آزمایشات خون است که به منظور تشخیص بیماری یک آزمایش خون انجام می شود تا تمام هورمون های بدن بررسی شود و از نظر نحوه انعقاد پذیری خون فرد ارزیابی های لازم صورت می گیرد.

سونوگرافی

یکی از روش های تشخیصی بسیار مهم در پزشکی زنان سونوگرافی است و متخصص زنان همیشه به یک سونوگرافی خوب احتیاج دارد و با کمک سونوگرافی می توان اختلالات گوناگونی را تشخیص داد.

درمان اختلالات قاعدگی

اولین قدم درمان برطرف کردن عامل زمینه ای است. در صورتی که عامل زمینه ای یک پولیپ یا اختلالی در آندومتر، تیروئید یا هر مورد دیگری باشد، در ابتدا بایستی این مورد را برطرف نمود.

درمان اختلالات قاعدگی

درمان اختلالات قاعدگی

به منظور قطع خونریزی های عادت ماهانه یکی از روش ها مصرف قرص جلوگیری از باداری است و به جز آن داروهای دیگری وجود دارد که به منظور قطع خونریزی ها، کم کردن حجم خونریزی و منظم کردن آن مورد استفاده قرار می گیرد.

یک روش درمان دیگر اختلالات قاعدگی جراحی است. یک مورد استفاده از لیزر برای از بین بردن اندومتر می باشد و با وجود اینکه هنوز فرد رحم دارد با از بین بردن آندومتر خونریزی های قاعدگی صورت نمی گیرد. روش دیگر جراحی کورتاژ تشخیصی-درمانی است که به درمان کمک می کند و یک روش تشخیصی است.

در مواردی که فرد با هیچ کدام از این روش ها درمان نشود و فرد از سن بارداری گذشته باشد و قصد بارداری نداشته باشد راه درمانی دیگر خارج کردن کامل رحم و در موارد میوم ها خارج کردن میوم می باشد.

سوالات رایج اختلالات قاعدگی

در این بخش قصد داریم به سوالات رایج شما عزیزان بپردازیم، برای دریافت سوالات خود با ما همراه باشید.

در صورتی که پس از چند سال تعداد روزهای قاعدگی کاهش یابد، این تغییر می تواند نشان دهنده ی بیماری باشد؟

طی سالیان زندگی تمامی سیکل های قاعدگی ثابت به یک صورت نخواهد بود. در هر برهه ای از زندگی زمانی که از یک سن خاصی عبور می کند، ممکن است نظم سیکل های قبل تغییر می کند و این امر به دلیل وجود بیماری نخواهد بود و مهم این است که سیکل های قاعدگی منظم باشد. به طور مثال: قبلا سیکل های قاعدگی به صورت منظم هفت روز بوده ولی در حال حاضر پنج روز است.

در نهایت بگوییم در صورتی که سیکل های قاعدگی کمتر از دو روز و به صورت لکه بینی نباشد و همچنین حداکثر ده روز باشد در این صورت مشکلی نخواهد داشت.

در صورتی که پس از چند سال فواصل دوره سیکل قاعدگی تغییر کند، این تغییر می تواند نشان دهنده ی بیماری باشد؟

همان طور که در سوالی قبلی ذکر شد،  احتمال این تغییر هم وجود خواهد داشت. تنها نکته ای که بایستی به آن دقت شود این است که سیکل های قاعدگی بی نظم نباشد. به طور معمول فواصل سیکل های قاعدگی به صورت طبیعی بین بیست و یک روز تا چهل روز می باشد. در صورتی که به غیر از این باشد، نیاز به بررسی خواهد داشت و در صورت داشتن روال منظم نیاز به بررسی نخواهد بود و جایی هیچ گونه نگرانی نمی باشد.

آیا مصرف قرص آهن باعث افزایش خونریزی قاعدگی می شود؟

مصرف قرص آهن به هیچ عنوان تغییری در خونریزی سیکل قاعدگی نخواهد داشت و افراد به آرامش خیال می توانند از آن استفاده نمایند.

چه دلایلی باعث می شود تا قاعدگی زودتر از زمان مقرر اتفاق افتد؟

نظم سیکل قاعدگی بسیار حائز اهمیت می باشد، ولی اگر سیکل قاعدگی زودتر از زمان مقرر اتفاق افتد، دلایل مختلفی می تواند در این امر دخیل باشد. یکی از این دلایل مشکلات هورمونی همانند هورمون تیروئید و پرولاکتین بایستی بررسی شود و حتی در مواردی ممکن است رحم مشکلات اندومتر و فیبروم های رحمی داشته باشد، که در اکثریت مواقع این امر در بروز این اتفاق دخیل است. در صورتی که سیکل قاعدگی بسیار زود اتفاق می افتد و نظم خاصی ندارد باید حتما بررسی شود.

سوالات رایج اختلالات قاعدگی

سوالات رایج اختلالات قاعدگی

علل عقب افتادن قاعدگی چیست؟

در صورتی که سیکل های قاعدگی دیرتر از سی و پنج تا چهل روز اتفاق می افتد، حتما بایستی بررسی شود. این مکشل دلایل مختلفی می تواند داشته باشد که از جمله علت های عقب افتادن سیکل های قاعدگی مشکلات هورمونی است که شایع ترین علت این عارضه تنبلی تخمدان یا بیماری پلی کیستیک می باشد. همچنین از دیگر دلایل این مشکل پیر شدن تخمدان ها و مشکلات تیروئید خواهد بود.

سیکل های قاعدگی پس از بستن لوله های رحمی به چه صورت خواهد بود؟

معمولا بستن لوله های رحمی اختلالی بر روی سیکل های قاعدگی ایجاد نمی کند و در برخی موارد احتمال کمی نامنظمی پس از این امر وجود خواهد داشت. همچنین طبق بررسی ها و تحقیقات انجام شده در یک سال اول پس از بستن لوله های رحمی ممکن است لکه بینی ایجاد شود. ولی بعضی از افراد خونریزی های بسیار شدید و با فواصل کمی دارند که دلیل این امر را بستن لوله های رحمی می دانند.

قابل توجه است که بروز این گونه اتفاقات به دلیل بستن لوله های رحمی نمی باشد و افرادی که این مشکلات غیر طبیعی و بسیار شدید هست، حتما بایستی بررسی شود تا کورتاژ تشخیصی انجام گردد.

رژیم غذایی مناسب در دوران سیکل قاعدگی به چه صورت است؟

یکی از سوالات شایعی که ذهن اکثریت زنان را به خود مشغول ساخته این است که چه نوع مواد خوراکی در این دوران مجاز و کدام یک از آن مواد خوراکی غیر مجاز است؟

دوران قاعدگی همانند مابقی روزها بهتر است از مواد غذایی فست فود، کنسروی، مواد غذایی شور و مواد غذایی که نگه دارنده دارند اجتناب ورزید. حال اینکه به غیر از این دوران ممکن است افراد از این گونه مواد غذایی استفاده کنند ولی بهتر است میزان استفاده از مواد غذایی به حداقل برسد و ترجیحا در دوران قاعدگی استفاده نکند زیرا ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد نمایید و عوارضی را برای سینه ها به وجود آورد و همچنین احتمال دارد که بر روی میزان خونریزی تاثیر بگذارد. همچنین به میزان مصرف کافئین در این دوران بایستی دقت شود.

کلام آخر

اختلالات قاعدگی یکی از مهمترین عارضه ها و مشکلات زنان است که حتما بایستی درمان شود. در صورتی که به هر دلیل خونریزی های قاعدگی شما طبیعی نیست می توانید با مراجعه به متخصص زنان و زایمان به تشخیص علت بروز بیماری و درمان آن بپردازید. در نهایت بگوییم امید داریم با ارائه این نوشتار توانسته باشیم اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید به قسمت انتهای صفحه مورد نظر مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − پنج =