تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » جراحی زیبایی زنان » انواع روش های لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۲۸ دقیقه

انواع روش های لابیاپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4.3]
مدت زمان مطالعه 33 دقیقه

با گذشت زمان و افزایش سطح فرهنگ جامعه و بالا رفتن اعتماد به نفس خانم ها، جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی به یکی از جراحی های پرطرفدار بین خانم ها تبدیل شده است. یکی از این جراحی ها لابیاپلاستی است که کار آن کوچک کردن، قرینه کردن و زیباسازی لب های ناحیه تناسلی است. اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم، لابیاپلاستی روش جراحی است که لب های واژن (لابیا) را کوچک می کند. این روش جراحی با کاهش اندازه و برآمدگی لابیاها به برقراری تقارن بیشتر و بهبود عملکرد ناحیه تناسلی کمک می کند. لابیاپلاستی یک روش جراحی زیبایی و در عین حال درمانی پرطرفدار در ناحیه تناسلی است.

لابیاپلاستی چیست؟

فهرست محتوا
 1. 1 لابیاپلاستی چیست؟
  1. 1.1 آناتومی لابیاها
 2. 2 انواع روش های لابیا پلاستي
  1. 2.1 لابیاپلاستی با جراحی یا روش سنتی
  2. 2.2 Trim
  3. 2.3 Wedge
  4. 2.4 Z پلاستی
  5. 2.5 دی اپی تلی زیلیشن
  6. 2.6 لابیاپلاستی با سافت سرجری
  7. 2.7 لابیاپلاستی با لیزر
  8. 2.8 لابیاپلاستی با آر اف
  9. 2.9 کلیتوریس
 3. 3 خانم ها به چه دلیل خواهان لابیاپلاستی هستند؟
 4. 4 علت بلند شدن لابیاها چیست؟
 5. 5 چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی هستند؟
  1. 5.1 آیا جراحی لابیاپلاستی محدودیتی دارد؟
  2. 5.2 در چه مواقعی جراحی لابیاپلاستی ممنوعیت دارد؟
  3. 5.3 سن مناسب جراحی لابیاپلاستی
  4. 5.4 آیا انجام عمل لابیاپلاستی در دختران باکره وجود دارد؟
 6. 6 عوارض لابیاپلاستی
  1. 6.1 انواع عوارض جراحی لابیاپلاستی
   1. 6.1.1 عوراض حاد
    1. 6.1.1.1 درد پس از جراحی
    2. 6.1.1.2 عفونت
    3. 6.1.1.3 خونریزی
    4. 6.1.1.4 تورم
    5. 6.1.1.5 عدم ترمیم زخم
   2. 6.1.2 عوارض مزمن جراحی لابیاپلاستی
    1. 6.1.2.1 عدم قرینه سازی مناسب لابیاها
    2. 6.1.2.2 اندازه نامناسب لابیاها
    3. 6.1.2.3 نازیبایی چین های کلیتوریس
    4. 6.1.2.4 پوست اطراف کلیتوریس
 7. 7 مراقبت های پس از جراحی لابیاپلاستی
  1. 7.1 استحمام پس از جراحی لابیاپلاستی
  2. 7.2 دوره نقاهت جراحی لابیاپلاستی
 8. 8 چه کسی تعیین کننده انجام جراحی واژن و لابیا پلاستی می باشد؟
 9. 9 آیا انجام همزمان لابیاپلاستی با زایمان وجود دارد؟
 10. 10 در صورت غیرقرینگی لابیاها چه اقدامی باید انجام داد؟
 11. 11 آیا راهکاری برای پیشگیری از تورم پس از جراحی وجود دارد؟
 12. 12 آیا لابیاپلاستی بر روی میل جنسی تاثیر می گذارد؟
 13. 13 برداشتن همزمان زگیل تناسلی با جراحی لابیاپلاستی
 14. 14 عفونت و لابیاپلاستی
 15. 15 نقش جراح در جراحی لابیاپلاستی
 16. 16 نقش بارداری در انجام جراحی زیبایی زنان
 17. 17 آیا پس از ترمیم ناحیه تناسلی مشخص می شود جراحی لابیاپلاستی صورت گرفته است؟

بسیاری از خانم هایی که به دلیل بزرگ بودن و برجستگی لابیاها، هنگام انجام برخی فعالیت ها به مشکل بر می خورند، خواهان انجام روش جراحی لابیاپلاستی هستند. این مشکل ممکن است از بدو تولد همراه فرد باشد. زایمان نیز از جمله مواردی است که با کشیدگی بافت ناحیه تناسلی همراه است و می تواند باعث بروز تغییراتی در ظاهر این ناحیه شود.

لابیا پلاستی

عمل لابیاپلاستی یکی از محبوب ترین و شایع ترین جراحی های زیبایی است که در ناحیه تناسلی انجام می گردد. لابیاپلاستی در واقع نوعی جراحی پلاستیک است که روی ناحیه تناسلی خارجی یعنی لابیاها انجام می شود. در حقیقت این جراحی به منظور کوتاه نمودن و قرینه سازی لابیا مینور صورت می گیرد. لابیاپلاستی، جراحی حساسی است اما این موضوع نمی تواند برای انجام این جراحی زیبایی زنان مانعی شود و زنان از انجام آن خووداری نمایند. بسیاری از خانم به دلیل بزرگ بودن لابیاها از درد هنگام رابطه جنسی و یا مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار شکایت می کنند.

توصیه ما این است که اگر تصمیم به انجام لابیاپلاستی دارید، حتما با جراح زیبایی زنان با تجربه در این زمینه مشورت کنید تا با تمامی جوانب این روش جراحی به خوبی آشنا شوید.

دکتر اسدی

آناتومی لابیاها

اکنون بهتر است با آناتومی لابیاها آشنا شوید.

چین های موجود بر روی اطراف دهانه واژن را لابیا می نامند. لب های خارجی، لابیا ماژور و لب های داخلی، لابیا مینور نام دارند. اندازه و فرم لابیا در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد لابیاهای بزرگ و برجسته ای دارند، برخی دیگر لابیاهای روشن و برخی دیگر لابیاهای تیره رنگ.

لابیا همانند سد فیزیکی عمل می کند که دهانه واژن و کلیتوریس را پوشانده است. زایمان، تغییرات هورمونی و یائسگی می تواند باعث تغییر فرم و رنگ لابیاها و هم چنین کاهش خاصیت الاستیسیته پوست ناحیه شود.

انواع روش های لابیا پلاستي

لابیاپلاستی به روش های مختلفی انجام می شود که انتخاب روش جراحی با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید جراح زیبایی زنان مشخص می گردد. لابیاپلاستی به چند صورت نظیر جراحی، لیزر، آر اف سرجری قابل انجام است. پزشک ابتدا بیمار را معاینه می کند و براساس نوع لابیا، ضخامت لابیا، بزرگی یا کوچکی، چین های که دارد و کلاهک کلیتوریس نوع روش جراحی را تعیین می نماید.

انواع روش های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با جراحی یا روش سنتی

این روش از قدیمی ترین روش های جراحی است که امروزه هم مورد استفاده قرار می گیرد و انتخاب روش جراحی بسته به شرایط فرد مشخص می گردد. لابیاپلاستی با جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. بیمار در طول جراحی هیچ گونه احساس درد نخواهد داشت.

جراحی لابیاپلاستی با تغییر اندازه و فرم لابیا مینور و ماژور همراه است و بیمار به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید. لابیاپلاستی می تواند تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام شود که در هر دو حالت، بیمار متوجه انجام روند جراحی نمی شود و دردی را احساس نخواهد کرد.

هر گونه بافت و پوست اضافی برداشته و برش ایجاد شده، بخیه زده می شود تا زیبایی ظاهری ناحیه تناسلی نیز حفظ شود. نکات و مراقبت هایی که بعد از جراحی باید رعایت شوند، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. پس می توانیم به این نتیجه برسیم با این که لابیاپلاستی دوره نقاهت کوتاهی را به همراه دارد ولی بیمار باید به این مساله توجه داشته باشد و مراقبت های لازم را انجام دهد.

/

کل روند لابیاپلاستی در حدود یک تا دو ساعت طول می کشد، نیازی به بستری شدن نیست و بیمار می تواند همان روز به منزل برگردد.
 

Trim

یکی از این روش ها تکنیک خطی و تریم (Trim Technique labiaplasty) است که از پرطرفدارترین روش های جراحی به شمار می آید. در این روش طول لابیا به صورت خطی کوتاه شده و لبه ها بخیه زده می شود. لابیاپلاستی یکی از انواع روش های خطی است که در این روش از لابیاهای مینور تنها دو تا خط باقی می ماند.

Wedge

روش دیگر جراحی لابیاپلاستی، Wedge پلاستی است که از داخل لابیا یک ناحیه مثلثی برداشته می شود و دو راس مثلث به یکدیگر نزدیک و بخیه زده می شوند. این روش برای لابیاهای بسیار بزرگ مناسب نیست. چون حجم لابیا خیلی کوچک نمی شود ولی مزیتی آن، این است که حالت طبیعی لابیاها حفظ می شود.

Z پلاستی

یکی دیگر از روش های جراحی لابیاپلاستی، Z پلاستی است که براساس شکل و نوع چروک های داخلی لابیا برشی در آن ایجاد شده و بخیه زده می شود.

دی اپی تلی زیلیشن

یک نوع دیگر جراحی دی اپی تلی زیلیشن وجود دارد که فقط پوست روی لابیا برداشته شده و بخیه روی پوست انجام می شود.

لابیاپلاستی با سافت سرجری

یک روش دیگر لابیاپلاستی روش سافت سرجری است که با دستگاه خاصی بنام ای دی پلاسما یا پلاسما پِن صورت می گیرد. معمولا این روش جراحی با بی حسی موضعی و استفاده از کرم های بی حسی انجام می شود و برای لابیاهای که خیلی بزرگ نیستند و تنها کمی چروک دارند کاربرد دارد. این روش جراحی نیازی به بخیه و دوره نقاهت ندارد، ولی بهتر است که در سه جلسه و به فواصل یک ماه انجام شود.

لابیاپلاستی با لیزر

در کشور ایران جراحی با لیزر طرفداران بسیاری دارد زیرا اغلب مردم فکر می کنند جراحی با لیزر مساوی یک جراحی بدون درد، بدون بخیه و بدون خونریزی است. در واقع باید گفت که همچین چیزی واقعیت ندارد و بستگی به لابیاهای فرد مورد جراحی دارد.

جالب است بدانید که انجام لابیاپلاستی با لیزر با بی حسی موضعی انجام می گردد تا فرد دردی احساس نکند. گاهی اوقات لابیاپلاستی با لیزر همراه با خونریزی خواهد بود و در بسیاری از موارد هم بخیه نیاز است مثلا زمانی که لابیاها خیلی بزرگ و ضخیم باشند. مگر در مواردی که لابیاها خیلی بزرگ و خیلی ضخیم نباشد، که در این صورت نیازی به بخیه نخواهد بود و لبه ها خود به خود بهبود می یابند.

لابیاپلاستی با لیزر نوعی روش جراحی است که تحت بی حسی موضعی قابل انجام است و در مواردی ناحیه تناسلی نیازی به برش نخواهد داشت که این مورد بسته به وضعیت بیمار متفاوت می باشد. همچنین تعداد بخیه ها به نسبت روش جراحی کمتر است و دوره نقاهت روش لابیاپلاستی با لیزر به نسبت جراحی کوتاه تر خواهد بود. اما تاثیرگذاری این روش و ماندگاری آن نسبت به جراحی بسیار کمتر است و ممکن است هر چند وقت یکبار نیار به انجام مجدد لیزر ناحیه تناسلی باشد.

روش های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی با آر اف

در تمام دنیا امروزه آر اف سرجری بهترین روش جراحی شناخته شده است. روشی که در سراسر دنیا توصیه می شود که بهترین روش برای لابیاپلاستی خواهد بود، روش آر اف سرجری است. لابیاپلاستی با آر اف نسبت به روش های سنتی یا تیغ بسیار کم خواهد بود و این روش برش های بسیار ظریف و دقیقی ایجاد می کند و به نسبت دیگر روش ها برش های راحت تر و زیباتری خواهیم داشت.

کلیتوریس

موضوع مهم در لابیاپلاستی وجود چین ها و کلاهک کلیتوریس است. اگر حین لابیاپلاستی جراحی کلیتوریس یا چین ها و کلاهک کلیتوریس برداشته نشود باعث ظاهر ایرداگ یا پنیتس فور می شوند که بسیار ظاهر ناخوشایند و نامطلوبی است و باعث می شود تا ناحیه کلیتوریس از قبل بزرگ تر و برجسته تر به نظر برسد.

خانم ها به چه دلیل خواهان لابیاپلاستی هستند؟

 • بسیاری از خانم ها هنگام برقراری رابطه جنسی با درد روبرو می شوند.
 • در برخی موارد، بزرگ و برجسته بودن لابیاها به اندازه ای است که از زیر لباس های تنگ مانند لباس شنا به خوبی مشخص می شود.
 • بسیاری از خانم ها به دلیل بزرگ بودن لابیاها، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.
 • گاهی پیش می آید که شریک جنسی، ظاهر ناحیه تناسلی همسر خود را دوست ندارد.
 • گاهی پوشیدن لباس های تنگ می تواند احساس ناراحتی را برای فرد به همراه داشته باشد.

علت بلند شدن لابیاها چیست؟

توضیحات دکتر سعیده اسدی در مورد جراحی لابیاپلاستی
دکتر اسدی

بعضی از افراد به علت بلند بودن بیش از حد لابیاها یا لبه های داخلی ناحیه تناسلی، دچار مشکل می شوند. بلندی بیش از حد لابیاها به جز اینکه از لحاظ زیبایی برای فرد مشکل ساز می شود، از لحاظ عملکردی نیز برای فرد مشکل ساز است. یعنی فرد مدام در لباس زیر احساس گیر کردن، پیش خوردگی و تا خوردگی دارد

که برای او بسیار آزاردهنده است. این مسئله باعث خارش در این ناحیه و عفونت های مداوم می شود. 

اما چرا این لابیاها بلند می شوند و فرم خود را از دست می دهند؟ بلندی لابیاها معمولا پایه ژنتیکی دارد و فرد حالت لابیاها را معمولا به ارث می برد. اما عوامل متعددی بر بلندی لابیاها که به صورت ژنتیکی وجود دارد، تاثیرگذار هستند. این عوامل باعث افزایش بلندی لابیاها می شود و آن ها را بدتر می کند. علت بلند شدن لابیاها شامل موارد زیر می باشد:

 • ژنتیک
 • عفونت های مکرر
 • خارش
 • مشکلات پوستی
 • تغییرات هورمونی
 • بارداری
 • لاغر شدن
 • نوسان وزن که افزایش و کاهش است

علت بزرگ شدن لابیاها

این موارد باعث می شود که لابیاها از حالت اولیه بدشکل تر شوند و حالت افتاده پیدا کنند. بنابراین باید برای حل این مسئله به دنبال چاره ای بود تا هم زیبایی ناحیه تناسلی فرد به حالت اولیه بازگردد و هم سلامتی او دچار مشکل نشود. بهترین راه حل این موضوع، جراحی لابیاپلاستی است که در ادامه بیشتر در این خصوص صحبت خواهیم کرد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی هستند؟

افرادی با شرایطی که در ادامه بررسی خواهیم کرد کاندید مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی می باشند، زیرا هر کدام از این موارد علاوه بر ایجاد مشکلات متعدد می تواند منجر به از بین بردن زیبایی ناحیه تناسلی شود که این موارد عبارت است از:

بلند بودن لب های داخلی ناحیه تناسلی یا لابیا مینورها برای بسیاری از خانم ها منجر به ایجاد درد و ناراحتی، سوزش، خارش، عفونت های مکرر دستگاه تناسلی و همچنین باعث مشکل در حین فعالیت های روزانه یا هنگام پوشیدن لباس های تنگ یا هنگام جنسی تماس می شود و همین این امر سبب کاهش اعتماد به نفس فرد شده است.

 • عدم تقارن
 • بزرگی لابیاها
 • تیرگی بیش از حد لابیاها
 • لابیاهای با چین و چروک های زیاد
 • شل شدگی و افتادگی ناحیه تناسلی
 • مواجه بودن با تحریک مزمن
 • احساس درد و ناراحتی حین مراقبت جنسی
 • احساس شرم و خجالت به دلیل نازیبایی ناحیه تناسلی
 • بزرگی و غیر قرینگی لابیاها که منجر به مشکل انحراف و پخش جریان ادرار شده
 • تعریق بیش از حد حین انجام فعالیت های روزانه و فعالیت های ورزشی به علت بزرگی و سایش بیش از حد لابیاها
 • برجستگی بیش از حد واژن و محدودیت در پوشیدن لباس های تنگ، کت و شلوار و لباس های بیکینی
عمل-لابیا-پلاستی

آیا جراحی لابیاپلاستی محدودیتی دارد؟

جراحی لابیاپلاستی محدودیت مطلق ندارد، ولی در حین بارداری نباید انجام شود و بهتر است که تا شش ماه بعد از زایمان صبر نمایید، تا فیزیولوژی و آناتومی فرد به حالت عادی و اولیه خودش بازگردد. البته زودتر از آن هم می توان انجام داد، ولی توصیه متخصصین زنان و زایمان این است که حداقل تا شش ماه صبر نمایید.

البته برای دختران زیر 18 سال هم بهتر است که انجام نشود، چون ناحیه تناسلی هنوز رشد و بلوغ کامل خود را پیدا نکرده است. در مواردی که عفونت، تبخال و زگیل تناسلی فعال وجود دارد انجام جراحی لابیاپلاستی باید به بعد از درمان این عفونت ها موکول شود.

در چه مواقعی جراحی لابیاپلاستی ممنوعیت دارد؟

جراحی لابیاپلاستی ممنوعیت بسیار کمی دارد، به طور معمول افرادی که شرایط ذیل را داشته باشند به طبع نمی توانند کاندید مناسبی برای این جراحی باشند این موارد عبارت است از:

 • عفونت های فعال
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • زگیل تناسلی یا ویروس HPV
 • زخم های تناسلی
 • بیماری های مزمن

به طور کلی در یک فرد سالم که بیماری مزمنی ندارد انجام این جراحی ممانعتی ندارد ولی اگر فرد به بیماری همچون موارد فوق که ذکر شد مبتلا باشد حتما بایستی ابتدا درمان شود سپس این جراحی انجام گردد.

سن مناسب جراحی لابیاپلاستی

جراحی لابیاپلاستی هیچ گونه محدودیت و ممانعتی نخواهد داشت. به طور معمول سن مناسب برای انجام جراحی لابیاپلاستی پس از هجده سالگی خواهد بود. سن مناسب انجام جراحی لابیاپلاستی بین سنین 18 تا 55 سال می باشد. در سنین بالا مخصوصا در سنین بالای 55 الی 60 سال چون احتمال عدم جوش خوردن جراحت وجود دارد، بهتر است که خانم ها در این دوره سنی این جراحی را انجام ندهند ولی در مورد آن ها اگر جراحی ضروری و لازم است، با رعایت و انجام کارهای خاص جانبی می توان این جراحی را انجام داد.

آیا انجام عمل لابیاپلاستی در دختران باکره وجود دارد؟

عمل لابیاپلاستی در دختران باکره قابل انجام است و هیچ ممنوعیتی ندارد زیرا لابیاپلاستی بر قسمت خارجی ناحیه تناسلی انجام می گردد لذا هیچ آسیبی به پرده بکارت وارد نخواهد کرد.

عوارض لابیاپلاستی

اگر شما هم بابت عوارض لابیاپلاستی نگرانی هایی دارید، توضیحات دکتر سعیده اسدی را بشنوید.
دکتر اسدی

گاهی شنیده اید که برخی افراد بیان می کنند که تمایل زیادی به انجام لابیاپلاستی دارند اما به دلیل اینکه برخی افراد تصور می کنند عوارض زیادی دارد از انجام این جراحی صرف نظر کرده اند.

لابیاپلاستی همانند هر یک از اعمال جراحی زیبایی احتمال دارد به موازات مزیت های که دارد با عوارضی همراه باشد. جالب است بدانید که امروزه میزان درصد عوارض لابیاپلاستی بسیار کم است و اکثریت افرادی که این جراحی را انجام داده اند از لحاظ زیبایی و عملکری راضی بوده اند و همین طور اثرات روانی بسیار خوبی را برای آن ها به همراه داشته است.

هر جراحی ممکن است با عوارضی همراه باشد، در صورتی که جراحی با بیهوشی عمومی انجام گیرد می تواند با عوارض بیهوشی عمومی همراه باشد ولی اگر با بی حسی موضعی باشد با عوارضی که در زمان بیهوشی مواجه بودیم را نخواهیم داشت. به طور کلی عوارض به دو دسته تقسیم بندی می شود که شامل عوارض جانبی و عوارض جراحی خواهد بود.

عوارض لابیاپلاستی

انواع عوارض جراحی لابیاپلاستی

عوارض بعد از لابیاپلاستی شامل: عوارض کوتاه مدت و طبیعی و عوارض ناخواسته است. عوارض طبیعی شامل درد، تورم، کبودی و گاهی کم خونریزی است. درد ممکن است بین دو تا سه روز و گاهی تا یک هفته ادامه پیدا کند و با استراحت و مصرف مسکن قابل کنترل است.

تورم و کبودی ممکن است به وجود آید که طبیعی است و با مصرف مسکن های غیر استروئیدی، ویتامین سی، پک یخ و استراحت قابل کنترل است.

عوارض ناخواسته لابیاپلاستی شامل: عفونت، خونریزی زیاد، عدم جوش خوردن و موارد مشابه است. عفونت به صورت ترشح زرد یا سبز و با بوی نامطلوب و درد بیش از حد و قرمزی خود را نشان می دهد، عدم جوش خوردن بیشتر در لابیاپلاستی Wedge ایجاد می شود و به شکل یک windo در وسط لابیا خود را نشان می دهد.

نوعی دیگر از عوارض مربوط به تکنیک جراحی و تبحر جراح زیبایی زنان است به طور مثال: بد شکل شدن لابیاها و از بین رفتن میل جنسی از عوارض ناشی از جراحی است. بنابراین انتخاب پزشک متخصص که در این زمینه دوره دیده باشد و موارد زیادی را انجام داده باشد بسیار حائز اهمیت می باشد.

عوارض لابیاپلاستی به دو دسته کلی حاد و مزمن تقسیم بندی می شود، که در ادامه به شرح هر کدام از این عوارض می پردازیم.

عوراض حاد

ممکن است عوارض حاد برای هر جراحی زیبایی اتفاق افتد که این موارد عبارت است از:

عوارض لابیاپلاستی
درد پس از جراحی

درد پس از جراحی لابیاپلاستی به مدت سه تا هفت روز وجود خواهد داشت که این درد قابل تحمل خواهد بود و با مصرف قرص های مسکن بهبود می یابد.

عفونت

به طور معمول عفونت به دو علت ایجاد می شود. در صورتی که فرد مراقبت های لازم پس از جراحی را به درستی انجام نداده است و داروهای آنتی بیوتیک را مصرف نکرده باشد عفونت اتفاق می افتد.

همچنین در صورتی که حین جراحی، جراحی زیبایی زنان بخیه های بسیاری زده باشد احتمال بروز عفونت بالاتر خواهد بود.

خونریزی

خونریزی دومین عارضه حاد پس از جراحی است که بسیار کم اتفاق می افتد، بدین صورت که احتمال دارد از هر صد فردی که تحت این جراحی قرار می گیرند برای یک نفر این عارضه اتفاق افتد. خونریزی پس از جراحی لابیاپلاستی ممکن است در مواردی ایجاد شود که این عارضه با استفاده از لباس زیر سفت، کمپرس سرد و عدم تحرک و استراحت قابل پیشگیری خواهد بود. در اکثریت اوقات بروز این عارضه به دلیل باز شدن بخیه ها ناشی از ایجاد فشارهای است که ممکن است پس از جراحی وارد شود، بروز می کند، همچنین در صورتی که فرآیند زدن بخیه به درستی انجام نشده باشد رگ های بزرگ باز می شود و خونریزی اتفاق می افتد.

تورم

شایعترین عارضه پس از جراحی لابیاپلاستی تورم است و می توان گفت تقریبا این عارضه همیشه اتفاق می افتد و در اکثر مواقع تورم به دلیل استفاده از داروهای بی حسی و التهابی ایجاد می شود، که این عارضه هم با استفاده کمپرس سرد، لباس زیر سفت و مصرف ویتامین C قابل پیشگیری خواهد بود و برطرف می گردد. جالب است بدانید که تورم جز عوارض کوتاه مدت است که پس از مدت زمان دو هفته برطرف می شود و نبایست نگران این عارضه بود.

عدم ترمیم زخم

از عوارض بسیار نادر جراحی لابیاپلاستی عدم ترمیم یا عدم جوش خوردن زخم ها می باشد. در روش های معمولی برش به صورت خط مستقیم ایجاد می شود که در چنین شرایطی این عارضه اتفاق نخواهد افتد و در اکثریت مواردی که این عارضه ایجاد می شود برش ها به صورت هفت برعکس می باشد.

عوارض مزمن جراحی لابیاپلاستی

اما عوارض مزمنی که پس از جراحی لابیاپلاستی ممکن است ایجاد شود عبارت است از:

عوارض لابیا پلاستی
عدم قرینه سازی مناسب لابیاها

عدم تقارن بین هر دو لابیا در حدود سه تا پنج میلی متر طبیعی است و فرد نبایست بیش از حد حساس باشد و نامتقارنی بیش از این اندازه غیرطبیعی بوده و می تواند مجدد ترمیم نماید.

اندازه نامناسب لابیاها

دومین عارضه مزمن جراحی لابیاپلاستی کوتاه شدن یا بلند ماندن بیش از حد لابیاهاست، که به منظور پیشگیری از بروز این عارضه فرد می بایست قبل از جراحی با جراح زیبایی زنان در این زمینه مشورت نموده و جراح را از انتظارات خود مطلع سازد. اما اندازه ای از لابیاها که جراحان زیبایی زنان توصیه می نمایند این است که حتما یک لبه باریک از لابیاها بهتر است برای زیبایی ناحیه تناسلی باقی بماند.

نازیبایی چین های کلیتوریس

سومین عارضه مزمن جراحی لابیاپلاستی باقی ماندن چین های بالایی کلیتوریس می باشد در صورتی که چین های بالایی این ناحیه باقی بماند، فرمی شبیه به گوش های آویزان سگ ایجاد می شود که بسیار نازیباست و بایستی اصلاح شود.

پوست اطراف کلیتوریس

در صورت آنکه در طول جراحی پوست اطراف کلیتوریس بیش از حد برداشته شود، این مورد سبب افزایش حساسیت و درد حین رابطه جنسی خواهد بود.

مراقبت های پس از جراحی لابیاپلاستی

مراقبت های پس از جراحی لابیاپلاستی در نتیجه جراحی تاثیر بسزایی خواهد داشت. لذا برای دستیابی به نتیجه ی مطلوب بهتر است توصیه های پزشکی را رعایت نمایید، حال این توصیه ها کدامند:

فرد می بایست پس از جراحی به مدت چهل روز از انجام فعالیت های سنگین روزمره و همچنین فعالیت های سنگین ورزشی بایستی اجتناب ورزد ولی جالب است بدانید که انجام ورزش های همچون پیاده روی ممانعتی و مشکلی را برای فرد به همراه نخواهد داشت.

مقاربت جنسی پس از جراحی لابیاپلاستی بهتر است به مدت چهل روز انجام نگردد.

داروها و پماد های آنتی بیوتیک برای بیمار پس از جراحی تجویز می گردد، که معمولا این گونه پماد ها به مدت سه روز مورد استفاده قرار می گیرد.

شست و شو ناحیه تناسلی از روز دوم به صورت ملایم با شامپو امکان خواهد داشت و در نهایت پس از شست و شو بهتر است ناحیه تناسلی را به صورت ملایم کاملا خشک نمایید.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

رعایت بهداشت ناحیه تناسلی بسیار حائز اهمیت می باشد، زیرا این ناحیه نباید هیچ گونه آلودگی داشته باشد.

انجام فعالیت های سنگین مخصوصا در یک هفته اول ممنوع است زیرا این امر موجب فشار آوردن به بخیه، خونریزی و تورم خواهد شد.

صرف نظر از درد و تورمی که بلافاصله بعد از جراحی در ناحیه لابیا وجود دارد، به مرور شاهد ترمیم بافت و ظاهر شدن نتایج جراحی خواهیم بود. تورم ناحیه تقریبا بعد از گذشت چند روز برطرف می شود و در این بازه زمانی، بیمار می تواند از کمپرس یخ به منظور کاهش تورم استفاده کند. البته توجه داشته باشید که کمپرس نباید مستقیم بر روی پوست گذاشته شود. به ندرت پیش می آید که بیمار بعد از جراحی از درد شدید شکایت کند، اما با این حال داروهای مسکنی از سوی پزشک تجویز می شود که به کاهش درد کمک می کنند.

در خصوص زمان مناسب انجام کارها و فعالیت ها باید بگوییم، به مرور که از شدت درد و تورم کاسته می شود، بر شدت فعالیت ها افزوده خواهد شد.

تا چند هفته نباید از تامپون داخل واژن استفاده شود.

بسیاری از خانم ها دو تا پنج روز  بعد از جراحی، می توانند  به محل کار خود برگردند.

گفتنی است که جراحی لابیاپلاستی دوره نقاهت شش هفته ای را به همراه دارد و بیمار باید در این دوران، با مراجعه به متخصص زنان از بهبود بافت و نتایج جراحی اطمینان کسب کند.

استحمام پس از جراحی لابیاپلاستی

تمیز بودن ناحیه تناسلی برای جراحی یک امر ضروری است، لذا قبل از مراجعه به کلینیک یا بیمارستان برای جراحی لابیاپلاستی بهتر است در همان روز یا یک روز قبل استحمام نمایید.

اما استحمام پس از جراحی لابیاپلاستی بعد از یک روز بلامانع است و فرد می تواند ناحیه تناسلی را با شامپو شست و شو دهد. تنها نکته ای که افراد در زمان استحمام بایستی رعایت نمایند این است که از ایستادن های طولانی مدت بپرهیزند و یا از آب بسیار گرم استفاده نمایند، زیرا این امر می تواند موجب خونریزی و باز شدن بخیه ها شود.

استحمام-پس-از-جراحی-لابیا-پلاستی

دوره نقاهت جراحی لابیاپلاستی

دوره نقاهت جراحی لابیاپلاستی در افراد مختلف متفاوت می باشد، به طور معمول دوره نقاهت بین سه روز تا یک هفته در افراد مختلف متفاوت است و تمامی افراد بایستی در این دوران استراحت داشته باشند و پس از این مدت تا چهل روز جهت رعایت بیشتر و پیشگیری از بروز برخی مشکلات انجام برخی فعالیت ها همچون مقاربت ممنوع است به دلیل آنکه فشاری به بخیه ها وارد نشود ولی به طور معمول بخیه ها تا یک هفته جوش می خورند.

چه کسی تعیین کننده انجام جراحی واژن و لابیا پلاستی می باشد؟

برخی از افراد تصور می کنند که پزشکان تعیین می کنند چه فردی نیاز به جراحی دارد، در حقیقت این خود شخص است که براساس مشکلات ظاهری و جسمی درخواست انجام جراحی زیبایی زنان را خواهد داشت.

برخی از افراد هستند که در زمان تماس جنسی با مشکلاتی همچون گشادی واژن و بلندی لابیاها مواجه هستند. همچنین برخی دیگر از تیرگی ناحیه تناسلی خود ناراضی بوده و حس خوبی نخواهند داشت. انجام جراحی زیبایی واژن یا لابیاپلاستی همانند جراحی بینی براساس تصمیم فرد انجام می گردد.

در نهایت بگوییم که متخصص زنان تعیین کننده جراحی زنان نیست بلکه انجام این جراحی بسته به تصمیم فرد برای اصلاح مشکلات ناحیه تناسلی انجام می گردد.

آیا انجام همزمان لابیاپلاستی با زایمان وجود دارد؟

انجام جراحی زیبایی زنان همچون لابیاپلاستی بهتر است همزمان با بارداری و زایمان چه به صورت سزارین و طبیعی بهتر است انجام نگردد. زیرا بافت های بدن به ویژه ناحیه تناسلی هنگام بارداری و زایمان بسیار پر خون بوده و این امر سبب می شود تا ناحیه تناسلی فرم طبیعی خود را نداشته باشد و انجام جراحی در چنین زمانی مناسب نیست علاوه بر نامشخص بودن فرم طبیعی ناحیه تناسلی احتمال بد جوش خوردن و مشکلات دیگر وجود خواهد داشت.

در ضمن زنانی که تازه زایمان کرده اند بایستی به نوزاد خود رسیدگی کنند و شیردهی داشته باشند و از سوی دیگر مراقبت از زخم پس از جراحی زیبایی زنان بسیار حائز اهمیت است زیرا انجام این جراحی در چنین زمانی مناسب نخواهد بود.

همزمانی جراحی زیبایی با زایمان

در صورت غیرقرینگی لابیاها چه اقدامی باید انجام داد؟

افرادی که این جراحی را انجام می دهند نبایست بسیار حساسیت داشته باشند، زیرا در حالت طبیعی آناتومی لابیاها با یکدیگر ممکن است تفاوت های داشته باشد و از لحاظ طولی یا عرضی لابیاها با یکدیگر متفاوت باشند. حدود یک تا دو میلی متر تفاوت بین لابیاها مشکلی ندارد زیرا علت بروز چنین مشکلی به دلیل آن است که لابیاها به یکدیگر شبیه نبوده اند.

ولی گاهی اوقات ممکن است یک طرف نسبت به طرف دیگر خونریزی و تورم بیشتر داشته باشد و این حالت باعث می شود تا یک طرف بلند تر باشد در صورتی که این اتفاق رخ دهد پس از شش ماه که تمام التهاب ها، تورم ها و عوارض ناشی از جراحی برطرف شد و ناحیه تناسلی حالت و شکل طبیعی خود را گرفته، می توان جراحی ترمیمی را انجام داد.

جراحی ترمیمی لابیاپلاستی را می توان با کمک دستگاه های بسیار پیشرفته که در حال حاضر وجود دارد، انجام داد تا جراحی بدون هیچ گونه درد و خونریزی انجام شود تا قرینه سازی صورت بگیرد تا فرد به آن رضایت دلخواه برسد.

آیا راهکاری برای پیشگیری از تورم پس از جراحی وجود دارد؟

راهکارهایی برای پیشگیری از تورم پس از جراحی لابیاپلاستی پیشنهاد می شود که عبارت است از:

 • استراحت در سه روز ابتدایی
 • استفاده از توالت فرنگی
 • پرهیز از ایستادن های طولانی مدت
 • استفاده از شورت های سرجی فیکس
 • قرص های ویتامین C
 • مصرف کپسول های ترمیم کننده
 • استفاده از کمپرس سرد

آیا لابیاپلاستی بر روی میل جنسی تاثیر می گذارد؟

میل جنسی به وسیله عمل جراحی لابیاپلاستی کاهش نمی یابد، در صورتی که جراح تخصص کامل در این خصوص را نداشته باشد و به کلیتوریس آسیب وارد نمایید می تواند موجب عوارضی همچون کاهش میل جنسی شود. ولی در غیر این صورت این گونه نخواهد بود و به دلیل زیباسازی و قرینه شدن لابیاها حس اعتماد به نفس افراد افزایش می یابد و همین امر موجب افزایش میل جنسی می شود.

افرادی هستند که پوست های اطراف کلیتوریس به نام کلاهک کلیتوریس بلندی دارند که این باعث می شود تا کلیتوریس به راحتی تحریک نشود و فرد به سختی ارضا گردد در این صورت با جراحی می توان پوست اضافی را برداشت که با برداشتن پوست اضافی از روی کلیتوریس تحریک پذیری بهتر می شود و میل جنسی افزایش می یابد.

تاثیر-لابیاپلاستی-بر-میل-جنسی

برداشتن همزمان زگیل تناسلی با جراحی لابیاپلاستی

گاهی اوقات افرادی که تمایل به عمل های جراحی زیبایی مانند لابیاپلاستی یا واژینوپلاستی، همزمان به زگیل های تناسلی مبتلا هستند. این گونه افراد سوال می پرسند که امکان برداشتن زگیل ها همزمان با عمل جراحی زیبایی وجود دارد یا خیر؟
برداشتن زگیل ها با انجام همزمان جراحی زیبایی زنان منعی دارد اما باید بدانید که در صورت انجام ممکن است باعث عود کردن زگیل ها شود. بنابراین توصیه نمی شود این کار انجام گیرد چون برداشتن لابیاها ممکن است محلی برای عود زگیل ها باشد.

در نتیجه توصیه می شود زگیل ها قبل از انجام عمل زیبایی درمان شوند و دوره نقاهت آن طی شود. آزمایش های لازم انجام شوند که مطمئن شویم زگیل فعالی وجود ندارد و جراحی لابیاپلاستی یا روش های دیگر باعث عود مجدد زگیل های تناسلی نمی شود.

دکتر اسدی

عفونت و لابیاپلاستی

گاهی اوقات خانم ها نیاز شدیدی به برخی از جراحی های زیبایی و درمانی زنان دارند و به دلیل ترس از عوارض به دنبال انجام آن نمی روند. به همین دلیل سعی می کنند با مشکل خود کنار بیایند و اقدامی انجام ندهند.
یکی از این مشکلات بلند بودن لابیاها است که بسیار برای فرد اذیت کننده می باشد. فرد تمایل دارد که جراحی لابیاپلاستی انجام دهد ولی به علت ترس از عوارض با مشکل خود می سازد و این عمل زیبایی را انجام نمی دهد.
فرد تصور می کند که انجام جراحی زیبایی لابیاپلاستی عوارض و خطراتی مانند عفونت در پی دارد. البته لازم به ذکر است که هر نوع جراحی ممکن است عوارضی به همراه داشته باشد، اما در لابیاپلاستی عوارض شایعی وجود ندارد. اگر فرد از نظر جسمی سالم باشد و وضعیت سلامتی و عمومی بدن مشکلی نداشته باشد، همچنین قبل از جراحی توسط پزشک معاینه شده باشد و مشخص شود که فرد مشکلی ندارد یا از نظر عفونت زنان و مشکلات دیگر درمان شده باشد، همچنین نکات لازم را رعایت کرده باشد مانند

 • شستشوی زخم و مراقبت از آن
 • عدم مصرف سیگار و الکل
 • مصرف مرتب آنتی بیوتیک و رعایت توصیه های جراح زنان
 • احتمال ابتلا به عفونت بسیار پایین می آید
 • عفونت های به وجود آمده اصلا شدید نیستند و به راحتی درمان می شوند.
توضیحات دکتر سعیده اسدی در مورد ترس از جراحی های زیبایی درمانی
دکتر اسدی

نقش جراح در جراحی لابیاپلاستی

گاهی اوقات خانم احتیاج به جراحی لابیاپلاستی دارند ولی نمیدانند که باید به چه پزشکی مراجعه کنند و چه فردی می تواند این جراحی را برای آن ها انجام دهد. برخی گزینه ها مانند جراح پلاستیک، جراح عمومی، جراح کلیه و مجاری ادراری، جراح و متخصص زنان، ماما یا پزشک عمومی ممکن است در ذهن فرد بیاید. در مورد جراحی لابیاپلاستی چون مربوط به ناحیه تناسلی بانوان است بنابراین کاملا کار تخصصی یک متخصص زنان که در زمینه جراحی های زیبایی زنان آموزش دیده اند، می باشد.

یعنی هر فردی که در این زمینه آموزش ندیده باشد و اینکه با آناتومی ناحیه تناسلی آشنا نباشد، صلاحیت انجام جراحی زیبایی را ندارد. زیرا آناتومی ناحیه تناسلی به گونه ای است که اطلاعات کافی از نظر عروق ناحیه، اعصاب ناحیه و عدم آسیب رسانی به سایر ارگان های مهم در این ناحیه اهمیت بسزایی دارد. بنابراین جراح، نوع و میزان تخصص او تاثیر زیادی در جراحی زیبایی زنان دارد. بنابراین جراح باید در زمینه جراحی های زیبایی زنان آموزش دیده باشد و به آناتومی این ناحیه اشراف کافی داشته باشد.

برای جراحی لابیاپلاستی به کدام متخصص باید مراجعه کرد؟
دکتر اسدی

 نقش بارداری در انجام جراحی زیبایی زنان

خانم هایی که در شرف بارداری یا زایمان هستند این سوال براشون پیش میاد که آیا بارداری ممکن است سبب بلند شدن یا بدشکل شدن لابیاها شود یا خیر؟

بارداری یک پروسه ای است که بدن طی آن دچار تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی بسیار زیادی می شود. این تغییرات روی تمامی قسمت های بدن تاثیرگذار است که ممکن است برگشت پذیر یا برگشت ناپذیر باشند.

یک سری از این تغییرات بر روی قسمت اندام تناسلی ایجاد می شود. حین بارداری تغییرات هورمونی و پر خون شدن ناحیه تناسلی باعث متورم تر شدن و بزرگ تر شدن لابیاها می شود. این حالت بعد از زایمان و گذشت از دوران بارداری تا حدودی به حالت اولیه خود باز می گردند ولی قسمتی از آن هم باقی می ماند. یعنی بزرگ شدنی که طی بارداری اتفاق می افتد باعث کشیده شدن پوست در آن ناحیه می شود بعد از زایمان تا حدودی باقی می ماند و شکل ناحیه تناسلی نیز تغییر می کند.

اما این نسبت تغییر در تمامی افراد یکسان نیست. افرادی که لابیاهای بلندی ندارند یا قبلا جراحی لابیاپلاستی انجام داده اند، حین بارداری تغییر شکل چندانی در ناحیه تناسلی به وجود نمی آید. اما افرادی که قبل از بارداری نیز لابیاهای باند و بزرگی داشته اند، طی بارداری بلندتر، شل تر و افتاده تر خواهد شد.

ژنتیک افراد نیز در این مسئله تاثیرگذار است. افرادی  که پوست سفت تر و کلاژن محکم تری دارند، تاثیراتی که بارداری در ناحیه  تناسلی می گذارد، کمتر است و بالعکس کسانی که پوست شل تری دارند و پوست آن ها الاستیسیته و خاصیت کشسانی زیدی دارد این اتفاق بیشتر می افتد.

برخی از خانم ها که احتیاج به جراحی لابیاپلاستی دارند، نگران این هستند که آیا بعدا ممکن است که لابیاهای کوتاه و جراحی شده، مجددا رشد کنند و بلند شوند؟ در پاسخ باید بگوییم که لابیاها به این دلیل که بریده می شوند و اکثر افراد تمایل دارند که لابیاها تا انتها کوتاه شوند و لبه بسیار کوچکی از لابیاها باقی بماند. در نتیجه به هیچ وجه احتمال عود و رشد مجدد لابیاها وجود نخواهد داشت و فرد نباید نگران این موضوع باشد که لابیاها مجد رشد کنند.

آیا پس از ترمیم ناحیه تناسلی مشخص می شود جراحی لابیاپلاستی صورت گرفته است؟

بعد از جراحی لابیاپلاستی به مدت سی تا چهل روز ناحیه جراحی شده ترمیم می شود و هیچ اثری از آن باقی نمی ماند و به تدریج با مرور زمان برای فردی که در این زمینه تخصص ندارد قابل تشخیص نخواهد بود ولی متخصص زنان و زایمان قادر به تشخیص خواهد بود.

کلام آخر

جراحی لابیاپلاستی جز شایع ترین روش های جراحی زیبایی زنان است، تصمیم به انجام این جراحی با توجه به وضعیت جسمی و تصمیم فرد صورت می گیرد. زیرا گاهی اوقات ممکن است افرادی باشند که با وجود لابیاهای بسیار بزرگ به راحتی می توانند زندگی کنند و مشکلاتی برای آن ها به وجود نیاورده است ولی برخی دیگر از افراد هستند که نسبت به این افراد لابیاهای کوچک تری دارند اما برای آن مشکل ساز خواهد بود، لذا تصمیم به انجام جراحی بسته به تصمیم فرد خواهد داشت. در نهایت در صورتی که قصد انجام جراحی لابیاپلاستی را دارید با یک جراحی زنان خبره در این زمینه مشورت نمایید سپس اقدام نمایید.

در نهایت بگوییم، برای انجام جراحی لابیاپلاستی حتما در انتخاب جراح زیبایی زنان دقت لازم و کافی را داشته باشید و سعی نماید به جراحی مراجعه نمایید که مهارت بالا و تخصص کافی در این زمینه را داشته باشد، همچنین با تکنولوژی روز پزشکی آشنا بوده و از روش هایی همچون لیزر و آر اف سرجری استفاده نماید زیرا استفاده از تیغ جراحی از اصلی ترین عوامل بروز عوارض پس از جراحی می باشد.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =