دکتر سعیده اسدی » بارداری و زایمان » بستن لوله های رحم در زنان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بستن لوله های رحم در زنان

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

بستن لوله های رحمی

توبکتومی یا بستن لوله های رحمی یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری می باشد. در این روش پزشک لوله های رحم را از دو طرف بریده و سپس ابتدایی هر دو لوله را به کمک نخ های جراحی بخیه می زند. در حقیقت توبکتومی روشی است که بازگشت ندارد و فرد دیگر قادر به باردار شدن نخواهد بود.

بستن لوله های رحم در زنان

بستن لوله های رحم در زنان

آمادگی قبل از جراحی بستن لوله های رحمی

در صورت داشتن هر گونه سابقه بیماری پزشک خود را مطلع سازید زیرا برخی بیماری ها همچون دیابت می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد لذا بایستی پزشک خود را در صورت داشتن هر گونه بیماری و مصرف هر نوع دارویی آگاه سازید.

انجام معاینات و آزمایشات قبل از جراحی لازم و ضروری خواهد بود.

استعمال دخانیات برای مدت معلومی بایستی قبل از جراحی قطع شود.

ناشتا بودن از هشت ساعت قبل از جراحی ضروری است.

شب قبل از جراحی سعی نمایید استحمام کنید.

از به همراه داشتن وسایل زینتی و آرایش نمودن در روز جراحی بپرهیزید.

روش های جراحی بستن لوله های رحمی

در حالت کلی بستن لوله های رحمی به دو صورت جراحی سنتی یا باز و جراحی لاپاراسکوپی انجام می شود. در طول جراحی باز برش کوچکی بر روی شکم ایجاد می شود سپس بستن لوله های رحمی صورت می گیرد. اما در روش جراحی لاپاراسکوپی از طریق ایجاد چند حفره بر روی شکم با کمک دوربین و ابزار های از طریق این حفرات می توان اقدام به بستن لوله های رحمی نمود.

حالت سوم جراحی بستن لوله های رحمی همزمان با زایمان سزارین اتفاق می افتد. طبق قانون کشور ایران حین زایمان سزارین سوم می توان اقدام به بستن لوله های رحمی نمود.

روش های بستن لوله های رحمی

روش های بستن لوله های رحمی

مراقبت های بعد از بستن لوله های رحمی

به مدت 24 ساعت پس از بستن لوله های رحمی استحمام کردن ممنوع می باشد. همچنین بایستی فرد از برقراری تماس جنسی به مدت یک هفته اجتناب ورزد.

از دیگر مواردی که فرد بایستی پس از جراحی رعایت نمایید، عدم انجام فعالیت های سنگین به مدت سه هفته می باشد.

عوارض پس از بستن لوله های رحمی

هر جراحی با عوارضی همراه است اما جالب است بدانید که جراحی بستن لوله های رحمی یک جراحی کاملا بی خطر است اما به ندرت با عوارضی همراه می شود که این عوارض می تواند ناشی از جراحی نادرست باشد. بعضی از این عوارض عبارت است از:

خونریزی ناشی از برش جراحی

عفونت

آسیب به دیگر ارگان های شکم

عوارض داروهای بیهوشی

بارداری خارج از رحم (این عارضه به ندرت اتفاق می افتد)

عدم بستن شدن کامل لوله ها

در نهایت بگوییم، همان طور که ذکر شد تمامی این عوارض به ندرت اتفاق می افتد و تنها دلیل بروز این عوارض ناشی از جراحی نادرست است لذا به منظور پیشگیری از بروز چنین عوارضی سعی نمایید قبل از اقدام به جراحی به یک متخصص زنان و زایمان با تجربه مراجعه نمایید.

عوارض بستن لوله های رحمی

عوارض بستن لوله های رحمی

عوارض جانبی پس از بستن لوله های رحمی

بستن لوله های رحمی به روش جراحی توبکتومی نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد، اما در صورتی که به صورت همزمان با زایمان سزارین اقدام به بستن لوله های رحمی نمایید بهتر است به مدت 24 ساعت در بیمارستان تحت مراقبت قرار گیرید.

پس از جراحی احساس کمی درد در ناحیه جراحی شده طبیعی است، همچنین ممکن است احساس کمی درد در ناحیه شانه ها داشته باشید که این یک امر طبیعی است و جایی هیچ گونه نگرانی نخواهد بود، زیرا با مصرف مسکن می توان این احساس درد را تسکین داد.

سرگیجه، نفخ و دل پیچه از دیگر مواردی است که پس از بستن لوله های رحمی ایجاد می شود که این عارضه موقتی بوده و شرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

سوالات متداول جراحی بستن لوله های رحمی

علائم بسته بودن لوله های رحمی چیست؟

بسته بودن لوله های رحمی علامت خاصی ندارد و احتمال تشخیص آن در زمان معاینات فیزیکی کم خواهد بود. لذا به منظور بررسی بسته بودن لوله های رحمی می توان اقدام به انجام عکس های رنگی هیستروسالپنگوگرافی نمایید.

جراحی بستن لوله های رحمی برای چه افرادی مناسب است؟

این روش برای افرادی توصیه می شود که تمایلی به فرزند دار شدن نمی باشند و سن آن ها بالا است. حتی برای افرادی که به دلیل بیماری های خاص نبایست باردار شوند و بارداری برای آنها خطرناک است می توانند از این روش استفاده نمایند.

آیا بارداری پس از بستن لوله های رحمی امکان دارد؟

افرادی که جراحی توبکتومی را انجام می دهند به دلیل آنکه این روش جلوگیری از بارداری یک روش دائمی است. در صورت تمایل به بارداری می توانند جراحی پلاستیک انجام داده و اقدام به باز نمودن لوله ها نمایند. اما بدانید که موفقیت این روش بسیار زیاد نخواهد بود و در حدود سی تا پنجاه درصد متغیر می باشد.

به افرادی که تمایل دارند باردار شوند در چنین شرایطی می توانند از روش های کمک باروری استفاده نمایند.

آیا سقط جنین می تواند سبب بسته شدن لوله های رحمی شود؟

جراحی بستن لوله های رحمی با بسته شدن ناخواسته لوله ها متفاوت است. گاهی اوقات ممکن است لوله های رحمی در اثر عوامل مختلفی بسته شوند که شایعترین عاملی که موجب بسته شدن ناخواسته لوله ها می شود عفونت است.

در خصوص سقط جنین اگر سقطی عفونی باشد و این عفونت به تمام ناحیه لگن سرایت کرده باشد احتمال عفونی شدن لوله های رحمی وجود خواهد داشت که در چنین شرایطی احتمال بسته شدن لوله ها وجود دارد.

جراحی توبکتومی

جراحی توبکتومی

آیا امکان ivf با وجود بستن لوله های رحمی وجود دارد؟

یکی از روش های درمان برای افرادی که تصمیم دارند باردار شوند، اما لوله های خود را بسته اند. روش آی وی اف یا روش های کمک باروری می تواند موثر باشد. در حقیقت با این روش های کمک باروری می توان تخم یا جنین آماده شده در محیط آزمایشگاهی را مستقیم وارد محیط رحم قرار داد.

آیا پس از بستن لوله های رحمی عادت ماهانه قطع می شود؟

بستن لوله های رحمی ارتباطی با سیکل قاعدگی نخواهد داشت. خونریزی ناشی از عادت ماهانه در داخل رحم اتفاق می افتد و از طریق دهانه رحم خارج می شود و تداخلی به بستن لوله های رحمی نخواهد داشت.

آیا جراحی بستن لوله های رحمی مفید است؟

بستن لوله های رحمی می تواند مزیت های داشته باشد که عبارت است از: دوران نقاهت کوتاه مدت، کاهش ابتلا به سرطان تخمدان و عدم اختلال در فعالیت های جنسی می باشد.

چه افرادی نمی توانند اقدام به جراحی بستن لوله های رحمی نمایند؟

سابقه داشتن برخی بیماری ها همانند دیابت، بیماری های قلبی و ریوی، بیماری های التهابی لگن و بیماری های جنسی

اضافه وزن زیاد

سابقه جراحی های شکمی

سابقه سقط عفونی

خونریزی های غیرطبیعی

کلام آخر

جراحی بستن لوله های رحمی یک جراحی بی خطر است که دائمی و همیشگی می باشد. در صورتی که بنا به هر دلیلی تصمیم به باردار شدن ندارید می توانید این جراحی را انجام دهید، اما در صورت داشتن هر گونه سوابق بیماری حتما پزشک خود را مطلع سازید و همچنین به منظور بروز عوارض ناشی از جراحی در انتخاب متخصص زنان و زایمان خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

در نهایت بگوییم اگر سوال و یا تجریه ای در این خصوص دارید به ما اطلاع دهید می توانید برای بیان نظرات و سوالات خود به قسمت انتهایی صفحه مورد نظر مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

راه های ارتباطی با دکتر سیده سعیده اسدی:

صفحه اینستاگرام: drsaeidehasadi
شماره های تماس: 09031707457 – 02176700518

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
  1. با سلام و احترام. من 41 سال سن دارم و سه هفته ی قبل دچار سقط جنین شدم. اما بخشی از جنین به بالای رحمم چسبیده است و به احتمال زیاد کارم به کورتاژ می کشد. اگر همزمان با کورتاژ بخواهم TL هم انجام دهم، چه عوارضی برآیم خواهد داشت.؟ با سپاس فراوان.🙏

    پاسخ
    • سلام امکان انجام همزمان وجود دارد

      پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.