تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » جراحی زیبایی زنان » جراحی واژینوپلاستی؛ از علل تا مراقبت های بعد از آن
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جراحی واژینوپلاستی؛ از علل تا مراقبت های بعد از آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 11 دقیقه

واژینوپلاستی جراحی است که سبب تنگ شدن کانال واژن و تقویت و نزدیک شدن عضلات واژن به یکدیگر می گردد. این جراحی برای افرادی که حین رابطه جنسی با مشکلاتی مواجه هستند مناسب است. همچنین افرادی که با افزایش سن، زایمان، بارداری و … دچار شلی و افتادگی واژن شده اند این جراحی بهترین گزینه درمانی خواهد بود.

واژینوپلاستی-یا-تنگ-کردن-واژن

علت گشادی واژن در خانم چیست؟

مهمترین علت گشادی واژن در زنان تماس های مکرر جنسی، افزایش سن، افزایش وزن، بارداری و زایمان می باشد.

پیشگیری از شل شدن واژن

به منظور پیشگیری از شلی و گشادی واژن روشهای وجود دارد که عبارت است از:

  • انجام ورزش های مناسب کف لگن
  • پیشگیری از افزایش وزن و افزایش فشار داخلی شکم

در نهایت بگوییم بخش زیادی از علل ایجاد گشادی ناحیه تناسلی مرتبط با ژنتیک، بارداری و زایمان می باشد. لذا تمامی این موارد قابل پیشگیری نخواهد بود.

نحوه انجام جراحی واژینوپلاستی به چه صورت است؟

واژینوپلاستی یک روش جراحی است که در طول آن عضلات شل شده کف ناحیه تناسلی و فاشیایی که از یکدیگر جدا شده است ترمیم می شود.

در قسمت زیرین ناحیه تناسلی مخاط داخلی واژن قرار دارد که این مخاط دیواره مشترک بین واژن و قسمت راست روده می باشد. زمانی که مخاط داخلی واژن باز می شود، عضلات و فاشیایی زیرین ظاهر می شود که با انجام جراحی واژینوپلاستی می توان این عضلات را ترمیم نمود.

علل متعددی می تواند زمینه ساز شل شدن عضلات و باز شدن فاشیای واژن می شود که این موارد عبارت است از»

لازم به ذکر است که انجام جراحی واژینوپلاستی حتما بایستی توسط فرد متخصص زنان که کاملا با آناتومی ناحیه تناسلی شناخت و تسلط کافی داشته باشد، انجام گردد.

پس از جراحی واژینوپلاستی، معمولا جراحی پرینوپلاستی انجام می گردد. در واقع جراحی پرینوپلاستی به منظور ترمیم عضلات بیرونی ناحیه تناسلی انجام می شود. عضلات بیرونی ناحیه تناسلی متشکل از عضلات بول کاورنوس وز و عضلات لواتور می باشد که در ناحیه پرینه و لابیاماژور قرار دارد، سپس مخاط و پوست ناحیه پرینه ترمیم می شود.

جراحی واژینوپلاستی و پرینوپلاستی دو جراحی هستند که با همراه با یکدیگر انجام می شوند که انجام این جراحی ها به صورت همزمان بدین ترتیب است که در ابتدا قسمت داخلی لوله واژن تنگ و ترمیم می شود، سپس قسمت بیرونی یا پرینه ترمیم می گردد.

عمل-پرینورافی-و-واژینوپلاستی

گاها پیش می آید که به صورت همزمان با افتادگی عضلات کف ناحیه واژن و افتادگی ناحیه مثانه مواجه می شویم که در چنین زمانی بایستی بدانید که امکان ترمیم همزمان جراحی وجود دارد.

در حقیقت لوله واژن متشکل از چهار ضلع یا دیواره می باشد که قسمت زیرین آن را در ابتدا توضیح دادیم اما جالب است بدانید که قسمت فوقانی ناحیه تناسلی که با قسمت مثانه مشترک است. زمانی که عضلات فوقانی کف لگن شل می شود قسمت مثانه به صورت یک برجستگی از داخل واژن بیرون می زند و باعث مشکلاتی در کنترل ادرار می شود. در واقع این افراد با بی اختیاری ادرار مواجه می شوند.

در صورت آنکه این مشکل به صورت همزمان با افتادگی واژن وجود داشته باشد، امکان انجام ترمیم سیستوسل یا افتادگی واژن به صورت همزمان با جراحی واژینوپلاستی وجود دارد. در نهایت بگوییم که ترمیم سیستوسل و عضلات واژن به سبک زندگی فرد و تجربه کیفیت بهتر کمک بسزایی می نماید.

واژینوپلاستی بدون جراحی

یکی از سوالات رایج میان تمامی افرادی که قصد انجام جراحی واژینوپلاستی را دارند این است که آیا روش های دیگر همچون داروهای گیاهی، شیاف ها و ژل ها می توانند به تنگ کردن ناحیه تناسلی کمک نماید. بایستی بدانید که چنین روش های کاملا کذب است و نمی تواند سبب تنگ کردن ناحیه تناسلی یا واژن شود.

واژینوپلاستی با لیزر و آر اف

لیزر سبب سفت شدن عضلات ناحیه تناسلی می گردد و نقش زیادی در تنگ کردن نخواهد داشت و تنها می تواند شلی آن ناحیه را از بین ببرد. در نهایت بگوییم که استفاده از چنین روش های کمک بسزایی در کاهش قطر واژن نخواهد داشت.

لیفت واژن با نخ سبب تنگ شدن واژن می شود؟

لیفت واژن با نخ کمک می نماید که مدخل ورودی واژن تنگ شود و نسبت به جراحی واژینوپلاستی ماندگاری کمتری خواهد داشت، ولی مزیت آن این است که همانند جراحی برش و خونریزی نخواهد داشت و همانند یک جراحی کاملا سرپایی می باشد،  هرچند که امروزه عمل واژینوپلاستی به صورت سرپایی انجام می شود.

برقراری تماس جنسی پس از لیفت واژن با نخ به مدت دو ماه ممنوع می باشد و جهت تسکین و کنترل درد فرد می تواند از داروهای خوراکی مسکن استفاده نماید.

جراحی واژینوپلاستی همزمان با سایر جراحی ها

گاهی اوقات پیش می آید که زنان تمایل دارند به جای آنکه دو مرتبه تحت بیهوشی و جراحی قرار بگیرند یا حتی دو مرتبه دوران نقاهت و استراحت را طی نمایند، جراحی های زیبایی را به صورت همزمان با یکدیگر انجام دهند. به طور معمول امکان انجام برخی جراحی های زیبایی زنان به صورت همزمان وجود دارد.

جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

در میان اعمال جراحی زیبایی زنان جراحی واژینوپلاستی و لابیاپلاستی را می توان به صورت همزمان با یکدیگر انجام داد. جراحی واژینوپلاستی به منظور تنگ کردن واژن انجام می شود و جراحی لابیا پلاستی جهت زیبا کردن لابیاهای مینور که منجر به کوتاه کردن و قرینه سازی لابیاهای مینور انجام می شود.

انجام جراحی های همزمان زیبایی با یکدیگر تفاوت زیادی نخواهد داشت و تنها مدت زمان جراحی همزمان بیشتر خواهد بود. به طور معمول جراحی همزمان واژینوپلاستی و لابیاپلاستی بدین صورت انجام می گردد که در ابتدا جراحی واژینوپلاستی روی قسمت داخلی واژن و سپس جراحی لابیاپلاستی بر روی قسمت بیرونی ناحیه تناسلی انجام می گردد.

جراحی واژینوپلاستی و تزریق ژل و چربی

از میان سایر اعمال جراحی و جوانسازی واژن می توان گفت انجام همزمان جراحی واژینوپلاستی با تزریق ژل و چربی نیز وجود دارد و می توان گفت که ممانعتی انجام این جراحی با روش های جوانسازی نخواهد داشت.

جراحی واژینوپلاستی و لابیا ماژورپلاستی

گاها پیش می آید که انجام جراحی واژینوپلاستی با جراحی ماژوروپلاستی انجام می گردد. عمل لابیا ماژوروپلاستی یک جراحی نسبتا بزرگی است و نیاز است که در کلینیک انجام شود. به طور معمول پوست لابیا ماژور که شل شده و حالت کیسه مانند پیدا کرده است را می توان با انجام این جراحی ترمیم نمود.

زمان مناسب جراحی واژینوپلاستی

بهترین و مناسبترین زمان برای انجام جراحی ناحیه ژنیتال مانند جراحی های لابیاپلاستی، تنگ کردن واژن یا واژینوپلاستی، پرینوپلاستی و سایر اعمال جراحی هفته اول پس از اتمام قاعدگی می باشد. زیرا در این فاصله زمانی بدن از لحاظ هورمونی و سیستم ایمنی بدن در بهترین حالت قرار دارد.

علاوه بر این مدت زمان فاصله تا سیکل قاعدگی بعدی بیشتر خواهد بود و فرد مراقبت های دوران قاعدگی همچون پدگذاری و خونریزی را نخواهد داشت به همین خاطر فرد از لحاظ مراقبت های پس از جراحی و مراقبت از زخم دچار مشکل نخواهد شد.

چه کسانی کاندید مناسب جراحی واژینوپلاستی هستند؟

کاندید-جراحی-واژینوپلاستی

  • احساس گشادی و شل بودن واژن حین رابطه جنسی (به نحوه ی که این موضوع سبب نارضایتی فرد و همسر او از رابطه جنسی می شود.)
  • خروج هوا یا صدا حین رابطه جنسی، نشستن یا بلند شدن
  • ابتلا به عفونت های مکرر ناحیه تناسلی به دلیل گشادی واژن

اقدامات قبل از واژینوپلاستی

برای انجام هر یک از اعمال جراحی آمادگی و انجام اقداماتی قبل از جراحی ضروری است. عمل واژینوپلاستی در حقیقت به منظور تنگ کردن ناحیه داخلی واژن انجام می شود.

در ابتدا بهتر است بیمار توسط متخصص زنان مورد معاینه و بررسی های لازم قرار بگیرد تا نیاز بیمار برای انجام جراحی عضلات داخلی واژن یا بیرونی و شدت افتادگی مشخص گردد.

 در طول معاینات و بررسی های لازم بیمار از لحاظ افتادگی های همراه همانند افتادگی های مثانه و رحم، عفونت و سایر مشکلات زنان و زایمان مورد بررسی قرار می گیرد.

از دیگر اقداماتی که قبل ازجراحی می بایست مورد بررسی قرار گیرد، بررسی سوابق بیماری و جراحی های انجام شده می باشد. در واقع تمامی این بررسی های بدین دلیل انجام می شود که جراحی برای فرد مشکل خاصی ایجاد نمی کند. در ضمن شرح حال دقیق و کاملی از حساسیت های دارویی و مصرف داروها از بیمار  گرفته می شود تا قبل از انجام جراحی واژینوپلاستی فرد کاملا مهیا و آماده باشد.

سپس متخصص زنان درخواست آزمایش کامل خون همراه با بررسی سیستم انعقادی خون می نماید. همچنین در صورت آنکه فرد در طول دو سال اخیر تست پاپ اسمیر را انجام نداده است، انجام این آزمایش ضروری می باشد.

انجام جراحی واژینوپلاستی در مطب نیازی به ناشتا بودن ندارد و فرد می تواند قبل از جراحی صبحانه میل نماید تا از لحاظ بدنی آمادگی جراحی را داشته باشد، اما در صورتی که در کلینیک و اتاق عمل تحت بیهوشی انجام می شود حتما می بایست فرد به مدت هشت ساعد ناشتا باشد.

استحمام یک روز یا یک شب قبل از جراحی به جهت تمیز بودن ناحیه تناسلی لازم خواهد بود.

مصرف آنتی بیوتیک ها ضروری است در صورت آنکه جراحی در مطب انجام می شود دوز اول آنتی بیوتیک قبل از شروع جراحی بایستی استفاده شود ولی در صورت آنکه جراحی در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می گردد بایستی داروی آنتی بیوتیک به صورت وریدی توسط متخصص بیهوشی تجویز گردد.

عوارض و خطرات واژینوپلاستی

هر یک از اعمال جراحی زیبایی زنان با عوارض و خطراتی همراه است که جراحی واژینوپلاستی مستثنی از این اعمال جراحی نیست. عوارض جراحی به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود. برخی از این عوارض به زخم ناحیه جراحی شده و برخی دیگر مرتبط به دارهای بیهوشی می باشد.

عوارض-عمل-واژینوپلاستی

عوارض ناشی از زخم و جراحی شامل خونریزی، هماتوم، عدم جوش خوردن، عفونت ناحیه تناسلی و موارد مشابه می باشد. البته بایستی بدانید که این عوارض بسیار نادر بوده و خیلی بعید خواهد بود که اتفاق افتد. ولی به هر حال هر یک از اعمال جراحی ممکن است عارضه ای برای برخی از افراد داشته باشد که عبارت است از:

  • افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند
  • مشکلات ناشی از بهبود زخم ها
  • عدم رعایت مراقبت های پس از جراحی

در حالت کلی جراحی زیبایی زنان خطرات و عوارض جدی نخواهد داشت و سبب عوارض ماندگار نمی گردد.

گاها ممکن است پیش آید که جراحی واژینوپلاستی به گونه ای انجام شود که ناحیه تناسلی بیش از حد تنگ شود، این عارضه تنگی بیش از خد عارضه ای است که سبب ایجاد مشکلات حین رابطه جنسی می شود.

به طور معمولا متخصص زنان می بایست سعی نماید که اندازه واژن را به اندازه دو انگشت باز تنگ نماید و بیش از این تنگ نمودن می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات گردد.

در نهایت بگوییم، اگر جراحی توسط جراحان زیبایی زنان با تجربه انجام گردد این جراحی با چنین مشکلاتی ناشی از جراحی نادرست مواجه نخواهد بود.

دوره نقاهت جراحی واژینوپلاستی

دوره نقاهت جراحی واژینوپلاستی بسیار کوتاه است و فرد پس از جراحی واژینوپلاستی به مدت یک روز احساس درد خواهد داشت که جایی هیچ گونه نگرانی نیست و در این فاصله زمانی فرد می تواند از مسکن و شیاف های دیکلوفناک جهت تسکین و کنترل درد استفاده نماید. همچنین عدم انجام فعالیت های اجتماعی و استراحت نمودن به مدت یک هفته ضروری است.

زایمان پس از جراحی واژینوپلاستی

زمان مناسب پس از بهبودی کامل می باشد. به طور معمول پس از جراحی واژینوپلاستی بهتر است فرد در صورت بارداری زایمان سزارین انجام دهد ولی پس از جراحی جراحی پرینوپلاستی که تنها پوست بیرونی ناحیه تناسلی ترمیم می شود، زایمان طبیعی بلامانع است.

مراقبت های بعد از جراحی واژینوپلاستی

پس از انجام جراحی واژینوپلاستی می بایست مراقبت های در منزل انجام گردد. اما جالب است بدانید که این مراقبت ها تاثیر بسزایی در نتیجه درمان خواهد گذاشت.

رعایت کامل بهداشت فردی پس از جراحی بسیار ضروری است و از لحاظ شست و شو روزانه فرد می بایست قست بیرونی ناحیه تناسلی را با شامپو بچه کاملا شست و شو دهد.

داشتن رژیم غذایی مناسب پس از جراحی بسیار ضروری است. زیرا امر کمک می نماید تا از ابتلا به اجابت مزاج همچون اسهال و یبوست پیشگیری شود و فشاری به بخیه ها وارد نگردد. همچنین داشتن رژیم غذای مناسب به تقویت سیستم ایمنی کمک می نماید در صورت آنکه غذاهای چرب یا جاینت مصرف می کنید این امر می تواند سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن شما گردد.

برقراری تماس جنسی پس از جراحی واژینوپلاستی به مدت سی تا چهل روز ممنوع می باشد.

همچنین در سی تا چهل روز ابتدایی پس از جراحی انجام فعالیت های سنگین ورزشی و انجام پیاده روی سبک بلامانع خواهد بود. به گونه ای که از بلند کردن اجسام بیش از نه کلیوگرم می بایست اجتناب ورزید.

مصرف دخانیات و مشروبات الکی سبب می گردد تا سرعت روند بهبود کند شود و احتمال ابتلا به عفونت های زخم افزایش یابد.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =