تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » جراحی زیبایی زنان » جراحی پرینورافی؛ هزینه، عوارض و مراقبت های جراحی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

جراحی پرینورافی؛ هزینه، عوارض و مراقبت های جراحی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

جراحی پرینورافی که با نام پرینوپلاستی نیز شناخته می شود، نوعی جراحی پلاستیک است که برای از بین بردن آسیب ها، نقص ها و تغییر شکل ظاهری در ناحیه واژن و مقعد انجام می گیرد. با استفاده از این عمل جراحی می توان پوست اضافی در ناحیه واژن را برداشته و باعث سفت و محکم شدن بافت واژن گردید.

نام این جراحی از عضلات مربوط به ناحیه لگن و واژن گرفته شده که پرینه نام دارند. به طور کلی مجموعه عضلات لگن و واژن که به هم متصل هستند و با فاصله نزدیک به هم قرار گرفته و عملکرد مخصوص خود را دارند پرینه می نامند. هنگامی که عضلات پرینه دچار شل شدگی و افتادگی می گردند، به طبع آن بافت واژن و لگن نیز تحت تاثیر قرار گرفته و حالتی شل و آویزان پیدا می کنند. در ادامه به بررسی این جراحی، کاربرد، نحوه انجام و … پرداخته شده است.

پرینورافی

پرینه چیست و چه عواملی باعث آسیب به این عضله می شود؟

پرینه به ناحیه گفته می شود که بین مقعد و واژن قرار دارد. این ناحیه کوچک به عنوان یک تکیه گاه اصلی از عضلات و ماهیچه ها به شمار می رود که در بهبود عملکرد لگن و واژن نقش بسزایی دارد. لگن و واژن با تکیه بر این عضله دچار انقباض، شل شدگی و سفت شدن می شوند و در واقع ساختاری است که اندام های اطراف را برای انجام حرکات انقباضی ساپورت می کند. اگر این عضلات بنا به دلایلی دچار آسیب شوند، عملکرد های انقباضی واژن و لگن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. عواملی مانند؛ زایمان طبیعی که از شایع ترین دلایل آسیب به عضلات پرینه محسوب می شود، می تواند موجب آسیب دیدگی و کاهش انقباض این عضلات شود. پس از زایمان طبیعی اگر فرد دچار پارگی شود، بخیه نامناسب در عضلات پرینه نیز می تواند باعث کاهش کارایی این عضلات گردد. زایمان های متعدد می تواند شدت آسیب را زیاد تر کند. اگر فرد در اثر زایمان طبیعی و بخیه نامناسب، دچار آسیب دیدگی عضلات پرینه شده باشد، جراح با استفاده از جراحی پرینورافی، آن محل را باز نموده و مجددا با بخیه و برش صحیح، مشکل مربوطه را برطرف می کند.

از دیگر دلایلی که موجب آسیب به عضلات پرینه و جراحی آن می شود، چاقی و اضافه وزن است. داشتن اضافه وزن و چربی زیاد باعث افزایش فشار به ناحیه لگن شده و موجب افتادگی  شل شدن عضلات پرینه می شود. این فشار همچنین کشسانی و خاصیت ارتجاعی بافت های واژن و لگن را نیز تحت تاثیر قرار داده و آن را کاهش می دهد. کاهش شدید وزن نیز به همان اندازه می تواند موجب آسیب به بافت و عضلات پرینه گردد. با کاهش وزن شدید و ناگهانی، تعادل فشار وارده به عضلات کف لگن و عضلات پرینه بر هم خورده و موجب افتادگی و آویزان شدن آنها می شود.

کاربرد و علت استفاده از جراحی پرینورافی

این جراحی بیش از آنکه جنبه زیبایی داشته باشد، جنبه درمانی داشته و بسیاری از مشکلات مربوط به نواحی تناسلی و مقعدی را برطرف می کند. خارش واژن، شل شدگی و افتادگی واژن، انقباضات غیر ارادی واژن در حین رابطه جنسی و درد شدید در هنگام برقراری رابطه جنسی، اینها مواردی هستند که با استفاده از جراحی پرینورافی می توان آنها را کاهش داد و کنترل نمود.

از دیگر کاربردهای این جراحی می توان به، از بین بردن و برداشتن زگیل های تناسلی، بهبود بی اختیاری ادراری، تنگ کردن واژن و از بین بردن افتادگی و آویزانی آن، درمان رکتوسل ( شرایطی که در آن قسمت انتهایی راست روده وارد مقعد شده و از آن بیرون می زند) اشاره کرد.

علاوه بر موارد درمانی گفته شده، از این جراحی نیز برای زیباسازی و قرینه شدن واژن به لحاظ شکل ظاهری نیز استفاده می شود. از بین بردن و برداشت پوست اضافی واژن با استفاده از جراحی می تواند ظاهری زیباتر و قرینه تر به واژن ببخشد. بنابراین این عمل هم جنبه زیبایی و هم درمانی دارد.

نحوه انجام عمل پرینورافی

این عمل جراحی که در دسته عمل های سرپایی قرار می گیرد (نیاز به بستری در بیمارستان ندارد)، حدود یک  ساعت زمان می برد. پرینورافی معمولا با بیهوشی عمومی انجام می شود اما گاهی با توجه به شرایط بیمار و همچنین نوع جراحی، می توان از بی حسی موضعی نیز استفاده کرد. پس از انجام بیهوشی و یا بی حسی، جراح یک برشی به شکل V در دیواره پشتی واژن ایجاد می کند. سپس بسته به نوع آسیبی که به عضلات واژن و پرینه وارد شده، تغییراتی ایجاد می گردد. اگر بافت هایی مانند اسکار  و جای بخیه و زخم وجود داشته باشد پزشک با برداشت آنها و بخیه مجدد، بافت را ترمیم می کند. اگر واژن و عضلات پرینه دچار افتادگی و شل شدگی شده باشند، جراح زیبایی زنان با کشیدن عضلات و برداشتن مقدار اضافی آن و بخیه در محل برش، آن را بازسازی می کند. بنابراین نحوه انجام عمل و روش های به کار برده شده، بسته به نوع آسیب می تواند متفاوت باشد.

جراحی-پرینورافی

عوارض احتمالی جراحی پرینورافی

پرینورافی از آن دسته، عمل هایی است که عوارض ناشی از آن بسیار جزیی است و معمولا افراد پس از عمل دچار خطر و یا عوارض جدی نمی شوند. اما با این حال مانند تمامی اعمال جراحی عوارضی ممکن است پس از جراحی بروز کند که عبارت است از: خونریزی بیش از حد در صورت فشار آمدن به لگن و عضلات پرینه، ابتلا به عفونت دستگاه تناسلی در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی، افزایش ترشحات واژن که ممکن است ناشی از عفونت بوده و همراه با بوی نامطبوع است و … . در صورت بروز هر یک از موارد گفته شده نیاز است که فرد به پزشک مراجعه کند.

مراقبت های بعد از جراحی پرینورافی

مراقبت های پس از جراحی پرینورافی تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت، لذا بهتر است برای رسیدن به نتیجه مطلوب به توصیه پزشکی گوش سپارید و رعایت نمایید. اما این موارد عبارت است از:

پس از انجام عمل، فرد باید به مدت شش هفته از برقراری رابطه جنسی پرهیز کند. از انجام کارهای سخت و فعالیت های شدید که موجب وارد شدن فشار به ناحیه لگن می گردد خودداری شود. فعالیت های ورزشی مانند؛ دوچرخه سواری، اسب سواری و یا دویدن می تواند موجب افزایش فشار به ناحیه تحت عمل شده و مشکلاتی مانند خونریزی و باز شدن بخیه را به دنبال داشته باشد. رعایت بهداشت فردی و خشک کردن ناحیه تناسلی بعد از شستشو نیز می تواند به کاهش ایجاد احتمالی عفونت ناحیه تناسلی کمک کند. توجه به رژیم غذایی و نوشیدن آب فراوان برای جلوگیری از ایجاد یبوست نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

مراقبت-های-بعد-از-پرینورافی

جراحی همزمان پرینورافی و لابیاپلاستی

با وجود پیشرفت های بسیار در حیطه پزشکی امکان انجام جراحی های زیبایی به صورت همزمان وجود خواهد داشت. از میان جراحی های زیبایی امکان انجام جراحی لابیاپلاستی به صورت همزمان با جراحی پرینورافی وجود خواهد داشت. این همزمانی جراحی ها در صورت آن که امکان داشته باشد کمک می نماید تا جراحی ها به دو هدف زیبایی و درمانی به سرانجام برسد. این در صورتی است که این امر در گذشته با محدودیت های همراه بوده در صورتی که امروزه چنین نیست و به سادگی قابل انجام است.

هزینه جراحی پرینورافی

هزینه اعمال جراحی بسته به برخی عوامل متفاوت است، لذا قبل از معاینه و بررسی های لازم نمی توان هزینه دقیقی را مشخص نمود. به همین منظور برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است با پزشک خود در این رابطه مشورت نمایید.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =