تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » جراحی زیبایی زنان » جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 11 دقیقه

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یکی از پرطرفدارترین روش درمانی و زیبایی است که بسیار مورد اقبال عمومی افراد قرار گرفته است. در حقیقت کربوکسی تراپی یک ماده طبیعی است که بدون هیچ نوع ماده شیمیایی و یا جراحی اثرات بسیار مفیدی را بر روی بدن خواهد داشت.

اثرات کربوکسی تراپی همانند روش های جراحی و روش های درمانی نیمه تهاجمی به سرعت نمایان نمی شود اما جالب است دقت نمایید که اثرات آن با تکرار جلسات معین شده بسیار شگرف خواهد بود.

کربوکسی تراپی روشی است که سالیان طولانی در حیطه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. از این روش در سال 1932 در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار می گرفت و پس از آنکه در حیطه پزشکی رواج پیدا کرد، از سال 1995 کربوکسی تراپی توسط اوئیجی پاراسونی در پزشکی به کار گرفته شد و پس از آن در سال های آتی در طب زیبایی مورد استفاده قرار گرفت.

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

 مکانیسم اثر کربوکسی تراپی

مکانیسم اثر کربوکسی تراپی بدین صورت است که با سوزن های بسیار ظریف گاز دی اکسید کربن به ناحیه درم در زیر پوست یا به چربی های زیر پوستی تزریق می شود.

پس از تزریق گاز دی اکسید کربن به دلیل افزایش تمایل هموگلوبین به دی اکسید کربن، اکسیژن موجود را رها نموده و به سراغ گاز دی اکسید کربن می شود که این امر سبب افزایش آزاد سازی اکسیژن در ناحیه مورد نظر می شود.

همچنین پس از تزریق گاز دی اکسید کربن خونرسانی و متابولیسم ناحیه مورد نظر افزایش می یابد که این امر سبب سبب تغذیه بهتر آن ناحیه می شود.

علاوه بر اثرات ذکر شده، کربوکسی تراپی سبب ایجاد اثرات مکانیکی می شود و همین امر موجب تغییر PH پس از اولین تزریق می گردد. در حقیقت گاز دی اکسید کربن می تواند به صورت مکانیکی چسبندگی های زیر پوست را باز نموده و سبب افزایش کلاژن سازی و فیبروبلاست ها گردد و در نهایت این باعث می شود تا حالت کشسانی یا الاستیسیته پوست افزایش یابد و منجر به جوانسازی پوست گردد.

ماندگاری و طول دوره درمان کربوکسی تراپی

طول دوره درمان بسته به نوع درمان و ناحیه مورد نظر متفاوت می باشد، اما به طور معمول بین شش تا ده جلسه خواهد بود.

از نظر ماندگاری مدت زمان ماندگاری بسته به برخی عوامل و سبک زندگی افراد متفاوت می باشد. به طور مثال استعمال  دخانیات، ورزش کردن و در معرض آفتاب قرار گرفتن عواملی هستند که سبب برگشت به حالت اولیه می شود، اما در حالت کلی بین شش تا دوازده ماه ماندگاری خواهد داشت و پس از آن فرد می تواند از جلسات یادآور استفاده نمایید.

کاربرد های روش درمانی و زیبایی کربوکسی تراپی

اولین و مهمترین کاربرد کربوکسی تراپی جوانسازی پوست است. جوانسازی پوست در نواحی مختلف پوست همچون ناحیه صورت، گردن، پشت دست، بازوها و ناحیه تناسلی کاربرد دارد.

در حقیقت این روش سبب رفع چین و چروک های ظریف پوست، شفافیت پوست، افزایش حالت کشسانی یا الاستیسیته و در نهایت سبب سالم تر شدن پوست می گردد که نتایج بسیار مثمر ثمر و شگرفی را به همراه خواهد داشت.

درمان اسکار

درمان اسکارها از طریق کربوکسی تراپی بسیار موثر خواهد بود. اسکارهای هایپرتروفیک و آتروفیک که به صورت زخم های بریده شده و گود افتاده هستند را می توان از طریق کربوکسی تراپی درمان نمود.

البته میزان اثرات درمان اسکار از طریق کربوکسی تراپی بسته به نوع اسکار، قدمت، ضخامت، ناحیه مورد نظر و واکنش پوست متفاوت خواهد بود.

فواصل درمان اسکارها بین دو تا چهار هفته خواهد بود. اسکار های هایپرتروفیک خطی همانند اسکار زایمان سزارین به به صورت یک خط قرمز و برجسته هستند را می توان از این طریق درمان نمود. همچنین تعداد جلسات درمان شش تا ده جلسه خواهد بود.

درمان اسکار با کربوکسی تراپی

درمان اسکار با کربوکسی تراپی

درمان اسکارهای آکنه

از دیگر اسکار های که می توان از طریق کربوکسی تراپی درمان نمود، اسکار ناشی از اکنه صورت می باشد. البته در صورتی که اسکارها شدید نباشد می توان از این روش استفاده نمود.

درمان استرچ مارک یا استریا

به طور معمول اسکار های استریا یا ترک های پوستی ناشی از چاقی، لاغری و بارداری در نواحی شکم، ران و دیگر بخش های بدن ایجاد می شود. در صورتی که استریا ها جدید و به رنگ ارغوانی باشند درصد بهبود و اثرات درمان بیشتر خواهد بود.

معمولا استریا ها پس از درمان کاملا بهبود نمی یابند و حدود شصت تا هفتاد درصد بهبود یافته و رنگ پوست کاملا بهتر و فرورفتگی ها برطرف می شود.

فواصل درمان بین دو تا چهار هفته متفاوت می باشد و تعداد جلسات درمان بسته به شرایط حدود شش تا ده جلسه متفاوت خواهد بود.

درمان استریا با کربوکسی تراپی

درمان استریا با کربوکسی تراپی

درمان ریزش مو و کچلی

در صورتی که با ریزش مو به صورت سکه ای و یا حتی ریزش موهای با الگو تاسی مردانه در بانوان مواجهه بودید می توانید جهت بهبود از این روش درمانی استفاده نمایید. کربوکسی تراپی می تواند در افزایش خونرسانی، متابولیسم ناحیه مورد نظر و رشد فولیکول های مو  کمک نمایید.

درمان اسکار ناشی از زخم ها

درمان زخم با کربوکسی تراپی بسیار کمک کننده خواهد بود حتی می توان جهت ترمیم زخم ها قبل از کشیدن زخم ها از روش کربوکسی تراپی استفاده نمود. کربوکسی تراپی بدین صورت مورد استفاده قرار می گیرد که قبل از کشیدن زخم ها به فاصله یک تا دو سانتی متری از لبه زخم ها گاز دی اکسید کربن تزریق می شود و این امر سبب افزایش خونرسانی و بهبود می گردد.

فواصل دوره درمان در ابتدا روزانه یا یک روز درمیان انجام می گیرد که پس از مدت زمان بسیار کوتاه درمان به صورت هفته ای و پس از آن با توجه به شرایط بیمار و صلاح دید پزشک مشخص می گردد.

درمان سلولیت

سلولیت یک حالت فرورفتگی و برآمدگی های ریز است که به ویژه در ناحیه ران دیده می شود و در اثر چاقی های موضعی اتفاق می افتد و بیشتر به تغذیه ناسالم امروزی مرتبط است. افرادی که از غذاهای شور، سرخ کردنی و فست فود ها بیشتر استفاده می کنند به طبع این افراد بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه خواهند بود.

یکی از بهترین روش های درمان سلولیت استفاده از کربوکسی تراپی است که بسیار مثمر ثمر خواهد بود. به طور معمول فواصل درمان سلولیت بایستی کوتاه تر باشد و حدود سه تا چهار روز یکبار بایستی انجام شود و پس از مدتی هفته ای یکبار بایستی انجام دهند.

درمان سلولیت با کربوکسی تراپی

درمان سلولیت با کربوکسی تراپی

درمان چسبندگی های ناشی از لیپوساکشن

افرادی که لیپوساکشن انجام می دهند جای لیپوساکشن فرورفتگی و چسبندگی ایجاد می شود که این مورد را می توان با استفاده از کربوکسی تراپی استفاده نمود و فواصل درمان آن همانند سلولیت خواهد بود.

فرمدهی به صورت و بدن

تجمع چربی های موضعی در صورت و نواحی دیگر بدن هستند که از بین بردن آن ها بسیار سخت خواهد بود، که این چربی ها را می توان با کمک کربوکسی تراپی رفع نمود.

از این روش درمانی می توان برای از بین بردن چربی های کوچک و برجسته نواحی مختلف بدن و فرمدهی به بانس، ران، شکم و صورت استفاده نمود.

به طور معمول فواصل درمان در ابتدا به صورت سه تا چهار روز یکبار و پس از مدتی بین سه تا چهار هفته یک بار انجام می شود و تعداد جلسات مورد نیاز بسته به شرایط فرد حدود ده جلسه خواهد بود. اما فواصل درمان صورت هر دو هفته یک بار انجام می شود.

فرمدهی به بدن با کربوکسی تراپی

فرمدهی به بدن با کربوکسی تراپی

جوانسازی ناحیه تناسلی

آخرین کاربرد کربوکسی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از کربوکسی تراپی واژن می باشد. از این روش برای جوانسازی، روشن سازی، رفع خشکی و آتروفی واژن، رفع عفونت های مکرر واژن، افزایش میل جنسی، افزایش رسیدن ارگاسم، درمان بی اختیاری ادرار مورد استفاده قرار می گیرد.

فواصل درمان بین یک تا دو هفته است که بین سه تا پنج جلسه باید استفاده شود.

کربوکسی تراپی یک روش غیرتهاجمی در پزشکی زیبایی است. در این روش با استفاده از تعدادی سوزن های کوچک در زیر پوست گاز دی اکسید کربن تزریق می شود. گاز دی اکسید کربن برای افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی در آن ناحیه عمل می کند و منجر به افزایش کلاژن سازی و افزایش رگ های خونی در آن ناحیه می شود.

عوارض کربوکسی تراپی

هر روش درمانی و زیبایی با عوارضی همراه خواهد بود، اما کربوکسی تراپی به دلیل آنکه از یک ماده طبیعی در آن استفاده می شود با کمترین عوارض همراه خواهد بود. ولی این روش درمانی و زیبایی با عوارضی جانبی همراه است که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

شایان ذکر است، عوارض جانبی موقتی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

کهیر

یکی از عوارض جانبی ناشی از کربوکسی تراپی که در ناحیه صورت مشاهده شده است، کهیر می باشد، طول مدت ماندگاری کهیر در اکثریت مواقع حدود بیست دقیقه خواهد بود، اما در موارد ممکن است دو تا سه روز به طول بیانجامد تا رفع گردد.

در صورت مواجهه با این عارضه نگران نباشید زیرا به طور ناخودآگاه برطرف شده و احتیاجی به انجام روش درمانی خاضی نخواهد داشت.

سردرد

سردرد در افراد حساس ایجاد می شود که قابل کنترل بوده و حداکثر به مدت 24 ساعت به طول خواهد انجامید و جهت تسکین درد می توان از قرص های مسکن استفاده نمود.

عوارض کربوکسی تراپی

عوارض کربوکسی تراپی

تورم

تورم از دیگر عوارض است که احتمال بروز آن در ناحیه صورت وجود خواهد داشت، که ظرف مدت زمان کوتاه برطرف می گردد.

کاهش سطح هوشیاری

کاهش سطح هوشیاری در برخی موارد اتفاق می افتد که جایی هیچ گونه نگرانی نیست و پس از مدت بسیار کوتاه رفع می شود.

احساس سنگینی

از دیگر عوارض جانبی که در زمان درمان سلولیت مشاهده شده است احساس سنگینی می باشد. به طور معمول این عارضه پس از درمان سلولیت در ناحیه ران دیده می شود که جایی نگرانی نیست و ظرف مدت زمان دو تا سه روز رفع می گردد.

مراقبت های بعد از کربوکسی تراپی

مراقبت های پس از درمان کربوکسی تراپی بسیار تاثیر بسزایی در نتیجه خواهد داشت. لذا پس از انجام کربوکسی تراپی تنها در همان روز تزریق از انجام فعالیت های سنگین ورزشی اجتناب ورزید.

پس از تزریق گاز دی اکسید کربن به مدت بیست دقیقه از آرایش نمودن بپرهیزید.

تنها در همان روز پس از تزریق از غوطه ور شدن در آب همانند استفاده از استخر، وان آب و یا جکوزی اجتناب ورزید، همان طور که ذکر شد تنها در همان روز، روز های دیگر بلامانع است.

سوالات متداول جوانسازی پوست با کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

آیا کربوکسی تراپی برای بدن مضر است؟

کربوکسی تراپی یک گاز دی اکسید کربن است که کاملا یک ماده طبیعی است، هیچ سمیت ندارد. حتی افرادی که عمل لاپاراسکوپی انجام می دهند مقدار زیادی گاز دی اکسیدکربن وارد بدن آن ها می شود که به هیچ عنوان برای فرد ضرری به همراه نخواهد داشت.

آیا انجام کربوکسی تراپی دردناک است؟

کربوکسی تراپی یک روش درمانی بدون عارضه و درد است که تنها با درد بسیار جزئی همراه است که آن درد هم به دلیل ورود سوزن ها به زیر پوست احساس خواهد شد که همان گونه که ذکر شد جزئی است و قابل تامل خواهد بود.

آیا احساس خارش پس از کربوکسی تراپی وجود دارد؟

تا به امروز گزارشی در خصوص احساس خارش پس از کربوکسی تراپی دیده نشده است اما در برخی موارد که فرد پوست حساسی داشته باشد احتمال احساس خارش وجود خواهد داشت که جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود.

چه افرادی می توانند از کربوکسی تراپی استفاده کنند و چه کسانی نمی توانند؟

اکثریت افراد می توانند از این روش درمانی استفاده نمایند و تنها افرادی که بیماری خاص دارند مانند افراد باردار، افراد با سابقه بیماری های مزمن و سیستم ایمنی ضعیف مجاز به استفاده از کربوکسی تراپی را نخواهند داشت.

آیا درمان اسکارهای کلوئیدی با کربوکسی تراپی امکان خواهد داشت؟

اسکار های کلوئیدی معمولا اسکارهای برجسته و ضخیمی هستند که به صورت گل کلم می باشند و به طور معمول کربوکسی تراپی برای درمان این نوع اسکار ها موثر نخواهد بود.

کلام آخر

کربوکسی تراپی یک روش جوانسازی است که فواید و اثرات بسیاری برای افراد بسته به نوع درمان خواهد داشت. این روش درمانی و زیبایی با تکرار تعداد جلسات اثرات خود را نشان می دهد و پس از انجام آن نیازی به استراحت نخواهد بود و افراد به راحتی می توانند به فعالیت های روزمره خود بپردازند.

راه های ارتباطی با دکتر سیده سعیده اسدی:

صفحه اینستاگرام: drsaeidehasadi

شماره های تماس: 09031707457 – 02176700518

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =