تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » بارداری و زایمان » از بارداری پوچ چه می دانید؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

از بارداری پوچ چه می دانید؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

سلول های تروفوبلاست به صورت طبیعی در تشکیل جفت نقش دارند که رشد غیر طبیعی آن ها سبب بارداری پوچ یا مولار خواهد شد. در حقیقت بارداری پوچ از عوارض بارداری است که به ندرت اتفاق می افتد. این نوع بارداری دارای انواع مختلفی می باشد که در ادامه به شرح هر کدام از آن ها می پردازیم.

بارداری پوچ

انواع بارداری پوچ

بارداری پوچ دارای دو نوع جزئی و کامل می باشد، که هر کدام از آن ها مشخصه های خود را دارند.

بارداری پوچ کامل

در طول این عارضه بارداری بافت جنین تشکیل نخواهد شد و به طور معمول بافت جفت غیر طبیعی و ملتهب و متشکل از کیست های حاوی مایع می باشد.

بارداری پوچ جزئی

در این نوع از بارداری مولار احتمال دارد بافت جفت به دو صورت طبیعی و غیر طبیعی وجود داشته باشد، حتی در مواردی ممکن است جنین تشکیل شود اما در همان مراحل اولیه بارداری سقط جنین رخ خواهد داد و زنده نخواهد ماند.

انواع بارداری پوچ

علائم و نشانه های بارداری پوچ چیست؟

در ابتدا احتمال شباهت بارداری پوچ با بارداری طبیعی وجود خواهد داشت اما در اکثر مواقع با نشانه هایی همراه است که عبارت است از:

  • احساس درد و فشارهای لگنی
  • ایجاد کیست
  • حالت تهوع و استفراغ شدید
  • خونریزی در سه ماهه اول بارداری (معمولا این خونریزی به رنگ تیره خواهد بود)

شایان ذکر است، در صورت مشاهده هر گونه علائم حتما بدون اتلاف وقت به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. برخی دیگر از علائم بارداری مولار با تشخیص پزشک مشخص می گردد که عبارت است از:

  • بزرگ شدن سریع رحم (به طور طبیعی رحم برای بارداری بزرگ می شود)
  • افزایش فشار خون
  • مسمومیت های بارداری (مسمومیت های بارداری پس از هفته بیستم بارداری در اثر افزایش فشار خون و پروتئین در ادرار ایجاد می شود)
  • ایجاد کیست های تخمدان
  • کم خونی
  • پرکاری تیروئید

علت بارداری پوچ چیست؟

در حالت طبیعی سلول های انسان حاوی بیست و سه جفت کروموزوم می باشد که در هر جفت یک کروموزوم از پدر و دیگری از مادر می باشد. معمولا علت ایجاد بارداری مولار یا پوچ از یک تخمک غیر طبیعی بارور ایجاد می شود.

بارداری پوچ به ندرت اتفاق می افتد بدین صورت که از هر هزار بارداری یک مورد بارداری مولار تشخیص داده می شود. اما آنچه بسیار حائز اهمیت است و از علل موثر در ایجاد این بارداری شده است، افزایش سن مادر و سابقه ابتلا به این نوع بارداری می باشد.

لذا افرادی که سابقه ابتلا به این نوع بارداری را دارند در صورت آنکه تمایل به بارداری دارند حتما می بایست تحت نظر پزشک اقدام نمایند.

 

معمولا در بارداری پوچ کامل کرموزومی در داخل تخمک وجود نداشته و از دست رفته است و کروموزوم های پدر کپی می شود در این نوع بارداری تخمک های خالی به واسطه اسپرم بارور می شوند و تماما از ژنتیک پدر خواهد بود.

اما در بارداری پوچ جزئی به دلیل بیشتر بودن مواد ژنتیکی پدر و دو برابر بودن تعداد اسپرم ها به نسبت تخمک ها در نهایت به جای وجود چهل و شش کروموزوم حاوی شصت و نه کروموزوم خواهد بود.

درمان بارداری پوچ

در بارداری پوچ بافت جفت غیرطبیعی بوده و با مانند یک بارداری طبیعی نمی تواند ادامه پیدا کند. لذا بایستی به جهت درمان بافت جفت غیر طبیعی خارج شود که درمان به چند طریق انجام می شود که این نوع اقدامات درمانی عبارت است از:

کورتاژ

یکی از روش های درمان و خارج کردن بافت غیر طبیعی جفت کورتاژ می باشد. زمانی که بیمار می بایست تحت درمان این نوع روش قرار گیرد در ابتدا می بایست تحت بیهوشی و یا بی حسی موضعی قرار گیرد. سپس با استفاده از اسپکولوم داخل دهانه رحم بررسی می شود و در نهایت دهانه ورودی واژن گشاد نموده و بافت را خارج می نمایند.

هیسترکتومی

یکی از روش های درمان بارداری پوچ انجام جراحی هیسترکتومی می باشد، معمولا این روش درمان مناسب افرادی است که دیگر تمایلی به بارداری ندارند زیرا در طول این جراحی رحم برداشته خواهد شد.

مراقبت های بعد از برداشتن بافت مولار

پس از آنکه بافت مولار برداشته شود می بایست تا زمانی که سطح HCG به حالت طبیعی برگردد بررسی شود و اگر سطح HCG افزایش یابد درمان های بیشتری می بایست انجام گردد.

به طور معمول پس از درمان بارداری پوچ به مدت شش تا دوازده ماه سطح HCG مورد بررسی قرار می گیرد تا از باقی نماندن بافت مولار مطمئن شویم.

نکته ای بسیار مهم که بایستی بدان دقت نمایید مصرف قرص های ضدبارداری پس از درمان به مدت شش تا دوازده می باشد. همچنین در طول این دوره که بیمار چنین دارویی را مصرف می نماید بایستی صبر نموده و پس از این زمان اقدام به بارداری مجدد نمایید.

تشخیص بارداری پوچ

روش های تشخیصی بسیاری وجود دارد اما بهترین روش تشخیصی که بدون عارضه است سونوگرافی می باشد. در مواقعی که فرد با علامت هایی مواجه گردید می تواند جهت تشخیص در هفته های هشت تا سیزده به پزشک مراجعه نماید.

از دیگر روش های تشخیص این عارضه معاینات لگنی، انجام آزمایشات خونی برای تعیین میزان هورمون های بارداری و آزمایشات بافتی به جهت تشخیص قطعی سقط جنین می باشد.

نکاتی درباره حاملگی پوچ

در صورت آنکه سابقه ابتلا به این حاملگی را دارید بهتر است قبل از بارداری مجدد با متخصص زنان مشورت نمایید.

برقراری تماس جنسی، استفاده از دوش واژینال و تامپون پس از سقط جنین به مدت دو هفته ممنوع می باشد.

سیکل قاعدگی پس از سقط احتمال دارد پس از شش هفته اتفاق افتد.

طبیعتا پس از درمان پیشنهاد می شود تا بارداری بعدی فاصله زمانی وجود داشته باشد.

نکاتی درباره حاملگی پوچ

سوالات رایج درباره بارداری پوچ

آیا می توان از بارداری پوچ جلوگیری نمود؟

معمولا بارداری مولار یا پوچ به صورت ناگهانی و به ندرت اتفاق می افتد. از آنجایی که دلیل خاصی برای ابتلا به بارداری پوچ وجود ندارد پیشگیری از آن میسر نخواهد بود.

آیا امکان بارداری مجدد وجود دارد و زمان مناسب آن چه موقع خواهد بود؟

پس از درمان بارداری پوچ می بایست فرد برای مدت زمانی مشخص با توجه به وضعیت جسمی خود صبر نماید. معمولا بعد از درمان فرد می بایست به مدت تقریبا یکسال قرص های ضدبارداری استفاده نماید. در مواردی پزشک تجویز می نماید تا آزمایش ژنتیک داده شود تا از تجربه چندین سقط جنین پیشگیری شود و لذا ممکن است به برخی از افراد به مدت سه سال اجازه بارداری داده نشود.

در نهایت بگوییم، پس از درمان می توان بارداری طبیعی داشت اما پس از مدت زمانی مشخص می بایست با مشورت پزشک اقدام به بارداری نمود.

مدت زمان طول بارداری پوچ چقدر است؟

طول بارداری پوچ معمولا قبل از هفته بیستم بارداری به پایان می رسد، اما آنچه بایستی بدان آگاه باشید این است که سقط جنین چه به دلیل بارداری مولار یا دلایل دیگر دردناک خواهد بود.

کلام آخر درباره حاملگی مولار

حاملگی پوچ به ندرت اتفاق می افتد اما مهمترین و اساسی ترین علت این عارضه افزایش سن و ژنتیک می باشد. حاملگی مولار همانند یک بارداری طبیعی نمی تواند ادامه پیدا کند و بافت جفت غیر طبیعی است و حتما بایستی خارج شود که روش درمان یا خارج کردن بافت غیر طبیعی جفت با توجه به شرایطی متفاوت می باشد.

در پایان بگوییم، در صورت داشتن هر گونه علائم و نشانه های فوق سعی نمایید سریعا بدون اتلاف وقت به متخصص زنان مراجعه نمایید تا تحت درمان قرار گیرید و بدانید با داشتن سابقه این نوع بارداری می توانید مجدد بارداری طبیعی داشته باشید اما بایستی برای بارداری مجدد تحت نظر متخصص قرار گیرید.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 11 =