تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ صبح تا 14 بعداظهر و دوشنبه 11 – 3 و چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » جراحی زیبایی زنان » دانستنی های جالب درباره لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۱۴ دقیقه

دانستنی های جالب درباره لابیاپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
مدت زمان مطالعه 14 دقیقه

با گذشت زمان و افزایش سطح فرهنگ جامعه و بالا رفتن اعتماد به نفس خانم ها، جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی به یکی از جراحی های پرطرفدار بین خانم ها تبدیل شده است. یکی از این جراحی ها لابیاپلاستی است که کار آن کوچک کردن، قرینه کردن و زیباسازی لب های ناحیه تناسلی است.

اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم، لابیاپلاستی روش جراحی است که لب های واژن (لابیا) را کوچک می کند. این روش جراحی با کاهش اندازه و برآمدگی لابیاها به برقراری تقارن بیشتر و بهبود عملکرد ناحیه تناسلی کمک می کند.

بسیاری از خانم هایی که به دلیل بزرگ بودن و برجستگی لابیاها، هنگام انجام برخی فعالیت ها به مشکل بر می خورند، خواهان انجام این روش جراحی هستند. این مشکل ممکن است از بدو تولد همراه فرد باشد. زایمان نیز از جمله مواردی است که با کشیدگی بافت ناحیه تناسلی همراه است و می تواند باعث بروز تغییراتی در ظاهر این ناحیه شود.

لابیاپلاستی ، جراحی حساسی است اما این موضوع نمی تواند مانعی باشد برای انجام این روش جراحی. بسیاری از خانم به دلیل بزرگ بودن لابیاها از درد هنگام رابطه جنسی و یا مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار شکایت می کنند.

توصیه ما این است که اگر تصمیم به انجام لابیاپلاستی دارید، حتما با جراح زیبایی زنان با تجربه در این زمینه مشورت کنید تا با تمامی جوانب این روش جراحی به خوبی آشنا شوید.

اکنون بهتر است با آناتومی لابیاها آشنا شوید.

چین های موجود بر روی اطراف دهانه واژن را لابیا می نامند. لب های خارجی، لابیا ماژور و لب های داخلی، لابیا مینور نام دارند. اندازه و فرم لابیا در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد لابیاهای بزرگ و برجسته ای دارند، برخی دیگر لابیاهای روشن و برخی دیگر لابیاهای تیره رنگ.

لابیا همانند سد فیزیکی عمل می کند که دهانه واژن و کلیتوریس را پوشانده است.

زایمان، تغییرات هورمونی و یائسگی می تواند باعث تغییر فرم و رنگ لابیاها و هم چنین کاهش خاصیت الاستیسیته پوست ناحیه شود.

دانستنی های جالب درباره لابیاپلاستی

خانم ها به چه دلیل خواهان لابیاپلاستی هستند؟

 • بسیاری از خانم ها هنگام برقراری رابطه جنسی با درد روبرو می شوند.
 • در برخی موارد، بزرگ و برجسته بودن لابیاها به اندازه ای است که از زیر لباس های تنگ مانند لباس شنا به خوبی مشخص می شود.
 • بسیاری از خانم ها به دلیل بزرگ بودن لابیاها، اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.
 • گاهی پیش می آید که شریک جنسی، ظاهر ناحیه تناسلی همسر خود را دوست ندارد.
 • گاهی پوشیدن لباس های تنگ می تواند احساس ناراحتی را برای فرد به همراه داشته باشد.

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی هستند؟

افرادی با شرایطی همچون ذیل کاندید مناسبی برای جراحی لابیاپلاستی می باشند، زیرا هر کدام از این موارد علاوه بر ایجاد مشکلات متعدد می تواند منجر به از بین بردن زیبایی ناحیه تناسلی شود که این موارد عبارت است از:

بلند بودن لب های داخلی ناحیه تناسلی یا لابیا مینورها برای بسیاری از خانم ها منجر به ایجاد درد و ناراحتی، سوزش، خارش، عفونت های مکرر دستگاه تناسلی و همچنین باعث مشکل در حین فعالیت های روزانه یا هنگام پوشیدن لباس های تنگ یا هنگام جنسی تماس می شود و همین این امر سبب کاهش اعتماد به نفس فرد شده است.

 • عدم تقارن
 • بزرگی لابیاها
 • تیرگی بیش از حد لابیاها
 • لابیاهای با چین و چروک های زیاد
 • شل شدگی و افتادگی ناحیه تناسلی
 • مواجه بودن با تحریک مزمن
 • احساس درد و ناراحتی حین مراقبت جنسی
 • احساس شرم و خجالت به دلیل نازیبایی ناحیه تناسلی
 • بزرگی و غیر قرینگی لابیاها که منجر به مشکل انحراف و پخش جریان ادرار شده
 • تعریق بیش از حد حین انجام فعالیت های روزانه و فعالیت های ورزشی به علت بزرگی و سایش بیش از حد لابیاها
 • برجستگی بیش از حد واژن و محدودیت در پوشیدن لباس های تنگ، کت و شلوار و لباس های بیکینی

آیا جراحی لابیاپلاستی محدودیت دارد؟

جراحی لابیاپلاستی محدودیت مطلق ندارد، ولی در حین بارداری نباید انجام شود و بهتر است که تا شش ماه بعد از زایمان صبر نمایید، تا فیزیولوژی و آناتومی فرد به حالت عادی و اولیه خودش بازگردد. البته زودتر از آن هم می توان انجام داد، ولی توصیه متخصصین زنان و زایمان این است که حداقل تا شش ماه صبر نمایید.

البته برای دختران زیر 18 سال هم بهتر است که انجام نشود، چون ناحیه تناسلی هنوز رشد و بلوغ کامل خود را پیدا نکرده است. در مواردی که عفونت، تبخال و زگیل تناسلی فعال وجود دارد انجام جراحی لابیاپلاستی باید به بعد از درمان این عفونت ها موکول شود.

سن مناسب جراحی لابیاپلاستی

سن مناسب انجام جراحی لابیاپلاستی بین سنین 18 تا 55 سال می باشد. در سنین بالا مخصوصا در سنین بالای 55 الی 60 سال چون احتمال عدم جوش خوردن جراحت وجود دارد، بهتر است که خانم ها در این دوره سنی این جراحی را انجام ندهند ولی در مورد آن ها اگر جراحی ضروری و لازم است، با رعایت و انجام کارهای خاص جانبی می توان این جراحی را انجام داد.

آیا انجام عمل لابیاپلاستی در دختران باکره وجود دارد؟

عمل لابیاپلاستی در دختران که هنوز پرده بکارت دارند قابل انجام است و هیچ ممنوعیتی وجود ندارد زیرا لابیاپلاستی به پرده بکارت آسیبی نمی رساند.

جراحی لابیاپلاستی، روندی سرپایی

جراحی لابیاپلاستی با تغییر اندازه و فرم لابیا مینور و ماژور همراه است و بیمار به نتیجه دلخواه خود خواهد رسید.

لابیاپلاستی می تواند تحت بیهوشی عمومی و یا بی حسی موضعی انجام شود که در هر دو حالت، بیمار متوجه انجام روند جراحی نمی شود و دردی را احساس نخواهد کرد.

هر گونه بافت و پوست اضافی برداشته و برش ایجاد شده، بخیه زده می شود تا زیبایی ظاهری ناحیه تناسلی نیز حفظ شود.

نکات و مراقبت هایی که بعد از جراحی باید رعایت شوند، در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. پس می توانیم به این نتیجه برسیم که لابیاپلاستی دوره نقاهت هر چند کوتاهی را به همراه دارد و بیمار باید به این مساله توجه داشته باشد.

کل روند لابیاپلاستی در حدود یک تا دو ساعت طول می کشد، نیازی به بستری شدن نیست و بیمار می تواند همان روز به منزل برگردد.

روش های انجام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به روش های مختلفی انجام می شود که انتخاب روش جراحی با توجه به شرایط بیمار و صلاحدید جراح زیبایی زنان مشخص می گردد.

لابیاپلاستی به هر روشی که بخواهد انجام شود احتیاج به یک وسیله دارد که این وسیله شامل تیغ ساده جراحی، آر اف سرجری یا لیزر است. در تمام دنیا امروزه آر اف سرجری بهترین روش جراحی شناخته شده است، در ادامه به انواع روش های لابیاپلاستی می پردازیم برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

لابیاپلاستی با لیزر

در کشور ایران جراحی با لیزر طرفداران بسیاری دارد زیرا اغلب مردم فکر می کنند جراحی با لیزر مساوی یک جراحی بدون درد، بدون بخیه و بدون خونریزی است. در واقع باید گفت که همچین چیزی واقعیت ندارد و جراحی با لیزر هم احتیاج به بی حسی دارد.

جالب است بدانید که انجام لابیاپلاستی با لیزر بسیار دردناک است و اصلا بدون بی حسی قابل انجام نیست. لابیاپلاستی با لیزر همراه با خونریزی خواهد بود ولی با لیزر خیلی راحت کنترل می شود و در بسیاری از موارد هم بخیه نیاز است مگر در مواردی که لابیاها خیلی بزرگ و خیلی ضخیم نباشد، که در این صورت نیازی به بخیه نخواهد بود و لبه ها خود به خود بهبود می یابد.

لابیاپلاستی با صاف سرجری

یک روش دیگر لابیاپلاستی روش صاف سرجری است که با دستگاه خاصی بنام ای دی پلاسما یا پلاسما پِن صورت می گیرد. معمولا این روش جراحی با بی حسی موضعی و استفاده از کرم های بی حسی انجام می شود و برای لابیاهای که خیلی بزرگ نیستند و تنها کمی چروک دارند کاربرد دارد. این روش جراحی نیازی به بخیه و دوره نقاهت ندارد، ولی بهتر است که در سه جلسه و به فواصل یک ماه انجام شود.

Trim

یکی از این روش ها تکنیک خطی و تریم (Trim Technique labiaplasty) است که از پرطرفدارترین روش های جراحی به شمار می آید. در این روش طول لابیا به صورت خطی کوتاه شده و لبه ها بخیه زده می شود. —- لابیاپلاستی یکی از انواع روش های خطی است که در این روش از لابیاهای مینور تنها دو تا خط باقی می ماند.

Wedge

روش دیگر جراحی لابیاپلاستی، Wedge پلاستی است که از داخل لابیا یک ناحیه مثلثی برداشته می شود و دو راس مثلث به یکدیگر نزدیک و بخیه زده می شود. این روش برای لابیاهای بسیار بزرگ مناسب نیست. چون حجم لابیا خیلی کوچک نمی شود ولی مزیتی آن، این است که حالت طبیعی لابیاها حفظ می شود.

Z پلاستی

یکی دیگر از روش های جراحی لابیاپلاستی، Z پلاستی است که براساس شکل و نوع چروک های داخلی لابیا به لابیا برش داده و بخیه زده می شود.

دی اپی تلی زیلیشن

یک نوع دیگر جراحی دی اپی تلی زیلیشن وجود دارد که فقط پوست روی لابیا برداشته و بخیه روی پوست صورت می گیرد.

کلیتوریس

موضوع مهم در لابیاپلاستی وجود چین ها و کلاهک کلیتوریس است. اگر حین لابیاپلاستی چین ها و کلاهک برداشته نشود باعث ظاهر ایرداگ یا پنیتس فور می شوند که بسیار ظاهر ناخوشایند و نامطلوبی است و باعث می شود تا ناحیه کلیتوریس از قبل بزرگ تر و برجسته تر به نظر برسد.

لابیاپلاستی

تاثیر لابیاپلاستی بر روی میل جنسی

جراحی لابیاپلاستی باعث تاثیر منفی بر روی میل جنسی نمی شود، مگر اینکه جراح نامتخصصی به کلیتوریس آسیب بزند. در غیر این صورت خود جراحی لابیاپلاستی در صورتی که خوب انجام شده باشد به دلیل افزایش اعتماد به نفس خانم سبب افزایش میل جنسی می گردد. همچنین به دلیل آنکه قسمت کلاهک کلیتوریس برداشته می شود احتمال تحریک شدن کلیتوریس بالاتر می رود و کلیتوریس بهتر تحریک می شود و به همین دلیل ارضا شدن و میل جنسی افزایش می یابد.

بعد از لابیاپلاستی چه مراقبت هایی نیاز است؟

مراقبت های بعد از جراحی لابیاپلاستی بسیار در نتیجه جراحی تاثیر گذار خواهد بود برای دستیابی به نتایج بهتر توصیه های پزشکی را رعایت نمایید این توصیه ها عبارت است از:

صرف نظر از درد و تورمی که بلافاصله بعد از جراحی در ناحیه لابیا وجود دارد، به مرور شاهد ترمیم بافت و ظاهر شدن نتایج جراحی خواهیم بود. تورم ناحیه تقریبا بعد از گذشت چند روز برطرف می شود و در این بازه زمانی، بیمار می تواند از کمپرس یخ به منظور کاهش تورم استفاده کند. البته توجه داشته باشید که کمپرس نباید مستقیم بر روی پوست گذاشته شود.

به ندرت پیش می آید که بیمار بعد از جراحی از درد شدید شکایت کند، اما با این حال داروهای مسکنی از سوی پزشک تجویز می شود که به کاهش درد کمک می کنند.

در خصوص زمان مناسب انجام کارها و فعالیت ها باید بگوییم، به مرور که از شدت درد و تورم کاسته می شود، بر شدت فعالیت ها افزوده خواهد شد.

برقراری رابطه جنسی به مدت شش هفته ممنوع است، چرا که احتمال باز شدن بخیه ها و از بین رفتن اثرات جراحی وجود دارد.

تا چند هفته نبایداز تامپون داخل واژن استفاده شود.

از انجام فعالیت های شدید مانند بلند کردن اجسام سنگین و یا رفتن به استخر به مدت حداقل یک هفته باید خودداری شود.

بسیاری از خانم ها دو تا پنج روز  بعد از جراحی، می توانند  به محل کار خود برگردند.

تقریبا این گونه می توان گفت که جراحی لابیاپلاستی دوره نقاهت شش هفته ای را به همراه دارد و بیمار باید در این دوران، با مراجعه به متخصص زنان از بهبود بافت و نتایج جراحی اطمینان کسب کند.

عوارض لابیاپلاستی

گاهی شنیده اید که برخی افراد بیان می کنند که تمایل زیادی به انجام لابیاپلاستی دارند اما به دلیل اینکه برخی افراد تصور می کنند عوارض زیادی دارد از انجام این جراحی صرف نظر کرده اند.

لابیاپلاستی همانند هر یک از اعمال جراحی زیبایی احتمال دارد به موازات مزیت های که دارد با عوارضی همراه باشد. جالب است بدانید که امروزه میزان درصد عوارض لابیاپلاستی بسیار کم است و اکثریت افرادی که این جراحی را انجام داده اند از لحاظ زیبایی و عملکری راضی بوده اند و همین طور اثرات روانی بسیار خوبی را برای آن ها به همراه داشته است.

انواع عوارض جراحی لابیاپلاستی

عوارض بعد از لابیاپلاستی شامل: عوارض کوتاه مدت و طبیعی و عوارض ناخواسته است. عوارض طبیعی شامل درد، تورم، کبودی و گاهی کم خونریزی است. درد ممکن است بین دو تا سه روز و گاهی تا یک هفته ادامه پیدا کند و با استراحت و مصرف مسکن قابل کنترل است.

تورم و کبودی ممکن است به وجود آید که طبیعی است و با مصرف مسکن های غیر استروئیدی، ویتامین سی، پک یخ و استراحت قابل کنترل است.

عوارض ناخواسته لابیاپلاستی شامل: عفونت، خونریزی زیاد، عدم جوش خوردن و موارد مشابه است. عفونت به صورت ترشح زرد یا سبز و با بوی نامطلوب و درد بیش از حد و قرمزی خود را نشان می دهد، عدم جوش خوردن بیشتر در لابیاپلاستی Wedge ایجاد می شود و به شکل یک windo در وسط لابیا خود را نشان می دهد.

نوعی دیگر از عوارض مربوط به تکنیک جراحی و تبحر جراح زیبایی زنان است به طور مثال: بد شکل شدن لابیاها و از بین رفتن میل جنسی از عوارض ناشی از جراحی است. بنابراین انتخاب پزشک متخصص که در این زمینه دوره دیده باشد و موارد زیادی را انجام داده باشد بسیار حائز اهمیت می باشد.

عوارض لابیاپلاستی به دو دسته کلی حاد و مزمن تقسیم بندی می شود، که در ادامه به شرح هر کدام از این عوارض می پردازیم.

عوراض حاد

ممکن است عوارض حاد برای هر جراحی زیبایی اتفاق افتد که این موارد عبارت است از:

عفونت

به طور معمول عفونت به دو علت ایجاد می شود. در صورتی که فرد مراقبت های لازم پس از جراحی را به درستی انجام نداده است و داروهای آنتی بیوتیک را مصرف نکرده باشد عفونت اتفاق می افتد.

همچنین در صورتی که حین جراحی، جراحی زیبایی زنان بخیه های بسیاری زده باشد احتمال بروز عفونت بالاتر خواهد بود.

خونریزی

خونریزی دومین عارضه حاد پس از جراحی است که بسیار کم اتفاق می افتد، بدین صورت که احتمال دارد از هر صد فردی که تحت این جراحی قرار می گیرند برای یک نفر این عارضه اتفاق افتد. در اکثریت اوقات بروز این عارضه به دلیل باز شدن بخیه ها ناشی از ایجاد فشارهای است که ممکن است پس از جراحی وارد شود، بروز می کند، همچنین در صورتی که فرآیند زدن بخیه به درستی انجام نشده باشد رگ های بزرگ باز می شود و خونریزی اتفاق می افتد.

تورم

شایعترین عارضه پس از جراحی لابیاپلاستی تورم است و می توان گفت تقریبا این عارضه همیشه اتفاق می افتد و جز عوارض کوتاه مدت است که پس از مدت زمان دو هفته برطرف می شود و نبایست نگران این عارضه بود.

عدم ترمیم زخم

از عوارض بسیار نادر جراحی لابیاپلاستی عدم ترمیم یا عدم جوش خوردن زخم ها می باشد. در روش های معمولی برش به صورت خط مستقیم ایجاد می شود که در چنین شرایطی این عارضه اتفاق نخواهد افتد و در اکثریت مواردی که این عارضه ایجاد می شود برش ها به صورت هفت برعکس می باشد.

عوارض مزمن جراحی لابیاپلاستی

اما عوارض مزمنی که پس از جراحی لابیاپلاستی ممکن است ایجاد شود عبارت است از:

عدم قرینه سازی مناسب لابیاها

عدم تقارن بین هر دو لابیا در حدود سه تا پنج میلی متر طبیعی است و فرد نبایست بیش از حد حساس باشد و نامتقارنی بیش از این اندازه غیرطبیعی بوده و می تواند مجدد ترمیم نماید.

اندازه نامناسب لابیاها

دومین عارضه مزمن جراحی لابیاپلاستی کوتاه شدن یا بلند ماندن بیش از حد لابیاهاست، که به منظور پیشگیری از بروز این عارضه فرد می بایست قبل از جراحی با جراح زیبایی زنان در این زمینه مشورت نموده و جراح را از انتظارات خود مطلع سازد. اما اندازه ای از لابیاها که جراحان زیبایی زنان توصیه می نمایند این است که حتما یک لبه باریک از لابیاها بهتر است برای زیبایی ناحیه تناسلی باقی بماند.

نازیبایی چین های کلیتوریس

سومین عارضه مزمن جراحی لابیاپلاستی باقی ماندن چین های بالایی کلیتوریس می باشد در صورتی که چین های بالایی این ناحیه باقی بماند، فرمی شبیه به گوش های آویزان سگ ایجاد می شود که بسیار نازیباست و بایستی اصلاح شود.

پوست اطراف کلیتوریس

در صورت آنکه در طول جراحی پوست اطراف کلیتوریس بیش از حد برداشته شود، این مورد سبب افزایش حساسیت و درد حین رابطه جنسی خواهد بود.

کلام پایانی

در نهایت بگوییم، برای انجام جراحی لابیاپلاستی حتما در انتخاب جراح زیبایی زنان دقت لازم و کافی را داشته باشید و سعی نماید به جراحی مراجعه نمایید که مهارت بالا و تخصص کافی در این زمینه را داشته باشد، همچنین با تکنولوژی روز پزشکی آشنا بوده و از روش هایی همچون لیزر و آر اف سرجری استفاده نماید زیرا استفاده از تیغ جراحی از اصلی ترین عوامل بروز عوارض پس از جراحی می باشد.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

2 دیدگاه ها
 1. ziba

  سلام خانم دکتر من لابیاهای نامتقارن دارم می تونم با لیزر جراحی کنم و اینکه لیزر فقط در یک جلسه انجام میشه نیاز به تکرار جلسه نیست؟

  پاسخ
  • drasadi

   سلام
   بله با لابیاپلاستی با لیزر می توان عدم قرینگی را برطرف نمود و این جراحی دائمی است و نیاز به تکرار ندارد و تنها در یک جلسه قابل انجام می باشد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 11 =

Call Now Buttonتماس با پزشک