تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » بارداری و زایمان » روش های جلوگیری از بارداری و عوارض آن
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

روش های جلوگیری از بارداری و عوارض آن

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 4 دقیقه

جلوگیری از بارداری

تا با حال پیش آمده که شما رابطه جنسی محافظت نشده ای داشته باشید که این امر موجب شده تا بسیار مضطرب و نگران شوید و یا حتی در مواردی با بارداری های ناخواسته مواجهه شده باشید که تمامی این استرس ها سبب شده تا زندگی را به کام شما تلخ نمایید.

روش های جلوگیری از بارداری

روش های بسیاری برای پیشگیری از بارداری وجود دارد که در ادامه به شرح هر کدام از آن می پردازیم:

روش های جلوگیری از بارداری و عوارض آن

روش های جلوگیری از بارداری و عوارض آن

مورنینگ افتر پیل

روشی برای پیشگیری از بارداری بنام مورنینگ افتر پیل وجود دارد که این روش بسیار شایع است و در واقع در این روش با استفاده از قرص های اوژانسی لوونورژسترل می توان اقدام به جلوگیری از بارداری نمود.

اما چه افرادی می توانند از روش مونینگ افتر پیل استفاده کنند؟

در زمان های که فرد تماس ناخواسته بدون هیچ روش جلوگیری داشته باشد یا در مواقعی که با وجود استفاده از کاندوم با پارگی آن مواجهه شده باشد، یا اینکه در شرایطی قرار گرفته باشد که فراموش کرده قرص های جلوگیری از بارداری را مصرف نمایید در چنین شرایطی می توانید از این گونه قرص ها استفاده نمایید.

زمان مناسب استفاده از قرص های اورژانسی چه موقع است؟

بهترین زمان برای استفاده از قرص های اورژانسی لوونورژسترل در هفتاد و دو ساعت اول پس از نزدیکی است که هر چه زودتر استفاده شود اثربخشی بالاتری خواهد داشت. قرص لوونورژسترل با واحد 1.5 میلی گرم می باشد که به صورت یک قرص پس از تماس جنسی مصرف می گردد.

ای دی و اچ دی

دو روش دیگر برای جلوگیری از بارداری مصرف قرص های ال دی و اچ دی می باشد که به طور معمول در صورت مصرف قرص های ال دی می بایست در ابتدا به صورت همزمان از چهار قرص و پس از دوازده ساعت از چهار قرص دیگر استفاده نمایید.

اما قرص اچ دی در ابتدا دو قرص و پس از دوازده ساعت مجدد دو قرص دیگر می بایست مصرف نمایید تا اثربخشی داشته باشد.

جالب است بدانید که این روش ها حدود هشتاد تا نود درصد موثر خواهد بود اما آنچه بسیار اهمیت دارد این است که در چه زمانی سیکل قاعدگی اتفاق افتاده باشد اگر قبل از تخمک گذاری رخ دهد موثرتر خواهد بود.

در ادامه بهتر است بدانید که، تنها در یک سیکل قاعدگی از قرص های جلوگیری از بارداری می توان استفاده نمود و اگر در طول سیکل قاعدگی تماس جنسی اتفاق افتد حتما بایستی از کاندوم استفاده شود یا اینکه به هیچ عنوان در این دوران رابطه جنسی رخ ندهد.

پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری

IUD

یک روش دیگر برای جلوگیری از بارداری که به صورت اورژانسی می توان از آن استفاده نمود، انجام IUD می باشد که تا پنج روز می توان از این روش استفاده نمود.

آیا مصرف قرص های جلوگیری از بارداری عوارض دارد؟

قرص های جلوگیری از باداری با عوارض خاصی همراه می باشند که از مهمترین آن ها عبارت است از: برهم ریختن تنظیم سیکل قاعدگی، تهوع، ضعف و خستگی خواهد بود.

نکات طلایی و پایانی

در صورت مصرف قرص های جلوگیری از بارداری فرد می بایست پس از دو تا چهار هفته عادت ماهانه شود که در صورت آنکه این اتفاق رخ ندهد بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

همچنین با مصرف این گونه قرص ها اگر فرد با لکه بینی مواجهه شود یا در طول دوره قاعدگی بعدی با خونریزی بسیار کوتاه و کم روبرو شد و اگر با اتفاق دردهای شکمی غیرعادی و عقب افتادن سیکل قاعدگی مواجهه گردید، مراجعه به پزشک بسیار ضروری خواهد بود. زیرا یکی از عوارض مصرف این نوع قرص ها بارداری خارج از رحمی است که این موارد ذکر شده می تواند نشانه های ابتلا به آن باشد.

لذا هشدارها در این مورد را جدی بگیرید و نسبت به آن ها بی تفاوت نباشید تا بتوان با بررسی به موقع و درمان آن ها پرداخت.

در نهایت بگوییم اگر سوال و یا تجریه ای در این خصوص دارید به ما اطلاع دهید می توانید برای بیان نظرات و سوالات خود به قسمت انتهایی صفحه مورد نظر مراجعه نمایید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

راه های ارتباطی با دکتر سیده سعیده اسدی:

صفحه اینستاگرام: drsaeidehasadi
شماره های تماس: 09031707457 – 02176700518

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دو =