تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » بارداری و زایمان » زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

زمانی که یک خانمی باردار می شود یکی از سوالات و دغدغه های اولیه آن این است که به چه روشی بایستی زایمان کند؟ زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین و کدام عوارض کمتری دارد؟ ما در این نوشتار تصمیم داریم به توضیحاتی در زمینه زایمان به روش های سزارین و طبیعی بپردازیم و عوارض هر کدام از این روش ها را بیان نماییم در صورت آنکه تصمیم به بارداری دارید می توانید برای آگاهی بیشتر در این زمینه ما را همراهی نمایید.

زایمان طبیعی

مسلما از لحاظ یک متخصص زنان و زایمان بهترین روش زایمان، زایمان طبیعی است زیرا این نوع از زایمان یک روش طبیعی و فیزیولوژیک است و آسیب کمتری به مادر می رسد.

در این روش میزان خونریزی کمتر از زایمان سزارین است و میزان سرعت برگشت به زندگی روزمره و عادی بالاتر خواهد بود. در طول زایمان طبیعی مادر درد زیادی را تحمل می کند ولی درد موقت است و پس از زایمان درد زیادی وجود ندارد و به همین خاطر مادر خیلی زود به حالت بهبود نزدیک می شود.

عوارض زایمان طبیعی

البته زایمان طبیعی عوارض خاص خود را دارد، مخصوصا در تعداد زایمان های بالا و در مورد جنین های درشت و لگن های کوچک احتمال افتادگی رحم و واژن و همچنین پارگی های در ناحیه تناسلی وجود دارد.

ولی به هر حال همانطور که ذکر شد این نوع زایمان ارجحیت دارد و این عوارض جزئی تر از آن است که بخواهد مادر تصمیم گیرد که حتما سزارین شود.

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی

زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی

زایمان سزارین

زایمان سزارین روشی است در آن متخصص زنان و زایمان لایه های شکمی را با تیغه جراحی لایه به لایه باز می کند ترتیب لایه های به ترتیب پوست، زیر پوست، فاشیا، عضلات و بعد لایه های رحمی باز می گردد تا در نهایت جنین از رحم خارج شده، سپس تمامی لایه ها دوخته و خونریزی ها را کنترل می شود.

عوارض زایمان سزارین

اما آیا زایمان سزارین با عوارضی همراه است؟، در این روش میزان خونریزی بسیار بالاتر است و عوارضی همانند ایجاد چسبندگی، عفونت، ایجاد لخته در شکم یا هماتوم و این گونه عوارض بالاتر است، همچنین احتمال عفونت های پس از زایمانی بالاتر خواهد بود و در حالت کلی این روش زایمان به دلیل آنکه حالت فیزیولوژیک نیست مادر در خطر بیشتری قرار دارد.

چه عواملی سبب می شود تا فرد کاندید زایمان سزارین باشد؟

با این حال بعضی از مواقع متخصص زنان و زایمان تصمیم می گیرد که با توجه به شرایط مادر بایستی زایمان سزارین انجام دهد، اما چه عواملی سبب می شود تا فرد کاندید زایمان سزارین قرار گیرد؟

سابقه زایمان سزارین

اولین و مهمترین عامل زمانی است که فرد زایمان سزارین انجام داده باشد، که در حال حاضر بیشترین علت زایمان های سزارین، سزارین های قبلی است.

فردی که یک بار سزارین شده است به علت اینکه رحم برش خورده و محل برش ضعیف است، احتمال دارد اگر بخواهد دردهای زایمان طبیعی را تحمل کند، لایه های داخلی رحم حین دردهای زایمان از هم باز شود و در این صورت احتمال اینکه مادر و جنین در خطر بسیار بالایی باشند نیز وجود خواهد داشت.

عضو پرزانته جنین

دومین علتی که تصمیم به سزارین گرفته می شود، زمانی است که عضوی از جنین که داخل لگن مادر شده است این عضو به جز عضو سر خواهد بود. در این صورت اگر این عضو دست، شانه یا پای جنین باشد، که البته این موارد محدود هستند ولی در صورت وجود چنین مشکلاتی حتما بایستی زایمان سزارین انجام شود.

عضو پرزانته جنین

عضو پرزانته جنین

دوقلویی

یکی دیگر از دلایلی که سبب می شود تا فرد کاندید زایمان سزارین باشد، دوقلویی است. زیرا ممکن است که عضو جنین دوم پرزانتاسیون به غیر سر باشد که در چنین شرایط تنها زایمان می بایست به صورت سزارین باشد.

دوقلویی

دوقلویی

جفت سرراهی

در این حالت جفت سر راه جنین را گرفته است و در نتیجه زمانی که جنین بخواهد به دنیا بیایید جفت کنده می شود و خونریزی زیادی صورت می گیرد و که این مشکل خطر بسیار بالایی برای مادر و جنین خواهد داشت، لذا در چنین شرایطی انجام زایمان سزارین حتمی است.

جفت سرراهی

جفت سرراهی

سایر بیماری ها

موارد دیگری وجود دارد که متخصص های دیگر همچون متخصص چشم، قلب، ارتوپد، جراح مغز و اعصاب، روانپزشک و سایر متخصصین تشخیص می دهند که این مادر قادر نیست تحت زایمان فیزیولوژیک یا طبیعی قرار بگیرد و در واقع دردهای زایمان طبیعی ممکن است برای او خطرناک باشد و به اعضای دیگر مادر خطراتی وارد شود. لذا به دلیل آنکه سلامتی مادر برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد به همین منظور برای فرد زایمان سزارین صورت می گیرد.

کوچک بودن لگن مادر

یکی دیگر از مواردی که موجب می شود تا متخصص زنان و زایمان تصمیم به زایمان سزارین بگیرد، زمانی است که لگن مادر بسیار کوچک می باشد و در صورت وجود این مشکل به دلیل آنکه به صورت علمی نمی توان به آن استناد کرد زیرا مادر تا زمانی وارد فاز زایمانی نشود نمی توان تشخیص داد که لگن کوچک است. لذا این علت از عواملی است که سبب می گردد تا متخصص زنان و زایمان تصمیم به زایمان سزارین بگیرد.

کوچک بودن لگن مادر

کوچک بودن لگن مادر

سزارین اورژانسی

گاهی اوقات در حین زایمان طبیعی اتفاقاتی می افتد که تصمیم گرفته می شود تا سزارین اورژانسی اتفاق افتد. این موارد زمانی است که جنین مکانیوم دفع می کند بدین معنا که مدفوع دفع می کند. زمانی که مدفوع جنین غلیظ باشد و احتمال آسپیر کردن آن مدفوع وجود داشته باشد چون برای جنین خطرناک است تصمیم به سزارین گرفته می شود.

گاهی اوقات حین بررسی های که برای جنین و روند زایمانی صورت می گیرد، ممکن است مشاهده شود قلب جنین نامنظم بزند و یا اینکه مشاهده شود دچار افت ضربان قلب شده است که این مواقع نشان دهنده آن است که جنین در خطر است و اکسیژن و خونرسانی به جنین کاهش پیدا کرده و این عاملی است که موجب می شود سزارین اورژانسی انجام گردد.

گاهی اوقات حین روند زایمان بند ناف جنین از دهانه رحم خارج می شود و فشار زیادی روی بندناف ایجاد می گردد که به آن پرولاپس بندناف گفته می شود.

بنابراین در صورتی که حین روند زایمان تصمیم به سزارین گرفته می شود، مواقعی است که روند زایمان از شیوه طبیعی خود خارج می شود و این نشان می دهد که علتی وجود دارد که روند زایمان کند شده است.

برای مطرح کردن پرسش های خود از دکتر سیده سعیده اسدی می توانید به قسمت انتهای صفحه مقالات مراجعه نمایید و نظرات و سوالات خود را از ما بپرسید.

نکته آخر

در نهایت بگوییم، زایمان چه به صورت طبیعی یا سزارین بایستی تمامی اصول ایمنی رعایت شود و مادر بایستی با متخصص زنان و زایمان در این خصوص که کدام روش زایمان برای او مناسب است مشورت نمایید.

آنچه بایستی بدانید که طبق قوانین کشور ما زایمان سزارین تنها به دلایل ذکر شده اتفاق می افتد و سزارین دل بخواهی دیگر قابل قبول نیست و تمامی زنان به زایمان طبیعی سوق داده می شوند مگر موارد محدودی که بیان شد.

راه های ارتباطی با دکتر سیده سعیده اسدی:

صفحه اینستاگرام: drsaeidehasadi
شماره های تماس: 09031707457 – 02176700518

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین جراح زیبایی زنان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − دو =