تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » بارداری و زایمان » هر آنچه که باید درباره زایمان طبیعی بدانید
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

هر آنچه که باید درباره زایمان طبیعی بدانید

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

زایمان، دورانی است که هر زنی دوست دارد آن را تجربه کند، برخی از افراد تمایل دارند لحظه تولد نوزاد خود را مشاهده نمایند که در چنین مواقعی بهترین روش زایمان برای این افراد زایمان طبیعی می باشد اما با توجه به علاقه ای که دارند از این نوع زایمان ترس داشته و مضطرب می شوند. اما آیا زایمان طبیعی روشی مناسب است؟ زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟ برای آنکه بتوانید انتخابی بهتر داشته باشید و با روش زایمان طبیعی آشنا شوید به مطالعه این نوشتار بپردازید.

چگونگی زایمان طبیعی

زایمان به روش طبیعی بدین صورت است که در طول به دنیا آوردن نوزاد هیچ گونه مداخله ی پزشکی صورت نمی گیرد و نکته ای که بایستی بدانید تنها دارویی که در طول زایمان مورد استفاده قرار می گیرد داروهای تسکین دهنده درد می باشد و در نهایت نوزاد از طریق واژینال به دنیا می آید.

زایمان طبیعی بین هفته های سی و هفتم تا چهل و یکم بارداری رخ می دهد و معمولا با باز شدن دهانه رحم و پاره شدن کیسه آب، نوزاد به دنیا می آید.

زایمان طبیعی

تفاوت زایمان طبیعی و سزارین

بسیاری از افراد تمایل دارند نوزاد خود را به روش طبیعی به دنیا آورند و از عوارض سزارین گریزان هستند. مزیت زایمان طبیعی به نسب سزارین چنین است که خونریزی کمتر و احتمال ابتلا به عفونت کمتر می باشد. در صورتی که در زایمان سزارین هفت تا هشت لایه از شکم برش خورده و باز می شود که در نهایت پس از به دنیا آمدن نوزاد تمامی لایه ها بخیه زده خواهد شد و همین امر احتمال ایجاد چسبندگی و عفونت را افزایش خواهد داد.

ولی در زایمان طبیعی ما چنین عوارضی را نداریم و به دلیل آنکه زایمان به شکل یک روند فیزیولوژیک اتفاق می افتد برای مادر و جنین خطرات و عوارض کمتری را خواهد داشت.

نشانه های زمان انجام زایمان طبیعی

زمان لحظه تولد نوزاد به طور دقیق قابل تشخیص نیست اما به طور معمول متخصص زنان می تواند زمان تقریبی آن را مشخص نماید و در زمان نزدیکی به زایمان نشانه های نمایان می شود که عبارت است از:

درد

یکی از نشانه های بارز نزدیکی به زمان زایمان درد می باشد. درد زایمان نزدیک به دو تا سه هفته به زمانی که پزشک مشخص کرده است شروع می شود که این یک نشانه بارز و طبیعی می باشد.

علائم زایمان طبیعی با شروع دردهای نامنظم و سپس به صورت ممتد و منظم است که فاصله این دردها به تدریج کاهش می یابد ولی در نهایت فاصله دردها به هر پنج تا ده دقیقه یک بار می رسد. به طور معمول این نوع دردها از بالای شکم و پشت کمر شروع می شود و به سمت پایین گسترش پیدا می کند.

پایین آمدن برآمدگی شکم

زمانی که سر جنین به سمت دهانه رحم می آید، برآمدگی شکم به سمت پایین متمایل می شود و حالت افتادگی پیدا می کند که این علامت ورود سر جنین به داخل لگن مادر می باشد. پایین آمدن سر جنین سبب می شود تا فشار کمتری به ریه های مادر وارد شده و مادر بتواند به راحتی نفس بکشد. اما این اتفاق موجب می شود تا فشار بیشتری به مثانه مادر وارد شود و منجر به تکرر ادرار او گردد.

از لحاظ جنینی به دلیل فشار های که ایجاد می شود سبب می گردد تا ماده سورفاکتانت در ریه جنین ترشح پیدا کند و ریه جنین رسیدگی بیشتری داشته باشد، بنابراین برخلاف سزارین که احتمال نارسایی در جنین بیشتر است مادرانی که زایمان طبیعی انجام می دهند نوزادان آن ها مشکلات تنفسی کمتری دارند.

به طور طبیعی این نشانه در اولین دوره بارداری چند هفته قبل از زمان زایمان ولی در بارداری های بعدی چند روز قبل نمایان می شود.

مراحل-بارداری

خروج ترشحات از رحم

یکی از نشانه های که مشخص می کند تا زمان زایمان نزدیک است و گاهی این اتفاق به صورت همزمان رخ می دهد، خروج ترشحات آغشته به خون پس از باز شدن دهانه رحم می باشد.

پارگی کیسه آب

پارگی کیسه آب از نشانه های مهم نزدیکی لحظه زایمان است. به طور معمول در زمان پاره شدن کیسه آب ترشحات و مایعاتی از ناحیه تناسلی خارج می شود و معمولا یک روز قبل از زایمان اتفاق می افتد.

انقباضات رحمی

به طور معمول در طول دوره زایمان انقباضات رحمی به صورت نامنظم اتفاق می افتد که در زمان نزدیک شدن به زایمان در فواصل کوتاه تر و نزدیک به هم ایجاد می شود.

اسهال

یکی از نشانه های زمان نزدیکی به زایمان بیماری اسهال می باشد، که گاهی اوقات اتفاق می افتد.

زایمان طبیعی بدون درد

انسان از ابتدای آفرینش تمایل داشته با دردها مقابله کند و از این رو یکی از دردها که شدیدترین دردها به شمار می آید، درد زایمان می باشد.

زایمان بدون درد بیش از چند دهه است که در برخی کشورها رایج بوده و همین امر سبب شده تا آمار سزارین کاهش یابد. اما روش های کاهش درد به دو صورت دارویی و غیر دارویی می باشد.

زایمان-طبیعی

روش های دارویی

 • تزریق عضلانی یا وریدی داروهای تسکین درد
 • استفاده از داروهای بی حسی موضعی از طریق واژن، بی حسی نخاعی، بی حسی اپیدورال

روش های غیر دارویی

 • آمادگی روحی با کلاس های آموزشی قبل از زایمان
 • وجود یک همراه با مادر
 • ماساژ اندام تحتانی مادر
 • طب سوزنی
 • تکنیک های تنفس
 • هیپنوتیزم
 • طب فشاری
 • رایحه درمانی
 • تحریک الکتریکی اعصاب خاص
 • آب درمانی

مزیت های زایمان طبیعی

 • از مهمترین مزیت های زایمان طبیعی که اکثریت افراد تمایل دارند آن را تجربه کنند در آغوش کشیدن نوزاد در لحظه نخست می باشد و به طور معمول مادران موفقیت بیشتری در شیردهی داشته و می تواند بلافاصله پس از زایمان به نوزاد خود شیر دهد.
 • زمان بستری در بیمارستان به نسبت زایمان سزارین کوتاه تر است.
 • دوره بهبودی پس از زایمان طبیعی کوتاه تر می باشد و بسیاری از زنان پس از زایمان می توانند به راحتی فعالیت داشته و حرکت کنند.
 • میزان خونی که مادر در زمان این نوع زایمان از دست می دهد کمتر خواهد بود.
 • زایمان طبیعی ریسک بیهوشی را ندارد و مادر در زمان زایمان کاملا هوشیار است.
 • از لحاظ هزینه این نوع زایمان به نسبت زایمان های دیگر مقرون به صرفه خواهد بود.
 • احتمال عفونت واژن در این زایمان کمتر خواهد بود.

زایمان طبیعی در بیمارستان الغدیر

زمان زایمان طبیعی چگونه مشخص می گردد؟

زمان زایمان طبیعی را بدن انسان مشخص می کند و هیچ مداخله ای از جانب پزشک و مادر باردار اتفاق می افتد. لذا این حسن است که بدن طبیعی انسان است که ساعت فیزیولوژیک را مشخص می کند و می داند این جنین رسیده است و بایستی به دنیا آید در واقع آن ساعت به صدا در می آید و روند زایمان شروع می شود.

اقدامات قبل از زایمان طبیعی

از مهمترین اقداماتی که قبل از زایمان طبیعی می بایست بدان دقت شود انتخاب در پزشک زنان و محل زایمان می باشد. به منظور تجربه زایمانی موفقیت آمیز بهتر است در انتخاب این دو عامل دقت لازم و کافی را داشته باشید.

برای اطلاع بیشتر از آمادگی های لازم قبل از زایمان به تماشای ویدئو دکتر سعیده اسدی بپردازید.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

 • در چند ساعت ابتدایی پس از زایمان علائم حیاتی مادر می بایست بررسی شود و پس از مدت چند ساعت بیمار به حالت طبیعی خود باز می گردد.
 • معاینه و مراجعه به متخصص زنان پس از ده روز ضروری است.
 • فرد پس از زایمان می تواند فعالیت های همچون پیاده روی در حدود چهار تا ده دقیقه را داشته باشد.
 • یبوست در بارداری یک بیماری شایع است که به دلیل عدم تحرک ایجاد می شود، لذا برای پیشگیری از ابتلا و شدت این بیماری می توان از مواد غذایی حاوی فیبر استفاده نمود.
 • استفاده از توالت فرنگی جهت کاهش فشار به زخم های ناشی از زایمان می تواند کمک کننده باشد.
 • استحمام پس از زایمان طبیعی بلامانع است و حتی آب گرم می تواند منجر به کاهش درد شود. جهت شستشو ناحیه تناسلی می توانید تنها از شامپو بچه استفاده نمایید و از کشیدن وسایل شستشو همچون لیف بر روی بدن اجتناب ورزید.

نکات مهم حین زایمان طبیعی

دانستن و آگاهی در خصوص رعایت توصیه های پزشکی کمک بسزایی به افراد می نماید که این نکات عبارت است از:

تجسم داشتن یک زایمان موفق و اینکه بدانید دردهای زایمان پیوسته نیست و در زمان های مختلف بروز می کند می تواند به شما و مدیریت زمان درد کمک نماید.

نکته بسیار مهم این است که زایمان طبیعی ارجحیت دارد و عوارض جزئی تری به نسبت زایمان سزارین دارد.

کدام از زایمان ها برای شما مناسب است؟

یکی از سوالات شایع که اکثریت افراد می پرسند این است که زایمان طبیعی مناسب است یا سزارین؟ برای آنکه بدانید کاندید مناسبی برای زایمان طبیعی هستید بهتر است با متخصص زنان در این زمینه مشورت نمایید، زیرا نوع زایمان بسته به شرایط فرد همچون چند قلویی و بیماری های مزمن متفاوت می باشد.

عوارض و خطرات زایمان طبیعی

هر جراحی می تواند با عوراض و خطراتی همراه باشد که زایمان طبیعی مستثنا از آن نخواهد بود.

زمانی که به تولد نوزاد خود نزدیک می شوید سعی نمایید از انجام برخی فعالیت ها همچون رانندگی و حمل اجسام سنگین بپرهیزید تا با کمترین عوارض مواجه شوید.

در طول روند زایمان طبیعی مادر همه چیز را احساس خواهد کرد که داشتن احساس درد در این زمان وجود دارد که برای کاهش حس درد می توان از بی حسی ها و دیگر روش های که ذکر شد استفاده نمود.

گاهی ممکن است مشکلاتی همچون افت ضربان قلب جنین، قطع شدن بند ناف یا مشکلاتی برای مادر در حین زایمان طبیعی ایجاد شود که در چنین شرایطی احتمال دارد که فرد تحت زایمان سزارین با بیهوشی عمومی قرار گیرد.

اما عوارض زایمان طبیعی کدامند؟ 

عوارض زایمان طبیعی شامل پارگی پرینه، افتادگی پرولاپس، درد بعد از زایمان در ناحیه تناسلی و آسیب به ماهیچه های ناحیه لگن می باشد.

عوارض زایمان طبیعی

خطرات پس از زایمان طبیعی

به طور معمول زایمان طبیعی خطرات و مشکلات زیادی را به همراه نخواهد داشت اما در صورت آنکه علائمی همچون تب و لرز، خونریزی قبل از قاعدگی، قرمزی و التهاب نوک پستان ها، احساس درد در ناحیه تناسلی و زیر شکم داشتید حتما به پزشک خود اطلاع دهید و با او مشورت نمایید.

انجام چه عاملی از بروز عوارض زایمان طبیعی پیشگیری می کند؟

اما زایمان طبیعی هم احتمال دارد با عوارضی همراه باشد که به منظور کاهش عوارض زایمان فیزیولوژیک بیشترین توصیه انجام فعالیت های ورزشی می باشد.

در واقع به زنان توصیه می شود قبل از بارداری ورزش کرده و بدن آماده و متناسبی داشته باشند. ورزش های لگن برای دختران جوان و زنان بسیار مناسب است و به همین ترتیب انجام فعالیت های ورزشی در طول بارداری ادامه پیدا می کند و سبب می گردد از ابتدا تا انتهای دوران بارداری وضعیت لگن و کشسانی عضلات مناسب باشد.

در نهایت بگوییم که انجام فعالیت های ورزشی در طول دوران بارداری سبب می شود تا زایمان راحت تر انجام شده و عوارض پس از زایمان به حداقل برسد.

افتادگی های واژن و رحم یا پرولاپس رحم، گشاد شدن ناحیه تناسلی و تمامی عوارض این چنینی که مرتبط با زایمان طبیعی است با انجام فعالیت های ورزشی قابل پیشگیری می باشد.

علائم-هشدار-دهنده-برای-توقف-ورزش-در-بارداری

توصیه های پزشکی در طول دوران بارداری

یکی از توصیه های مهم پزشکی که در طول دوران بارداری به مادران باردار می شود مشارکت در کلاس های آموزشی برای مادران باردار است و بدین وسیله در طول بارداری از لحاظ روحی آمادگی زایمان را داشته باشند. همین طور در خصوص نحوه زایمان و مراقبت های پس از آن آموزش ببینند.

آموزش مهمترین و کلیدی ترین نقش در هر موضوعی ایفا می کند، زمانی که زنان باردار آگاهی کامل داشته باشد در چنین زمان هایی ترس بی معنا می باشد. به طور معمول زمانی افراد احساس ترس و نگرانی دارند که قرار است با یک مورد بسیار ناشناخته ای مواجه باشند.

کلام پایانی

متاسفانه امروزه بسیاری از افراد در مورد زایمان طبیعی حرف های را شنیده اند که همین امر سبب احساس ترس و نگرانی در آن ها شده است. در صورتی که اگر آگاهی افراد افزایش یابد متوجه می شوند زایمان طبیعی روشی ترسناکی نخواهد بود و به نسبت زایمان سزارین احساس ترس و عوارض بسیار کم خواهد بود.

در نهایت بگوییم، زایمان چه به صورت طبیعی یا سزارین بایستی تمامی اصول ایمنی رعایت شود و مادر بایستی با دکتر زنان در این خصوص که کدام روش زایمان برای او مناسب است مشورت نمایید. این نکته را بدانید که زایمان طبیعی به نسبت سزارین با عوارض و خطرات بسیار جزئی همراه است.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

4 دیدگاه ها
 1. سلام خانم دکتر ببخشید آیا زایمان طبیعی باعث میشه که هموروئید شدید بشه؟ لطف میکنید جواب بدید خیلی ممنون

  پاسخ
  • سلام
   در صورتی که مبتلا به بیماری هموروئید هستید احتمال ابتلا به تشدید شدن بیماری وجود دارد

   پاسخ
 2. سلام خانم دکتر من برای اولین بار می خوام زایمان انجام بدم و بچم وزنش زیاده خواستم بپرسم با این شرایط میتونم زایمان طبیعی انجام بدم و مشکلی برای خودم یا بچم پیش نمیاد؟

  پاسخ
  • سلام
   ابتدا بایستی معاینه شوید چون بستگی به اندازه ی لگن دارد و قبل از معاینه نمی توان به صورت دقیق بیان کرد.

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =