دکتر سعیده اسدی » بیماری های زنان » زگیل تناسلی یا ویروس HPV
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

زگیل تناسلی یا ویروس HPV

مدت زمان مطالعه 10 دقیقه

زگیل تناسلی یا ژنیتال واکس یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی یا جنسی است که مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد و درصد بالایی از افرادی که تماس جنسی دارند به این بیماری مبتلا می شوند، این بیماری ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد زگیل های به رنگ گوشت و یا شبیه به گل کلم می شود.

در بیشتر موارد این زگیل ها آنقدر کوچک هستند که دیده نمی شوند. عامل این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس اچ پی وی است، که بعضی از انواع این ویروس باعث زگیل تناسلی و بعضی دیگر از آن ها سبب ابتلا به سرطان می شود. زگیل های تناسلی می تواند در نواحی فرج، دیواره های واژن، ناحیه بین آلت جنسی، مقعد و گردنه ی رحم ظاهر شود. در مردان این زگیل در بالا یا دور آلت جنسی، روی کیسه بیضه یا مقعد ظاهر می شود. همچنین این زگیل ها می تواند بر روی دهان یا روی زبان افرادی که رابطه جنسی دهانی با فرد آلوده داشته اند، ظاهر شود.

زگیل تناسلی یا ویروس HPV
زگیل تناسلی یا ویروس HPV

علائم زگیل تناسلی

نشانه ها و علائم زگیل تناسلی شامل: تورم های کوچک به رنگ پوست یا توسی و در برخی موارد صورتی کم رنگ در ناحیه تناسلی می باشد که ممکن است یک یا چندین زگیل در کنار هم در ناحیه تناسلی به وجود آید. گاهی اوقات زگیل های تناسلی به شکل گل کلم خواهند بود.

برخی اوقات ممکن است همراه با خارش و یا بدون خارش باشند. همچنین احتمال دارد موجب خونریزی در رابطه جنسی شوند، خیلی از این زگیل ها آنقدر کوچک هستند با چشم قابل مشاهده نیستند، ولی زمانی که بزرگ می شوند و تکثیر می کنند و دسته های کوچک گل گلمی را ایجاد می کنند آن موقع هست که دیده می شوند.

علل ایجاد زگیل تناسلی

آنچه موجب ایجاد زگیل تناسلی می شود، ویروس اچ پی وی است. ویروس اچ پی وی یکی از انواع ویروس ها است که سبب ایجاد زگیل تناسلی می شود و برخی از انواع آن سبب تغییرات غیر طبیعی سلول های دهانه رحم و سرطان دهانه رحم می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل تناسلی می تواند از طریق تماس جنسی یا پوستی از شخص مبتلا به سالم منتقل شود و جز بیماری های مقاربتی محسوب می شود.

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

سوالی که ذهن اکثریت افراد را به خود مشغول می سازد و منجر به نگرانی آن ها می شود آن است که آیا زگیل تناسلی خطرناک خواهد بود؟ بایستی گفت زگیل تناسلی به خودی خود خطرناک نیست اما در صورت ابتلا و تحت نظر نبودن متخصص زنان و زایمان می تواند زمینه ساز عوارض جبران ناپذیری برای فرد شود و در نهایت خطرساز شود، ولی در صورتی که چکاپ های دوره ای انجام شود و بیمار تحت درمان و کنترل باشد هیچ گونه خطری را برای فرد به همراه نخواهد داشت.

تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی با معاینه توسط پزشک صورت می گیرد. دکتر زنان با مشاهده ضایعات زگیل می تواند این بیماری را تشخیص دهد و اگر زمانی به این تشخیص شک داشته باشد و ضایعات مبهم باشد، می تواند از نمونه برداری بافتی استفاده نمایید.

روش تشخیص ویروس پاپیلوما انسانی یا ویروس HPV تستی است که از دهانه رحم انجام می شود، این تست شبیه به تست پاپ اسمیر می باشد. در مورد زنان انجام تست پاپ اسمیر و اچ پی وی تایپینگ ضروری است و به تشخیص وجود ویروس در دهانه رحم کمک می نمایید و با این روش می توان نوع ویروس را تشخیص داد.

جالب است بدانید که این ویروس قابل درمان نخواهد بود اما در صورت ابتلا به آن علاوه بر این تست نوعی دیگر از تست های تشخیصی وجود دارد که بایستی انجام شود.

لذا زمانی که فرد مشخص شد که به این نوع ویروس مبتلاست لازم خواهد بود تا نوع دیگری از تست بنام کولپوسکوپی انجام شود، در صورت آنکه در نتیجه کولپوسکوپی سلول های پیش سرطانی و یا تغییرات سلولی تشخیص داده شود در این صورت بایستی اقدامات درمان صورت گیرد.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی ویروسی است که قابل درمان نخواهد بود و این ویروس به صورت ناخودآگاه طی مدت زمان یک تا دو سال از بدن فرد خارج می شود و در موارد بسیار نادر ماندگار خواهد بود اما می تواند سبب ایجاد تغییرات سلولی شود که این تغییرات سلولی در فواصل زمانی ده تا سی سال ممکن است سبب ایجاد سرطان دهانه رحم شود.

درمان زگیل تناسلی به روش های مختلفی انجام می شود از درمان دارویی که غیر تهاجمی هستند مانند: کرم ها و اسیدها تا روش های تهاجمی مانند: کرایو یا فریزدرمانی، کوتر، لیزر، آر اف و پلاسما درمانی وجود دارد.

درمان دارویی

داروهایی که برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شوند، انواع کرم ها و محلول های شمیایی مانند: پودوفیلین، تری کلرید استیک اسید و سایر داروهایی که وجود دارد. برخی از داروها بهتر است توسط پزشک به صورت دو بار در هفته استعمال شود و برخی دیگر از داروها می تواند توسط بیمار در منزل استفاده گردد. روش های دارویی ممکن است خیلی تاثیر بالایی نداشته باشد و یا اینکه عود آن ها بسیار بالا باشد.

روش های جراحی

روش های جراحی شامل برداشتن زگیل تناسلی با یک بی حسی است که این روش بیشتر برای زگیل های بسیار بزرگ موثر خواهد بود.

الکتروکوتر

روش دیگر درمان زگیل تناسلی الکتروکوتر می باشد. در این روش با کمک انرژی الکتریکی زگیل سوزانده می شود. عیب روش الکتروکوتر این است که ممکن است جایی زگیل باقی بماند و دودی که از این روش ساطعه می شود، احتمال دارد آلوده کننده باشد و حتما باید از ماسک های مخصوصی استفاده شود.

کرایوتراپی

این روش درمانی انجماد با نیتروژن مایع است و به روش سرمادرمانی یا فریزکردن هم معروف است و سبب از بین رفتن زگیل های تناسلی می گردد. البته این روش هم عود نسبتا بالایی دارد.

لیزر درمانی

روش لیزر درمانی، در مواردی که زگیل ها با روش های دیگر بهبود نیابد مورد استفاده قرار می گیرد. این روش هم همانند الکتروکوتر، زگیل ها سوزانده می شوند.

پلاسما درمانی

یک روش دیگر که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، روش پلاسما درمانی یا پلکسر است. در این روش درمانی زگیل ها بدون ایجاد بخارات سمی و اثرات اسکار سوزانده می شوند. این روش می تواند سبب از بین بردن ویروس می شود و یکی از بهترین روش های است که برای درمان زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای عود کمتری می باشد.

در نهایت پس از بررسی های لازم در صورت وجود تغییرات سلولی یا سلول های پیش سرطانی اقدام به درمان ضروری خواهد بود. لازم است بدانید که درمان بسیار آسان بوده و خطرناک نخواهد بود. زمانی این عارضه می تواند خطرناک باشد که فرد اطلاعی از بیماری خود نداشته باشد و نسبت به آن بی توجه باشد تا در طول زمان به تدریج سبب ایجاد سرطان شود.

عوارض زگیل تناسلی

عوارض زگیل تناسلی ممکن است بسیار جدی باشد، البته در برخی موارد ممکن است برخلاف ترس عمومی که در جامعه ایجاد شده است، بیشتر آن ها خطر زیادی ایجاد نمی کنند.

شایع ترین علت سرطان دهانه رحم ویروس اچ پی وی است، بنابراین تمامی افرادی که به این ویروس مبتلا هستند حتما بایستی تست پاپ اسمیر، اچ پی وی تایپینگ و به دنبال آن کولپوسکوپی و نمونه برداری از دهانه رحم صورت بگیرد.

در دوران بارداری در صورتی که زگیل های فعال وجود داشته باشد، ممکن است تداخلاتی هنگام زایمان طبیعی ایجاد نمایید، مخصوصا اگر زگیل ها بزرگ باشند و ناحیه واژن را درگیر کرده باشند، همچنین اگر زگیل تناسلی فعال در محل عبور نوزاد وجود داشته باشد. احتمال دارد در موارد نادری زگیل وارد حلق و حنجره نوزاد شود و عامل برای سرطان حنجره نوزادان شود.

آیا زگیل تناسلی باعث سرطان می شود؟

آیا زگیل تناسلی باعث سرطان می شود؟
آیا زگیل تناسلی باعث سرطان می شود؟

برخی از ویروس های اچ پی وی جزو انواع پرخطر می باشند و سبب ایجاد سرطان هایی همچون سرطان واژن، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی مردان و سرطان حنجره می شوند.

زگیل تناسلی ویروسی است که از طریق تماس پوستی انتقال می یابد و عامل اصلی آن ویروس پاپیلوما یا HPV می باشد. ویروس HPV دارای انواع مختلفی است که حدود 150 نوع خواهد بود برخی از نوع های آن سبب ایجاد زگیل و برخی دیگر سبب ایجاد سرطان های مذکور می شود.

ویروس اچ پی وی دارای انواع مختلفی می باشد که نوع 16 و 18 آن خطرناک بود و می تواند زمینه ساز ایجاد سرطان در بدن فرد گردد و به نسبت دیگر نوع ها کمتر سبب ایجاد زگیل تناسلی خواهد شد.

پیشگیری از زگیل تناسلی

پیشگیری از زگیل تناسلی شامل: آموزش و آگاهی دادن به افراد مخصوصا دختران و پسران جوان که تازه وارد رابطه جنسی می شوند، ضروری است.
پرهیز از رابطه جنسی پرخطر، تزریق واکسن گارداسیل به خصوص زیر 26 سال، اما لازم است بدانید که بالا سن 26 تا 40 سال موثر خواهد بود. ولی تاثیر آن بسیار کمتر خواهد بود.

رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی، پوشیدن لباس زیر های مناسب نخی و پنبه ای، به محض مشاهده کوچکترین ضایعه مشکوک بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

سوالات متداول در مورد زگیل تناسلی

کلام آخر

برای رسیدن به بهبودی کامل بایستی درمان زگیل تناسلی کامل شود. همچنین افراد مبتلا به این بیماری باید تست های پاپ اسمیر را به صورت روتین انجام دهند. لازم است بدانید که بیماری زگیل تناسلی در برخی موارد مجدد بازگشت خواهد داشت. در نهایت باید بگوییم در صورت مبتلا به این بیماری بهتر است از انجام زایمان طبیعی بپرهیزید، زیرا علاوه بر داشتن زایمان سخت احتمال ابتلا نوزاد به این بیماری زیاد خواهد بود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.