تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » بیماری های زنان » زگیل تناسلی یا ویروس HPV
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

زگیل تناسلی یا ویروس HPV

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

زگیل تناسلی

 

 

زگیل تناسلی یا ژنیتال واکس یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی یا جنسی است که مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد و درصد بالایی از افرادی که تماس جنسی دارند به این بیماری مبتلا می شوند، این بیماری ناحیه تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد زگیل های به رنگ گوشت و یا شبیه به گل کلم می شود.

در بیشتر موارد این زگیل ها آنقدر کوچک هستند که دیده نمی شوند. عامل این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی یا ویروس اچ پی وی است، که بعضی از انواع این ویروس باعث زگیل تناسلی و بعضی دیگر از آن ها سبب ابتلا به سرطان می شود. زگیل های تناسلی می تواند در نواحی فرج، دیواره های واژن، ناحیه بین آلت جنسی، مقعد و گردنه ی رحم ظاهر شود. در مردان این زگیل در بالا یا دور آلت جنسی، روی کیسه بیضه یا مقعد ظاهر می شود. همچنین این زگیل ها می تواند بر روی دهان یا روی زبان افرادی که رابطه جنسی دهانی با فرد آلوده داشته اند، ظاهر شود.

زگیل تناسلی یا ویروس HPV

زگیل تناسلی یا ویروس HPV

علائم زگیل تناسلی

نشانه ها و علائم زگیل تناسلی شامل: تورم های کوچک به رنگ پوست یا توسی و در برخی موارد صورتی کم رنگ در ناحیه تناسلی می باشد که ممکن است یک یا چندین زگیل در کنار هم در ناحیه تناسلی به وجود آید. گاهی اوقات زگیل های تناسلی به شکل گل کلم خواهند بود.

برخی اوقات ممکن است همراه با خارش و یا بدون خارش باشند. همچنین احتمال دارد موجب خونریزی در رابطه جنسی شوند، خیلی از این زگیل ها آنقدر کوچک هستند با چشم قابل مشاهده نیستند، ولی زمانی که بزرگ می شوند و تکثیر می کنند و دسته های کوچک گل گلمی را ایجاد می کنند آن موقع هست که دیده می شوند.

علل ایجاد زگیل تناسلی

آنچه موجب ایجاد زگیل تناسلی می شود، ویروس اچ پی وی است. ویروس اچ پی وی یکی از انواع ویروس ها است که سبب ایجاد زگیل تناسلی می شود و برخی از انواع آن سبب تغییرات غیر طبیعی سلول های دهانه رحم و سرطان دهانه رحم می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی و زگیل تناسلی می تواند از طریق تماس جنسی یا پوستی از شخص مبتلا به سالم منتقل شود و جز بیماری های مقاربتی محسوب می شود.

دکتر سیده سعیده اسدی جراح و متخصص زنان و زايمان، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و جراحی های زیبایی زنان می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. جهت مشاوره با بهترین جراح زیبایی زنان در تهران می توانید با شماره 02176700518 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام دکتر سیده سعیده اسدی مراجعه نمایید.

تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی با معاینه توسط پزشک صورت می گیرد. دکتر زنان با مشاهده ضایعات زگیل می تواند این بیماری را تشخیص دهد و اگر زمانی به این تشخیص شک داشته باشد و ضایعات مبهم باشد، می تواند از نمونه برداری بافتی استفاده نمایید.

در مورد زنان انجام تست پاپ اسمیر و اچ پی وی تایپینگ ضروری است و به تشخیص وجود ویروس در دهانه رحم کمک می نمایید و با این روش می توان نوع ویروس را تشخیص داد. در صورت وجود ویروس اقدامات بعدی همچون کولپوسکوپی و نمونه برداری ها اهمیت خاصی خواهند داشت.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی به چند طریق قابل انجام است و روش درمان با توجه به وضعیت بیمار و شدت بیماری متفاوت می باشد.

درمان دارویی

داروهایی که برای درمان زگیل تناسلی استفاده می شوند، انواع کرم ها و محلول های شمیایی مانند: پودوفیلین، تری کلرید استیک اسید و سایر داروهایی که وجود دارد. برخی از داروها بهتر است توسط پزشک به صورت دو بار در هفته استعمال شود و برخی دیگر از داروها می تواند توسط بیمار در منزل استفاده گردد. روش های دارویی ممکن است خیلی تاثیر بالایی نداشته باشد و یا اینکه عود آن ها بسیار بالا باشد.

روش های جراحی

روش های جراحی شامل برداشتن زگیل تناسلی با یک بی حسی است که این روش بیشتر برای زگیل های بسیار بزرگ موثر خواهد بود.

الکتروکوتر

روش دیگر درمان زگیل تناسلی الکتروکوتر می باشد. در این روش با کمک انرژی الکتریکی زگیل سوزانده می شود. عیب روش الکتروکوتر این است که ممکن است جایی زگیل باقی بماند و دودی که از این روش ساطعه می شود، احتمال دارد آلوده کننده باشد و حتما باید از ماسک های مخصوصی استفاده شود.

کرایوتراپی

این روش درمانی انجماد با نیتروژن مایع است و به روش سرمادرمانی یا فریزکردن هم معروف است و سبب از بین رفتن زگیل های تناسلی می گردد. البته این روش هم عود نسبتا بالایی دارد.

لیزر درمانی

روش لیزر درمانی، در مواردی که زگیل ها با روش های دیگر بهبود نیابد مورد استفاده قرار می گیرد. این روش هم همانند الکتروکوتر، زگیل ها سوزانده می شوند.

پلاسما درمانی

یک روش دیگر که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، روش پلاسما درمانی یا پلکسر است. در این روش درمانی زگیل ها بدون ایجاد بخارات سمی و اثرات اسکار سوزانده می شوند. این روش می تواند سبب از بین بردن ویروس می شود و یکی از بهترین روش های است که برای درمان زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای عود کمتری می باشد.

عوارض زگیل تناسلی

عوارض زگیل تناسلی ممکن است بسیار جدی باشد، البته در برخی موارد ممکن است برخلاف ترس عمومی که در جامعه ایجاد شده است، بیشتر آن ها خطر زیادی ایجاد نمی کنند. ولی انواعی از ویروس اچ پی وی جز انواع پرخطر می باشند و سبب ایجاد تعدادی سرطان ها، همچون سرطان واژن، سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی مردان و سرطان حنجره می شوند.

در واقع شایعترین علت سرطان دهانه رحم ویروس اچ پی وی است، بنابراین تمامی افرادی که به این ویروس مبتلا هستند حتما بایستی تست پاپ اسمیر، اچ پی وی تایپینگ و به دنبال آن کولپوسکوپی و نمونه برداری از دهانه رحم صورت بگیرد.

در دوران بارداری در صورتی که زگیل های فعال وجود داشته باشد، ممکن است تداخلاتی هنگام زایمان طبیعی ایجاد نمایید، مخصوصا اگر زگیل ها بزرگ باشند و ناحیه واژن را درگیر کرده باشند، همچنین اگر زگیل تناسلی فعال در محل عبور نوزاد وجود داشته باشد. احتمال دارد در موارد نادری زگیل وارد حلق و حنجره نوزاد شود و عامل برای سرطان حنجره نوزادان شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

پیشگیری از زگیل تناسلی شامل: آموزش و آگاهی دادن به افراد مخصوصا دختران و پسران جوان که تازه وارد رابطه جنسی می شوند، ضروری است.
پرهیز از رابطه جنسی پرخطر، تزریق واکسن گارداسیل به خصوص زیر 26 سال، اما لازم است بدانید که بالا سن 26 تا 40 سال موثر خواهد بود. ولی تاثیر آن بسیار کمتر خواهد بود.

رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی، پوشیدن لباس زیر های مناسب نخی و پنبه ای، به محض مشاهده کوچکترین ضایعه مشکوک بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

کلام آخر

برای رسیدن به بهبودی کامل بایستی درمان زگیل تناسلی کامل شود. همچنین افراد مبتلا به این بیماری باید تست های پاپ اسمیر را به صورت روتین انجام دهند. لازم است بدانید که بیماری زگیل تناسلی در برخی موارد مجدد بازگشت خواهد داشت. در نهایت باید بگوییم در صورت مبتلا به این بیماری بهتر است از انجام زایمان طبیعی بپرهیزید، زیرا علاوه بر داشتن زایمان سخت احتمال ابتلا نوزاد به این بیماری زیاد خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها: زگیل تناسلی
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 6 =