تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » جراحی زیبایی زنان » عمل هودوپلاستی یا جراحی زیبایی کلیتوریس چیست؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عمل هودوپلاستی یا جراحی زیبایی کلیتوریس چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

در آناتومی ناحیه تناسلی زنان، هود کلیتورال یک چین پوستی است که سر کلیتوریس را احاطه کرده است و از کلیتوریس حساس در برابر اصطکاک یا مالش محافظت می کند. هود کلیتورال از نظر ظاهری از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و هودهای بزرگتر یا کوچکتر کاملا طبیعی هستند. اگر شخصی از شکل ظاهری کلاهک کلیتورال خود راضی نیست، جراحی هودوپلاستی (hoodoplasty) یک گزینه مناسب است.

هود کلیتورال چیست؟ (clitoral hood)

دستگاه تناسلی خارجی در زنان، ولو (vulvo) نامیده می شود که شامل لابیا، دهانه واژن، دهانه مجرای ادرار و کلیتوریس است. دو مجموعه لب وجود دارد که چین های پوستی هستند و از دهانه واژن در پشت تا کلیتوریس در قسمت جلوی آن ادامه دارند:

  • لب بزرگ (labia majora) یا لبهای بیرونی، گوشتی است و معمولاً با موهای شرمگاهی پوشانده می شود.
  • لبهای کوچک (labia minora) یا لبهای داخلی در داخل لبهای خارجی قرار دارند.
  • هود کلیتورال، قسمت کوچک پوست در نقطه ای است که لب های داخلی به هم می رسند.
  • کلیتوریس (clitoris) غده ای است که مرکز اصلی لذت در رابطه جنسی زنان است و هزاران پایانه عصبی دارد. اندازه کلیتورها متفاوت است اما معمولاً به اندازه یک نخود است. فقط نوک آن قابل مشاهده است.

هود چه شکلی است؟

هود کلیتورال به صورت چین خورده ای از پوست است که به لبهای داخلی در جلوی ولو متصل است. چین نامتقارن و رنگ تیره پوست در بالا و در دو طرف کلیتوریس می تواند از نظر زیبایی ظاهر ناخوشایندی ایجاد کند. هود کلیتورال در هر فرد شکل متفاوتی دارد. برخی از آنها بزرگتر و برخی دیگر از آنها کوچکتر هستند و شکل ظاهری آن تا حدودی به شکل لب ها بستگی دارد. عرض لبهای خارجی ممکن است از یک چهارم اینچ تا بیش از 2 اینچ (5-1 سانتی متر) متغیر باشد و برخی از افراد لبهایی دارند که اندازه آنها نابرابر است. لب های داخلی در جایی که به هم متصل می شوند، هود خارجی را تشکیل می دهند.

نقش هود کلیتورال چیست؟

هود کلیتورال، نوک کلیتوریس را احاطه کرده و از آن محافظت می کند. کلیتوریس هیچ عملکردی در تولید مثل ندارد اما مرکز اصلی لذت زنان در هنگام رابطه جنسی است. بیش از هر جای دیگر بدن دارای پایانه عصبی است. در صورت تحریک، پر خون شده و نعوظ می شود. هود کلیتورال از این غده حساس در برابر اصطکاک یا مالش مداوم، در زندگی روزمره محافظت می کند.

جراحی هودوپلاستی

جراحی هودکتومی

همه اندام های تناسلی متفاوت به نظر می رسند و هیچ معیار خاصی برای زیبا به نظر رسیدن اندام تناسلی وجود ندارد.

با این حال، اگر فردی از ظاهر دستگاه تناسلی خود ناراحت باشد یا در زندگی روزمره مشکلی ایجاد کند، گاهی پوست اضافی روی کلاهک کلیتورال می تواند برای خانم ها مسئله آزاردهنده ای باشد، در این موارد جراحی برای پیرایش چین و چروک در بافت اضافی پارا کلیتورال انجام می شود. این عمل به عنوان هودکتومی (hoodectomy) نیز شناخته می شود و یک روش جراحی برای کاهش اندازه و طول پوست و چین های اضافی هود است. این روش باعث کاهش برجستگی هود کلیتورال می شود و در عین حال پوست به اندازه کافی برای محافظت مناسب از کلیتور باقی می ماند. این عمل با دقت زیادی انجام می شود تا از آسیب به عملکرد کلیتوریس جلوگیری شود بنابراین هودوپلاستی به هیچ وجه مربوط به ختنه دستگاه تناسلی زنان (FGM) نیست.

هودوپلاستی همچنین باعث بهبود ظاهر و تناسب بیشتر آن با بقیه دستگاه تناسلی خارجی می شود. می تواند به تنهایی یا در ترکیب با لابیاپلاستی ( labiaplasty ) انجام شود. معمولا بیماران مبتلا به لب مینورا هیپرتروفیک (رشد بیش از حد لب های داخلی) دارای هود کلیتوریس هیپرتروفیک نیز هستند. در این بیماران رویکرد ترکیبی لابیاپلاستی و هودوپلاستی یک امر ضروری است.

این عمل یک روش سرپایی است که معمولا با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود. جراح ابتدا برای دسترسی به بافت اضافی یک برش در هود کلیتورال ایجاد می کند و سپس پوست و برآمدگی اضافی در بالای کلیتوریس بریده می شود و برش با استفاده از بخیه های قابل جذب بسته می شود.

عوارض هودوپلاستی

هر نوع جراحی با خطراتی از جمله خونریزی و عفونت زنان، عدم تقارن، برداشتن بیش از حد هود کلیتورال بسیار نادر است به ویژه اگر توسط جراح ماهر انجام شود عوارض جانبی کاهش می یابد. سایر عوارض جانبی بالقوه عبارتند از:

آسیب عصبی

به دلیل وجود تعداد زیاد عصب در ناحیه تناسلی زنان، احتمال آسیب دیدن آنها در حین عمل وجود دارد. این می تواند منجر به احساس بیش از حد (hypersensation) یا کمبود احساس (hyposensation) شود. اعصاب دوباره بازسازی نمی شوند، بنابراین هر گونه آسیب در طی یک عمل دائمی است.

جای زخم

ایجاد زخم می تواند منجر به از دست دادن احساس شود.

احتباس ادرار

یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی جوانسازی واژن احتباس ادرار است که ممکن است در صورت انسداد بافت اسکار یا همجوشی لب ها مجرای ادرار را مسدود کند. این می تواند به کلیه ها آسیب جدی برساند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

عوارض-عمل-هودوپلاستی

بهبودی بعد از هودوپلاستی

مدت زمان لازم برای بهبودی در عمل هودوپلاستی متفاوت است. اگر لابیاپلاستی نیز انجام شده باشد، بهبودی بیشتر طول می کشد.

بعد از انجام عمل، ممکن است تورم و کبودی خفیف در ناحیه و همچنین مقداری ناراحتی های موقتی داشته باشید. با پیروی از دستورالعمل های ساده از جمله داروهای موضعی می توان این مسئله را کاهش داد. توصیه می شود قبل از بازگشت به محل کار و سایر فعالیت های روزانه حداقل سه روز استراحت داشته باشید و حداقل یک ماه پس از جراحی از ورزش شدید، بلند کردن جسم سنگین و یا مقاربت خودداری کنید تا از خونریزی بیش از حد و احتمال عفونت جلوگیری شود. در ابتدا ممکن است کمی بی حسی یا از دست دادن احساس وجود داشته باشد، اما این نیز موقتی است و پس از فروکش کردن تورم برطرف می شود.

نتایج هودوپلاستی

اکثریت بیماران از جراحی لابیاپلاستی و هودوپلاستی بسیار راضی هستند. نتایج نهایی عمل ممکن است بلافاصله پس از عمل جراحی قابل مشاهده باشد، اما زمانی که تورم کاهش پیدا کند، کاملاً قابل مشاهده خواهد بود. بعد از بهبودی معمولا در حین رابطه جنسی احساس بیشتری خواهید داشت. نتایج عمل دائمی است، اما ممکن است تحت تأثیر بارداری و زایمان قرار بگیرند.

منابع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326403#:~:text=The%20clitoral%20hood%20is%20the,has%20thousands%20of%20nerve%20endings

https://www.docdoc.com/medical-information/procedures/clitoropexy

https://www.cosmetic-genital-surgery.co.uk/labiaplasty-hoodplasty

https://en.wikipedia.org/wiki/Clitoral_hood_reduction

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-24819-2_7

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-24819-2_5

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 14 =