تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » جراحی زیبایی زنان » مراقبت های قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مراقبت های قبل و بعد از عمل لابیاپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
مدت زمان مطالعه 7 دقیقه

امروزه افزایش سطح فرهنگ جامعه و بالا رفتن اعتماد به نفس خانم ها، جراحی های زیبایی ناحیه تناسلی به یکی از جراحی های پرطرفدار بین خانم ها تبدیل شده است. یکی از این جراحی های زیبایی زنان، جراحی لابیاپلاستی است که کار آن کوچک کردن، قرینه کردن و زیباسازی لب های ناحیه تناسلی است. اما آنچه قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم مراقبت های قبل و بعد از جراحی لابیاپلاستی است. زیرا این گونه مراقبت ها تاثیر بسزایی در نتیجه جراحی خواهد داشت. لذا ما برای دستیابی به نتیجه مطلوب به شرح آن مراقبت ها می پردازیم، برای آگاهی بیشتر با ما همراه باشید.

مراقبت های قبل از جراحی لابیاپلاستی

قبل از عمل لابیاپلاستی فرد بایستی توسط جراح زیبایی زنان دیده شود و اقدامات زیر برای او صورت بگیرد:

مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی

شرح حال

اگر فرد سابقه ابتلا به بیماری تیروئید یا تبخال و زگیل تناسلی داشته باشد، در ابتدا بایستی اقدام به درمان بیماری ها نمود، سپس جراحی لابیاپلاستی صورت بگیرد. همچنین پزشک باید تمام بیماری های سیستمیک یا پوستی فرد را بداند و از حساسیت دارویی او مطلع باشد.

معاینه فیزیکی

تمام افرادی که قصد انجام جراحی لابیاپلاستی در ابتدا بایستی معاینه شوند تا در صورت وجود عفونت ابتدا به درمان عفونت بپردازند، سپس اقدام به جراحی نمایند. همچنین حین معاینه باید تست پاپ اسمیر انجام گیرد. در ضمن با معاینه پزشک می توان طرح کلی جراحی را برنامه ریزی نمایید.

انجام آزمایشات پزشکی

سومین اقدامی که فرد بایستی قبل از عمل لابیاپلاستی انجام دهد، انجام تعدادی آزمایشات است. حتی اگر قصد دارید جراحی با لیزر داشته باشید، باید آزمایشاتی را انجام دهید. این آزمایشات شامل: آزمایش کامل خون و آزمایشات انعقادی، همچنین برای افراد بالای چهل سال نوار قلب، تست کلیه، تست دیابت و آزمایش فشار خون ضروری است.

اقدامات دارویی

اقدام بعدی که قبل از عمل لابیاپلاستی باید مورد بررسی قرار گیرد، مصرف داروها می باشد. در صورتی که فرد داروهایی مانند: آسپرین ها، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، ویتامین e و چای سبز را مصرف می نمایید بایستی قطع شود، زیرا این داروها می تواند سبب افزایش خونریزی گردد.

مصرف دخانیات

در صورت مصرف دخانیات اعم از سیگار و مشروبات الکی ترجیحا بایستی یک هفته قبل از جراحی قطع شود و تا یک ماه پس از جراحی لابیاپلاستی مصرف نشود. زیرا مصرف دخانیات می تواند سبب عدم بهبود زخم و عفونت می شود.

رابطه جنسی

از داشتن رابطه جنسی یک شب قبل از جراحی لابیاپلاستی بپرهیزید.

استحمام و رعایت بهداشت

استحمام قبل از جراحی ضروری است. اما شیو کردن ناحیه تناسلی بهتر است سه روز قبل یا بلافاصله قبل از جراحی انجام گیرد. لازم است بدانید که شیو کردن یک شب قبل از جراحی به هیچ عنوان نباید صورت بگیرد، چون سبب ایجاد عفونت و افزایش لود باکتری ها می گردد.
مراقبت های قبل از عمل لابیاپلاستی

مراقبت های پس از عمل لابیاپلاستی

مراقبت های پس از جراحی لابیاپلاستی یکی از مهمترین عواملی است که کمک شایانی به بهبود بهتر زخم، درد کمتر و دستیابی به نتیجه مطلوب می نمایید.

مصرف دارویی

مصرف داروهایی همچون مسکن و آنتی بیوتیک که توسط متخصص زنان برای فرد تجویز گردیده، بهتر است طبق دستور پزشک در زمان مقرر مصرف گردد.

استراحت

دوره نقاهت جراحی لابیا پلاستي تقریبا سه روز می باشد، در صورت آنکه فردی شاغل است لازم خواهد بود که به مدت سه روز در منزل به صورت کامل استراحت نماید. استراحت مطلق به مدت یک روز پس از جراحی ضروری است و این امر کمک می نماید تا از باز شدن زخم، خونریزی و مشکلاتی از این قبیل جلوگیری نمود. داشتن استراحت پس از جراحی زیبایی زنان بسیار ضروری است. در صورتی که شاغل هستید بهتر است مرخصی گرفته و در منزل استراحت نمایید. دو تا سه روز اول پس از جراحی سعی کنید، استراحت کامل داشته باشید و برای انجام کارها از ایستادن طولانی مدت بپرهیزید.

درد و سوزش

احساس درد و سوزش در سه روز ابتدای پس از جراحی طبیعی است و مصرف مسکن، همچنین انجام برخی روش ها می تواند به کاهش درد کمک نماید. حتی در مواردی احساس سوزش ممکن است به مدت یک هفته ادامه داشته باشد.

احساس درد در افراد مختلف متفاوت است، حدود هشتاد درصد از افراد سه روز با این حس مواجه خواهند بود و حدود ده درصد دیگر افراد تنها یک روز احساس درد خواهند داشت اما حدود ده درصد دیگر ممکن است به مدت یک هفته با احساس درد مواجه باشند. به هر حال احساس درد در تمامی افراد قابل کنترل و تحمل خواهد بود.

نحوه خوابیدن

پس از عمل لابیاپلاستی بهتر است از خوابیدن بر یک سمت بپرهیزید، زیرا این امر موجب می شود تا یک سمت لابیا به نسبت طرف مقابل بزرگ و متورم گردد.

تورم و کبودی

جالب است بدانید که تورم و کبودی پس از هر جراحی اتفاق می افتد. اما جایی هیچ گونه نگرانی نیست و این عوامل جز عوارض جانبی بوده و طبیعی است. داشتن تورم و کبودی به مدت دو ماه پس از جراحی ممکن است وجود داشته باشد و معاینه بیش از حد این عمل باعث می شود تا استرس زیادی به شما وارد شود. بنابراین به مدت دو ماه صبر نمایید و پس از یک هفته برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید و در صورتی که پزشک مشکلی را مشاهده نمایید به شما اطلاع خواهد داد، لذا به هیچ عنوان نگران نباشید.

بخیه ها

بخیه ها جذبی بوده و به طور ناخودآگاه ریزش می کنند، لذا از افتادن بخیه ها نترسید، ریزش بخیه ها ممکن است بین پنج روز تا یک هفته به طول انجامد.

رژیم غذایی

رژیم غذایی خود را طوری تنظیم نمایید تا از ابتلا به بیماری یبوست پیشگیری نمایید. زیرا یبوست سبب فشار آمدن به بخیه ها و تورم بیشتر می شود. در ضمن از مصرف غذاهای چرب و فست فودها بپرهیزید، به دلیل آنکه مصرف این گونه مواد غذایی سبب عدم بهبود زخم ها می شود.
سعی نمایید ویتامین c و آناناس مصرف نمایید تا سرعت روند بهبود زخم ها افزایش یابد. همچنین بهتر است آب زیادی بنوشید.

انجام فعالیت های روزمره

انجام برخی فعالیت ها بهتر است با مشورت پزشک انجام گیرد. به طور مثال: بهتر است به مدت یک هفته پس از جراحی از رانندگی بپرهیزد. همچنین به مدت چهل روز از انجام فعالیت های سنگین و ورزش اجتناب ورزید و حدالامقدور از پله استفاده نکنید و از پله ها بالا و پایین نروید. پیاده روی سبک پس از یک هفته از جراحی لابیاپلاستی بلامانع است.

مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی

نحوه نشستن

پس از لابیاپلاستی می توانید سه روز اول از بالشت های حلقوی برای نشستن زیر لگن استفاده نمایید، تا فشار زیادی به بخیه ها وارد نشود.

کمپرس سرد

کمپرس سرد یکی از عواملی است که بهتر است در 24 ساعت اول پس از جراحی استفاده گردد، زیرا این امر موجب کاهش درد، کاهش تورم و خونریزی می شود.

رعایت بهداشت

یکی از مهمترین عواملی که بایستی بعد از جراحی لابیاپلاستی به آن دقت شود، رعایت بهداشت است. لذا شست و شوی ناحیه تناسلی به صورت روزانه با شامپو بچه از روز دوم پس از جراحی بسیار ضروری خواهد بود و از بروز عوارضی همچون عفونت پیشگیری می نمایید. ولی جالب است توجه نمایید از نشستن در لگن آب بپرهیزید.

استحمام

استحمام از روز بعد از جراحی لابیاپلاستی بلامانع است، ولی استفاده از وان، استخر و جکوزی مجاز نخواهد بود.

خارش

خارش یکی از مواردی است که احتمال دارد پس از یک هفته داشته باشید و این امر می تواند به دلیل جذب بخیه ها یا عفونت قارچی باشد، که بهتر است پزشک خود را مطلع سازید و جهت بررسی های لازم به جراح زیبایی زنان مراجعه نمایید.

لباس زیر یکبار مصرف

یکی از مواردی که بایستی رعایت شود، استفاده از لباس زیر یکبار مصرف یا سرجی فیکس به مدت 24 ساعت پس از جراحی ضروری است. تا از بروز تورم و خونریزی جلوگیری شود، ولی پس از آن می توانید از لباس زیرهای نخی و آزاد استفاده نمایید.

تماس جنسی

از برقراری رابطه جنسی به مدت سی تا چهل روز پس از جراحی بپرهیزید، در ضمن هنگامی که تصمیم به شروع تماس جنسی را دارید بهتر است از ژل لوبریکانت استفاده نمایید.

رابطه جنسی و لابیا پلاستی

مصرف دخانیات

در نهایت این که بهتر است به مدت یک ماه پس از جراحی از مصرف سیگار و مشروبات الکی بپرهیزید، زیرا مصرف دخانیات سبب عدم بهبود زخم می شود.

کلام آخر

جراحی لابیاپلاستی محدودیت مطلق ندارد، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب علاوه بر دقت در انتخاب جراح زیبایی زنان به توصیه ها و مراقبت های پزشکی قبل و بعد از جراحی دقت نمایید. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید به قسمت انتهایی مقاله مراجعه نمایید و سوالات خود را از ما بپرسید.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
  1. سلام خانم دکتر کسی اگر زایمان انجام داده چه مدت بعد از زایمان میتونه جراحی لابیاپلاستی انجام بده؟

    پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + پانزده =