دکتر سعیده اسدی » بارداری و زایمان » ممنوعیت های دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

ممنوعیت های دوران بارداری

مدت زمان مطالعه 6 دقیقه

ممنوعیت های دوران بارداری

دوران بارداری یکی از مهمترین دورانی است که تمامی بانوان باردار تمایل دارند بدون هیچ گونه دغدغه ای آن را سپری کنند، اما در این بین مواردی وجود دارد که ذهن اکثریت بانوان باردار را به خود مشغول ساخته و این موارد ممنوعیت ها یا باید ها و نباید های این دوران است.

ما در این نوشتار سعی داریم به بایدها و نباید های دوران بارداری بپردازیم و هر آنچه که در این دوران خطراتی را برای جنین ایجاد می نمایید را بازگو کنیم، برای آگاهی بیشتر و داشتن دوران بارداری بهتر با ما همراه باشید.

ممنوعیت های دوران بارداری

ممنوعیت های دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری

اولین موردی که در خصوص تغذیه در دوران بارداری بایستی رعایت شود، این است که چه نوع مواد غذایی بایستی مصرف شود و کدام یک جز ممنوعیت ها بوده و نباید مصرف گردد. اما مواد غذایی که نباید در این دوران استفاده شود، کدامند؟

گوشت ها، اعم از ماهی ناپخته، گوشت مرغ یا گوسفند ناپخته به دلیل ابتلا به برخی بیماری ها ممنوع می باشد. همچنین ماهی بزرگ که حاوی جیوه ای بسیار بالا هستند و برای جنین ضرر دارند در این دوران ممنوع است، همانند: ماهی ماکرل، ماهی کوسه، ماهی شیری بزرگ، ماهی دودی و … ولی استفاده از ماهی تن کنسرو شده به دلیل آنکه جیوه ی کمی دارد در صورتی که در حد و اندازه متعادل مصرف گردد، بلامانع خواهد بود.

تخم مرغ ناپخته در این دوران ممنوع است و همین طور غذاهایی که با تخم مرغ ناپخته درست می شود همچون سس مایونز و موس شکلات نباشید در دوران بارداری مصرف گردد، زیرا خطرات جدی برای جنین به همراه خواهد داشت.

پنیر های محلی نرم که با شیرهای غیر پاستوریزه تهیه می گردد، جز ممنوعیت های این دوران به شمار می آید. در حالت کلی لبنیات غیر پاستوریزه در طول دوران بارداری ممنوع می باشد.

جگر گاو و گوسفند که این نوع مواد غذایی به دلیل بالا بودن میزان ویتامین A ممنوع می باشد و خطر ایجاد مسمومیت ویتامین A را به همراه خواهد داشت.

مصرف و استفاده از بعضی دمنوش ها همانند: آویشن و گل گاوزبان با وجود اینکه اثبات نشده است ولی می تواند موجب زایمان زودرس شود. ولی با این حال استفاده از دمنوش ها و عرقیجات در سه ماهه اول بارداری ممنوع است.

تغذیه در دوران بارداری

تغذیه در دوران بارداری

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

یکی دیگر از فعالیت های که فرد باردار نبایست انجام دهد، این است که نبایست در معرض برخی مواد شیمیایی همچون رنگ کردن فضای داخلی خانه قرار بگیرد.

استفاده از کفش مناسب

پوشیدن کفش های پاشنه بلند به دلیل آنکه تعادل و نقطه ثقل فرد در بارداری به سمت جلو تغییر پیدا می کند و همین طور به دلیل تورم مچ پا احتمال افتادن یا از دست دادن حفظ تعادل را برای فرد ایجاد می کند، لذا ممنوع است.

حیوانات خانگی

افرادی که حیوانات خانگی همچون گربه را دارند بهتر است در دوران بارداری نگهداری از گربه را به فردی دیگری بسپارد ولی اگر مجبور هستند تنها خود از آن نگهداری نمایند، حتما در زمان تمیز کرد مدفوع گربه از دستکش استفاده نمایند و پس از اتمام این امر به خوبی دست های خود را بشویند زیرا مدفوع گربه ممکن است آلوده به توکسوپلاسماز یا عفونت انگلی باشد. البته خطر انتقال توکسوپلاسماز بیشتر از طریق مصرف گوشت ناپخته است ولی به هر حال از این طریق ممکن است ایجاد گردد، لذا بهتر است رعایت شود تا از بروز عوارض و مشکلات جبران ناپذیری بکاهد.

حیوانات خانگی در دوران بارداری

حیوانات خانگی در دوران بارداری

استعمال دخانیات

استعمال سیگار و قلیان در طول دوران بارداری ممنوع است، ولی به صورت پسیو یا به قول معروف افرادی که به صورت دست دوم در معرض دود سیگار و قلیان افراد دیگر قرار می گیرند، به همان اندازه ممکن است در خطر باشند.

زیرا در دود سیگار حدود چهارصد نوع ماده شیمیایی قرار دارد که برخی از آن ها ممکن است سرطان زا باشد و این موارد برای جنین خطرات جدی را به همراه خواهد داشت و ممکن است باعث زایمان زودرس، سقط جنین، مرده زایی و ایجاد نواقص جنین شود.

مصرف کافئین

کافئین کاملا در طول دوران بارداری ممنوع نیست ولی بایستی میزان مصرف آن کنترل و کم باشد زیرا کافئین تحریک کننده است و مصرف بیش از حد آن منجر به افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب، همین طور تعداد دفعات رفتن به دستشویی را افزایش می دهد. جالب است بدانید که کافئین می تواند از جفت عبور کند و به جنین برسد و به دلیل آنکه متابولیسم جنین به صورت کامل، تکامل پیدا نکرده می تواند تاثیرات بسیار زیادی را بر روی جنین بگذارد.

لذا میزان کافئین در دوران بارداری بایستی کم و کنترل شود. نکته ای دیگر که جالب است بدانید و به آن دقت نمایید این است که کافئین تنها در قهوه و الکل نیست در موارد دیگری همچون شکلات، نوشابه ها هم کافئین وجود دارد و برخی از داروها هم دارای کافئین می باشند.

مصرف کافئین در دوران بارداری

مصرف کافئین در دوران بارداری

نشستن و ایستادن های طولانی مدت

در صورتی که در طول بارداری فرد بیش از حد در یک پوزیشن بماند، ممکن است باعث ایجاد تورم و یا مشکلات عروقی شود و منجر به لخته خون شود.

بنابراین هر دو ساعت یک بار که نشسته یا ایستاده اید سعی نمایید پوزشین خود را تغییر دهید کمی راه بروید یا دراز بکشید و چند دقیقه پاهای خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا از بروز چنین خطراتی پیشگیری نمایید.

استفاده از آب داغ

در طول دوران بارداری به دلیل اسپاسم های که وجود دارد ممکن است فرد تمایل داشته باشد از حمام آب داغ، سونا، حوضچه های آب گرم یا وان آب داغ استفاده نمایید، که جالب است بدانید تمامی این موارد در طول دوران بارداری به خصوص در سه ماهه اول ممنوع است. زیرا حرارت و دمای بالا ممکن است بر روی جنین تاثیر بگذارد و در تکامل آن ایجاد مشکل نمایید.

مشروبات الکلی

نوشیدن الکل در دوران بارداری کاملا ممنوع است و نواقص بسیار زیادی را ممکن است ایجاد نمایید، که عبارت است از: جنین الکلی، نواقص مغزی، نواقص رشدی – شناختی، زایمان زودرس، سقط جنین، مرده زایی و نواقص غیر قابل جبران دیگری را ممکن است برای جنین ایجاد نمایید.

مشروبات الکلی در دوران بارداری

مشروبات الکلی در دوران بارداری

مواد آرایشی

استفاده از مواد آرایشی زیرا این گونه مواد دارای یک تعدادی از مواد شیمیایی بوده که ممنوع می باشد. برخی مواد آرایشی به دلیل کم کیفیت بودن دارای سرب بوده لذا استفاده از این گونه مواد می تواند خطراتی را برای جنین به همراه داشته باشد.

همچنین وجود ماده شیمیایی آلومینیوم هیدروکسایید که این مورد در مواد مو زدا وجود دارد و مواردی همچون پولیش ناخن، چسب مژه، ماده DHA یا مواد روشن کننده که دارای پارابل می باشند در این دوران نبایست استفاده گردد.

علاوه بر موارد ذکر شده انجام کارهای زیبایی همچون تاتو کردن بهتر است به زمانی دیگری موکول شود، زیرا انجام این گونه کارها می تواند خطرات و عوارض جبران ناپذیری را در دوران بارداری برای جنین به همراه داشته باشد.

راه های ارتباطی با دکتر سیده سعیده اسدی: صفحه اینستاگرام: drsaeidehasadi
شماره های تماس: 09031707457 –
 02176700518

 

کلام آخر

دوران بارداری یکی از مهترین دوران ها برای بانوان می باشد، در صورتی که باردار هستید، بهتر است توصیه های پزشکی در این دوران را فراموش نکنید و چکاپ های دوره ای را انجام دهید تا بارداری سالم و بی خطری را سپری نمایید. در نهایت بگوییم در صورت داشتن هر گونه سوال از طریق راه های ارتباطی که در پایان ذکر می شود سوالات خود را از ما بپرسید تا به قسمت انتهایی صفحه مقالات مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران مراجعه نمایید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.