تهران، تهرانپارس، بین فلکه دوم و سوم کوچه رحمانی، ساختمان پزشکان 114

شماره ثابت: 02176700518

شماره همراه: 09031707457

شنبه ۱۰ – 14 / دوشنبه 10 – 14 / چهارشنبه ساعت 16 – 20

دکتر سعیده اسدی » بیماری های زنان » کیست تخمدان؛ علل، علائم تا درمان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کیست تخمدان؛ علل، علائم تا درمان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

کیست تخمدان یک کیسه یا وزیکول است که درون آن را مایعات پر کرده است و محل قرار گیری آن ها درون تخمدان می باشد. اغلب کیست ‌ها هیچ علائمی را ایجاد نمی‌کنند. اما گاهی اوقات ممکن است باعث ایجاد نفخ شکم، درد زیر شکم یا کمر درد شوند.

عموما کیست ها خطری ندارند مگر در مواردی باعث ایجاد مشکلاتی شوند. اگر کیست باز شود یا باعث پیچ خوردن تخمدان شود، ممکن است درد شدیدی را ایجاد کند. در این صورت ممکن است منجر به استفراغ یا احساس ضعف شود.

در اغلب اوقات، کیست ها به سادگی و با گذشت زمان شناسایی می شوند. در صورت ایجاد درد، ممکن است از داروهایی مانند پاراستامول (استامینوفن) یا ایبوپروفن استفاده شود.

برای جلوگیری از ایجاد کیست های بزرگ تر در کسانی که به طور مکرر مبتلا می شوند، از کنترل هورمونی برای جلوگیری از تولید کیست استفاده می کنند. هر چند، مواردی مشاهده شده است که روش کنترل هورمونی برای درمان بعضی از کیست ها فایده ای نداشته است.

در مواردی که بعد از چند ماه کیست ها از بین نرفتند، بزرگتر شدند، غیرمعمول به نظر رسیدند یا باعث درد شدند، احتمالا با عمل جراحی بتوان آن ها را برطرف کرد.

کیست-تخمدان

انواع کیست تخمدان

کیست تخمدان دو نوع عملکردی و غیر عملکردی هستند. در نوع عملکردی، در واقع شکل گیری کیست بخشی از فرایند طبیعی چرخه قاعدگی است. در این مورد، انواع مختلف کیست های عملکردی وجود دارد مانند:

کیست های فولیکولی، که نوع غالب کیست های تخمدانی است. در زمان قاعدگی زنان، هر ماه، در زمان تخمک گذاری یک فولیکول حاوی تخمک بارور نشده از تخمدان ها درون رحم آزاد می شود. اگر این عمل آزاد سازی اتفاق نیفتند، کیست فولیکولی بزرگ تر از 2.5 سانتی متر شکل می گیرد.

کیست های جسم زرد عموما بعد از تخمک گذاری شکل می گیرند. جسم زرد در واقع باقیمانده فولیکول تخمک انتقال یافته از تخمدان به لوله های رحمی است. این جسم معمولا طی 5 تا 9 روز تخریب می شود. اگر اندازه جسم زرد به بیش از 3 سانتی متر برسد، به عنوان کیستیک در نظر گرفته می شود.

کیست های تکا، این نوع از کیست های عملکردی درون سلول های تکال اطراف تخمک های در حال رشد شکل می گیرند. سلول های تکال ممکن است بیش از حد تکثیر یابند و کیستیک شوند. این اتفاق در هر دو تخمدان ممکن است رخ دهد.

کیست تخمدان غیر عملکردی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یک تخمدان دارای چند کیست، که ممکن است در زنان نرمال یافت شود یا در شرایطی تخمدان به سندرمی دچار می شود که پلی کیستیک نامیده می شود.

کیست های غیر عملکردی ناشی از اندومتریوز، که به کیست های شکلاتی معروف هستند.

انواع-کیست-تخمدان

  • کیست های خونی تخمدان
  • کیست درموئید
  • کیست سروز تخمدان
  • کیست مخاطی تخمدان
  • کیست پارا تخمدان
  • ادنوفیبروم کیستیک
  • کیست های توموری

درمان کیست تخمدان و شکل گیری آن ها

کیست های خوش خیم تخمدان در سنین باروری بسیار رایج هستند، که منجر به مداخله جراحی می شود. از هر 25 زن یک نفر تا 65 سالگی برای کیست تخمدان در بیمارستان بستری می شود.

مراقبت های استاندارد شامل یک عمل کم تهاجم به دلیل کاهش عوارض بعد از عمل، درد بعد از عمل و مدت زمان بستری در بیمارستان در مقایسه با جراحی باز است، اگرچه گزارش شده است که خطر ریختن کیست را افزایش می دهد.

پارگی کپسول کیست تخمدان به طور ناخواسته در طول عمل جراحی، منجر به ریختن محتوای آن در داخل شکم می شود، این مورد 6 تا 27% موارد گزارش شده است و با هیسترکتومی و سن پایین همراه بوده است. کیستکتومی (در مقابل آدنکسکتومی)، در واقع کیست تخمدان با قطر بیشتر از 8 سانتی متر و از نوع بافت مخاطی است.

تخمدان-پلی-کیستیک

پارگی کیست تخمدان باعث آزاد شدن مایع کیست، خون و چربی با مو، چربی، استخوان و یا غضروف در کیست های درموئید می‌شود که ممکن است باعث پریتونیت شیمیایی کوتاه مدت پس از عمل و پیامدهای نامطلوب طولانی مدت مانند چسبندگی لگن، ناباروری، و عود کیست شود.

آزاد شدن سلول های بدخیم در تشخیص نادرست کیست بدخیم تخمدان، ممکن است منجر به انتشار سلول های بدخیم شود.

ایجاد توده های کیست در دوران بارداری معمول است. در واقع، 0.2 تا 2% از حاملگی ها با کیست تخمدان همراه هستند که اغلب کوچک و بدون علائم هستند.

این نوع کیست تخمدان به طور تصادفی در حین انجام سونوگرافی از بارداری یا علائم دار شدن آن ها شناسایی می شوند. آن ها اغلب عملکردی بوده و معمولا قبل از سه ماهه سوم بارداری خود به خود برطرف می شوند. اصولا ماندگاری آن ها تا پایان بارداری در واقع جزئی از طبیعت کیست است. بنابراین، توده های کیست با ابعاد بیش از 5 سانتی متر، به ویژه همراه با جسم جامد در تصویربرداری، به احتمال زیاد از نوع غیر فعال هستند. این نوع کیست ها به ندرت می توانند بزرگ شوند.

کیست تخمدان غول پیکر در واقع کیسه ای پر از مایعات است که اندازه آن بیش از 10 سانتی متر است که در گناد های جنسی زنان توسعه می یابند. این نوع جز موارد کمیاب است و در دوره 6 هفته بعد از تولد نوزاد شکل می گیرد و اغلب از نوع عملکردی است.

در دوران بارداری، ممکن است که این نوع کیست در اسکن های بارداری مشخص نشود. ایجاد چنین توده شکمی در دوره 6 هفته پس از زایمان احتمالا قابل تشخیص است.

کارسینوم آدرنوکورتیکال (ACC) یک تومور نادر و تهاجمی است که احتمال بروز آن در افراد 0.7 تا 2% در میلیون است. احتمال بروز آن در زنان بیشتر است و به میزان 55 تا 60% رخ می دهد. پیک اول توزیع این نوع تومور کیستی در کودکی رخ می دهد و پیک دوم آن در بزرگسالی در سنین 40 تا 50 سالگی رخ می دهد.

تقریباً نیمی از بیماران مبتلا با علائم هورمونی مواجه هستند، بنابراین ممکن است در مراحل اولیه تشخیص داده شود. در برخی از موارد ACC در نتیجه علائم فشرده سازی موضعی تشخیص داده می شوند، در حالی که حدود 10% موارد به طور اتفاقی تشخیص داده می شوند.

در مطالعات اخیر به دلیل شیوع کیست های تخمدان در زنان، درمان به روش می توان گزارش شده است. به نظر می رسد استفاده از میتوتان به عنوان یک درمان کمکی برای کارسینوم باعث ایجاد کیست های خوش خیم تخمدان بدون به خطر انداختن باروری شود. در بررسی های آزمایشگاهی، مشاهده شده است که میتوتان تشکیل پروژسترون و تکثیر سلولی سلولهای گرانولوزای کشت شده را سرکوب می کند.

دکتر سعیده اسدی

جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی – دارای فلوشیپ جراحی های زیبایی زنان از موسسه زیبایی آمریکا

American association of aesthetic  – دارای گواهینامه سونوگرافی

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =